Úřady v USA zkouší akvizici zablokovat, ale FTC první soudní kolo prohrálo a šance MS stouply.
Jak asi víte, Microsoft zkouší koupit vydavatelství a tvůrce her Activision Blizzard se všemi jejich hrami a značkami, čímž jde o největší herní akvizici v historii. Ta navíc přišla poměrně krátce poté, co MS koupil Bethesda a také dalších menších studií. A podle toho, jak dopadne aktuální akvizice, téměř jistě nebude poslední. Nejnověji má mí Microsoft velký zájem o SEGA. Nicméně právě s nákupem Activision-Blizzard, Microsoft narazil u antimonopolních úřadů. Ty ji totiž musí schválit, což postupně udělala většina v celém světě.
MS má souhlas Evropských, Čínských, Japonských, a mnoha a mnoha dalších. Boj se vede v Anglii a v USA. Konkrétně FTC v USA se snažila dohodě zabránit přes soudy, ale první kolo naprosto prohrála. Soudce nevidí žádný důvod k nějakým opatřením, takže MS může v tuto chvíli pokračovat v dokončení akvizice. FTC se ještě zkusí odvolat, takže MS nemá definitivně vyhráno, ale podobně jako úřady v Británii má problém s tím, že argumentace, proč by akvizice byla proti antimonopolním úřadům, plave na vodě.
Úřady v Británii, stejně tak FTC zaujaly k celé věci stanovisko, které je v přímém rozporu se stanoviskem nyní už prakticky všech ostatních hlavních antimonopolních úřadů ve světě. Včetně toho Evropského, který je přitom obvykle velmi přísný. V tuto chvíli ale vše naznačuje, že FTC se svými argumenty u soudu neuspěje, i když se odvolá. Navíc soudům v USA se nelíbí, že FTC se snaží zdržovat a záměrně vše natahuje tak, aby celá akvizice spadla pod stůl, protože musí být dotažená do určitého data. A tím je 18.7.2023. Poté by MS musel Aktivision vyplatit pokutu 3 miliardy dolarů a obchod by byl zrušen. Soudům v USA se nelíbí, že FTC se svým zdržováním snaží tohoto dosáhnout. MS tak na základě současného rozhodnutí může akvizici uzavřít a to i když se FTC odvolává.
Jedinou překážkou tak je předchozí rozhodnutí Britských úřadů, které mají z nějakého důvodu strach o konkurenci na poli streamování her a herních služeb, ačkoliv prakticky všichni provozovatelé herních streamovacích služeb říkají, že naopak akvizici MS + Activision vítají a trhu pomůže. Jsou tak náznaky, že také britské úřady se svou argumentací nejspíše neuspějí, kdy navíc v tuto chvíli by spíše už ohrozili britský trh, jelikož MS by mohl akvizici uzavřít, a některé hry a služby v Británii nenabízet. Krátce po rozhodnutí soudu v USA tak MS oznámil, že pozastavuje právní spory s britskými úřady a obě strany chtějí vyjednávat, tak aby vše mohlo být schváleno, čemuž jsou prý Britské úřady nakloněny.
Microsoft ještě tedy celou válku nevyhrál, postupně ale vyhrává všechny bitvy. V tuto chvíli může tedy celá akvizice pokračovat a být dotažena, ačkoliv stále hrozí právní problémy v Británii a USA, kdy však vše nasvědčuje tomu, že MS má situaci už spíše na své straně. Celý obchod za 1,5 bilionu korun tedy více než polovina ročního rozpočtu celé ČR, v tuto chvíli tedy pokračuje a může být dotažen, byť MS asi ještě bude muset udělat nějaká opatření, aby uspokojil obavy Britské CMA, která je však zjevně dohodě otevřená. S FTC to bude muset proběhnout přes ten soud, ale v tuto chvíli nemají americké antimonopolní úřady se svou argumentací uspět, proto zkouší tu zdržovací taktiku, kterou však soudy prohlédly a nelíbí se jim, což značně snižuje šance FTC na úspěch ve sporu, i kdyby MS celou akvizici bez schválení FTC teď dotáhl.
Jinak platí můj starší pohled na věc, že moc nechápu, proč by antimonopolní úřady měly celou akvizici vůbec řešit. Nechápu, v čem jsou obavy o trh, když ano, MS kupuje velmi známé a populární hry a také mnoho studií, které je vytváří. Ale tvůrci těch her nejsou nevolníci, mohou odejít a založit si vlastní studia a udělat podobné a lepší hry mimo kontrolu a vlastnictví Microsoftu. Zkrátka nikde není napsáno, že MS si ty kvalitní vývojáře udrží a neutečou mu. Ano, zbydou mu všechny ty slavné známé značky a samotné dnes populární hry, ale celá Akvizice nijak neomezuje možnost konkurence udělat si své a lepší hry, a ještě lepší značky a vydávat to na jiných než MS platformách nebo i na MS platformu. Jediným problémem je možná ta Game Pass služba, která skutečně nemá konkurenci dnes, na druhou stranu nikdo není nucen ji používat a hry si stále můžete kupovat a hrát i mimo ni, stejně tak ke streamování her není vyžadován pouze Microsoft Xbox ani Windows PC a MS nejspíše o nějaké utahování šroubů v této oblasti ani nestojí. Celkově prostě i kdyby MS koupil všechna současná velká herní studia a vydavatele, těžko by se to dalo nazvat monopolem, protože monopol ve vývoji a vydávání her by to nebyl ani nemohl být. Osobně tedy nemám nic proti celé akvizici, speciálně v případě Activision-Blizzard a jeho problémům s vedením a přístupem k mikrotransakcím, by ovládnutí Microsoftem mohlo být pro hráče naopak dost přínosné.
Jinak být státními úřady, řeším jiné věci, které hráče trápí a ohrožují podstatně více. Například extrémně agresivní loot boxy, mikrotransakce atd., kdy celý systém dělá z mladých hráčů gamblery. Mimochodem první státy v Evropě už je zakazují a v celé EU se to může brzy řešit komplexně. Bylo by to třeba. Loot boxy a extrémní mikrotransakce ve jinak placených hrách poškozují uživatele a zákazníky a měly by spadat pod přísná pravidla o hazardních hrách atd. s limitovaným přístupem k nim. Tohle by měli úřady hřešit, že herní společnosti se svými mikrotransakcemi a lootboxy vychovávají celou novou generaci jako gamblery a fakt, že by při nákupu hry dostal zákazník celou hru a tedy produkt a nemusel si za mnohonásobek ceny celé hry dokupovat zbytek „obsahu“, se stává skoro nepochopitelné pro mnohé … místo toho úředníci řeší, že by MS služba byla moc dobrá a obsahově bohatá. Skoro mám pocit, že někteří úředníci dostávají úplatky od firem provozující lootbox/mikrotransakční zvěrstva …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|