10 let nebyla v Česku slušná možnost jak digitálně hudbu nakupovat, během pár dní je všechno jinak.
Jak jsem vás před pár dny informoval, do Česka po letech dorazil iTunes! Asi největší přelom v prodeji digitální hudby (nejen) u nás za celou moderní historii. Až do této doby nebyl v česku jediný solidní obchod, který by prodej digitální hudby za nějakých akceptovatelných podmínek s nějakou slušnou uživatelskou přívětivostí, nabízel.
iTunes změnilo vše. Obrovský výběr světové a zvětšující se výběr české hudby, všechno jednoduché, pohodlné a s výjimkou omezení na platformu iTunes i jinak bez omezení a kvalitní. Je jasně, že v nastalé situaci začala u českých vydavatelství panika – zejména protože nad Apple iTunes mají minimální kontrolu, pokud vůbec nějakou alespoň u české hudby. Až doposud vzniku podobně slušného obchodu s digitální hudbou, úspěšně bránili a prostě za hudbu platit nechtěli. Raději se zabývali tím, jak vydělávat na autorských poplatcích a okrádat tak zákonem všechny.
V Česku bylo několik vážných pokusů o digitální obchody s digitální hudbou, ale všechno to ztroskotalo vždy na tom, že hudební vydavatelé stále žijí v 70-80.letech minulého století. Poslední mediálně široce komunikovaný projekt, i-legálně, skončil fiaskem, kvůli tomu, že tam chtějí mít hlavní slovo někteří, kterým jiní hlavní slovo dát nechtějí.
Hrozba iTunes ale znamenala nutnost jednat. A tak přichází nová služba MusicJet! Podpora Seznamu a vydavatelů, zkrátka velká paráda a sláva. Má to jeden háček, je to služba úplně k ničemu, která rozhodně nikoho při smyslech platit za hudbu nenaučí. V podstatě se totiž jedná o internetové rádio. Platíte měsíčním paušálem za to, že můžete do PC hudbu streamovat a do mobilu ukládat. Háček je v tom, že do kupování hudby to má hodně daleko a jako konkurence iTunes? Směšný. A to pomíjím, mírně řečeno, komplikovanou instalaci i obsluhu aplikace jako takové, což je problém, když tahle služba může zaujmout jen hooodně neinformované a tedy nepříliš IT zdatné zákazníky.
Takže naučí se uživatelé v Česku za hudbu platit? Pokud jde o iTunes, nepochybuji, že uspěje, protože je mu celkem jedno, jak se věci mají v ČR. Hlavně už je to velmi úspěšná celosvětová síť. Majitelé Apple věcí kupovat hudbu budou, ti jsou na placení zvyklí. iTunes ale není omezeno jen Apple platformou a iTunnes můžete mít i na Windows, takže je tu i potenciál dalších skupiny platících českých zákazníků. Pořád si ale myslím, že to bude menšina a v podstatě to budou hlavně ti, co za hudbu z velké části platí už nyní. Projekt typu MusicJet je tradiční český vtípek vydavatelů, který se železnou pravidelností přichází. Řeknu-li to rovnou, tak poslouchat písničky z netu můžu zadarmo, legálně a výběr mám větší – namátkou Youtube a Internetová rádia co hrdlo ráčí. Je ostuda, že ani po deseti letech, co v zahraničí první digitální obchody s hudbou normálně už fungují, u nás musí přijít iTunes, aby se vůbec něco stalo.
V Česku ale drtivá většina lidí platit za hudbu a další digitální obsah, snad s výjimkou her, kde jsou možnosti legálních digitálních distribučních sítí mnohem populárnější, prostě nebude. A český hudební průmysl v čele s vydavateli a jejich neustálou politikou „jak udělat z českého zákazníka vola a odrbat ho“, tomu nijak nepomáhá. Díky tomu čeští vydavatelé naučili zákazníky hudbu stahovat a na úložištích typu Ulozto a Czshare se toho válí tuny a zadarmo. A vtipné ohlášení záměru tato úložiště žalovat, bude mít za výsledek jedinou věc, přesun na mezinárodní RapidShare, HotFile, HellShare a mraky dalších. Příliš dlouho český hudební průmysl učil zákazníky hudbu nekupovat a ten se to naučil dokonale. Z projektů typu MusicJet ale ani nevypadá, že by na tom chtěl kdokoliv něco měnit. iTunes je něco jiného, ale tomu je situace v Česku ukradená, ten svou službu poskytuje celosvětově a hlavně zákazníkům své platformy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|