Ničem nesvázané divoké působení kryptoměn pomalu končí. Evropa chválila zákony.
Kryptoměny způsobily obrovské problémy, pro zisk několika jedinců, se zničilo obrovské množství zdrojů, energie atd. A hlavně se začátkem neregulovaného obchodování s kryptem se nechalo zlákat s neodolatelnou vidinou bezpracného pohádkového zisku obrovské množství běžných lidí, z nichž drtivá většina o své často jediné peníze přišla. Kryptoměny a obchodování s nimi se rychle staly zlatým dolem pro tu nejhorší sebranku z klasického finančního systému a zločince všeho druhu. Všichni těžili z toho, že politici zaspali. Neexistovaly zákony ani pravidla pro kryptoměny. To se postupně v mnoha částech světa změnilo, nakonec se na pravidlech aktuálně shodla i Evropa.
- Regulace a pravidla pro kryptoměny v Evropě
Evropský parlament (EP) ve čtvrtek 20.4.2023 schválil nařízení MiCA, které se připravovalo delší dobu a finální podoba byla dojednána za předsednictví ČR loni. Nový soubor pravidel a nařízení odhlasovali zástupci EU drtivou většinou 570 proti 38 (18 se zdrželo). Pravidla začnou platit v polovině příštího roku. A změní se hodně.
Končí doba „divokého východu“, beztrestného okrádání lidí a případů, kdy drzí jedinci mohli podvodem získat obrovské jmění na důvěřivosti jiných a tvářit se přitom jako regulérní fungující business. Bohužel pro mnohé, krypto-business neměl vlastně pravidla ani zákony. Krypto-baroni a krypto-burzy nemusely dodržovat prakticky nic ani se bát nějakých postihů, protože zákony přímo tuhle oblast nepokrývaly, ačkoliv se svět krypta se skutečným finančním systémem výrazně propojil. A tak podvody se množily a krachy velkých burz na sebe nenechaly čekat. Ostatně bez existence měn a skutečných peněz by Krypto nemělo žádnou cenu, byly by to skutečně jen bezcenné jedničky a nuly. Divoké časy ale zdá se končí …
Nově budou muset všichni, kteří zprostředkovávají služby spojené s kryptoměnami mít licence. Firmy spravující krypto-portfolia ponesou zodpovědnost za případné ztráty a špatné jednání, a budou muset mít i určité kapitálové rezervy. Na kryptoměny se bude pohlížet prakticky jako na cenné papíry a odpovídající úřady tedy budou vymáhat podobná pravidla, což se týká zejména stablecoinů.
Získat licenci regulátora bude velký problém pro řadu současných krypto-subjektů, jež jsou většinově pochybného charakteru. Licence bude v ČR pravděpodobně udělovat ČNB. Nová pravidla také stanovují určitou kvalitu služeb, přístup k bezpečnosti atd. Tedy celá sérii opatření k posílení ochrany spotřebitelů, uživatelů a investorů. Za největší problém bude řada současných fandů krypta považovat nařízení ohledně ověřování totožnosti uživatele jednotlivých transakcí. Systém zkrátka přestane být anonymní, což je nutné opatření s ohledem na zneužívání krypta podvodníky, zloději, vyděrači apod.
Je zde mnoho dalších otázek, nicméně podle EP se bude postupně MiCA ještě doplňovat. Například současná verze nepokrývá krypto propojené s NFT apod. Názory na MiCA se samozřejmě značně rozchází. Drtivá většina běžných lidí a států se zavedením pravidel a regulací plně souhlasí (mnozí požadovali i přísnější regulace, včetně mnoha zákazů). Samozřejmě značná část toho zlomku lidí, kteří na tom vydělali, má s novými (jakýmikoliv) pravidly problém, protože prakticky znemožňují mnoho dosavadních praktik a fungování obchodování s kryptoměnami. Část lidí ale vidí naopak příležitost, jak kryptoměny představit většímu okruhu lidí a tentokrát tedy s pravidly a bezpečnější než doposud. Rozhodně si však speciálně nyní dávejte velký pozor, protože ve zbývajícím času současného divokého neregulovaného stavu kryptoměn, se mnozí budou snažit „urvat co se dá“. Většina krypto-obchodníci slibující zázračné zbohatnutí bez práce vědí, že podmínky pro licenci nesplní. Takže pozor na to.
Samozřejmě je těžké předjímat, jak to přesně všechno nakonec v praxi dopadne. Nicméně cokoliv je asi lepší než současný neregulovaný stav, který už svou škodlivost mnohokrát dokázal. Evropa není zdaleka jediná, která podobná pravidla a regulaci kryptoměn dělá. V EU nakonec, na rozdíl od některých jiných států ve světě, zůstanou kryptoměny a obchodování zcela legální, ale budou prostě muset plnit spousta pravidel, které se vztahují i na běžné cenné papíry a finanční systém, jehož jsou kryptoměny v současné podobě většinově součástí. Což je samozřejmě rozumné z hlediska jejich uživatelů. Důležitý bude také postoj USA, kde se také nějaký podobný soubor regulací chystá. Žádoucí by samozřejmě bylo, aby pravidla v Evropě a USA byla, pokud možno, stejná. Samozřejmě nic z toho neřeší vývoj kryptoměn samotných, kdy alespoň to nejhorší, tedy těžba kryptoměn, speciálně ta na běžných GPU, se značně omezila, ale stále probíhá a mnozí se budou snažit najít kličky, jak pravidla obejít. Problém je také množství různých kryptoměn, kdy pokud by nějaká skutečná digitální měna měla mít budoucnost ve smyslu plné náhrady současného finančního systému, musela by být jedna a jednotná pro velkou část světa. Bohužel, současný stav věcí je daleko od něčeho takového …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|