Je to oficiální. EK si nechala vypracovat měření a studii a přišlo se na to, o čem jsme věděli.
Že zkrátka nám poskytovatelé Internetu nabízí nějakou rychlost, kterou si tedy zaplatíme, ale v praxi ji nedostáváme. A můžete být klidní, týká se to celé EU. Všechno je navíc nově změřeno a jasně zdokumentováno, takže je to potvrzený fakt.
V průměru v Evropě máme u vysokorychlostního internetu reálně jen 74% rychlosti, kterou poskytovatel inzeruje a kterou jsme si zaplatili. U některých druhů připojení je ale situace ještě horší. Například xDSL linky nabízejí v průměru jen 60,3%, ale třeba "kabelová" připojení mají až 91,9%. Tato čísla se týkají downloadu. Pokud jde o upload, tedy data tekoucí od nás ven, tak zde je realita příznivější a to průměr 88% rychlosti udávaných poskytovateli připojení.
Samozřejmě jsou mezi státy drobné odchylky. Kupodivu ČR na tom není až tak špatně. Náš průměr je u xDSL 73,2% u kabelů pak 95,9%, což je druhá nejvyšší hodnota v EU vůbec. Celkově jsme tedy nadprůměrní u obou technologií. Jinak průměrná rychlost stahování napříč EU a technologiemi je 19,47 Mbps. Optické linky ale nabízí až 41 Mbps, kabelové 33,1Mbps a xDSL ale jen 7.2 Mbps. Upload má pak průměr 6.2Mbps. Optika jede u uploadu na 19,8 Mbps, kabel má 3,68 Mbps a xDSL jen 0,69 Mbps. Takže žádná hitparáda.
Každopádně rozvoj internetu v Evropě zdá se pokračuje, i když situace by mohla být rozhodně lepší. EK bude situaci dále monitorovat. Nicméně s tím rozdílem u některých technologií mezi placenou a skutečnou rychlostí by se mělo něco dělat. Nutno říci, že nás mnohé netrápí dnes ani tak ta rychlost, jako datově omezené služby a ceny mobilního internetu, nemluvě o cenách mobilního internetu v zahraničí, které jsou jednoduše neakceptovatelné.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|