Regulace internetu je stále aktuální téma. Různé státy a úřady se snaží regulovat neregulovatelné?
O tom, že Čína má do demokracie tak daleko, jako Paroubek k rozumnému politikovi, který si nekupuje voliče na úkor budoucnosti, se všeobecně ví. Čína má rozsáhlou strukturu cenzorů, kteří neustále hlídají internet a blokují „závadný“ obsah. Komunistická Čína však rozhodně není sama. Podobně blokují internetový obsah i další země. Čína nově kompletně zablokovala server YouTube.
Čína dříve jen blokovala některá videa, od pondělí ale blokuje celý server komplet. Google celou situaci již potvrdil, zároveň ale uvedl, že neví, proč Čínské úřady zablokovali celý server. Google by to teoreticky mohlo být jedno, nicméně Youtube je velice oblíbeným serverem a čínská internetová populace je moc významná na to, aby se tím Google nezabýval. Pokud si myslíte, že u nás se podobná věc stát nemůže, tak pozor …
České ministerstvo kultury se prý vážně zabývá myšlenkou regulovat obsah internetu podobně, jako je regulován obsah TV a rozhlasu. Opírá se přitom o běžnou praxi právě regulace TV a rozhlasu a tvrdí, že cílem je ochránit hlavně děti, protože zatímco TV a rozhlas nemohou vysílat závadné materiály na Internetu je vše volně přístupné od A do Z. Ochrana dětí je jedna věc, regulace Internetu věc druhá. Nápad regulovat Internet není nijak nový a vzhledem k úspěchům Čínské lidové republiky není evidentně vyloženě neproveditelný. Je to ale rozhodně velmi špatný nápad. Regulace internetu je špatná vždy, pokud jde o obsah stránek, dostatečně to upravují současné zákony a myslím, že normální člověk nemá nic proti boji proti dětské pornografii, počítačovému pirátství, počítačové kriminalitě apod. Určovat a cenzurovat ale běžný obsah neodporující zákonu z vůle státu a úředníka? Nesmyls! Argument ochrany dětí je sice na místě, ovšem chytré hlavy vymyslely různé filtry, které už jsou i součástí prohlížečů a možná by stačilo, kdyby se odpovědné osoby, tedy rodiče, naučili s filtry zacházet. Jenže to by vyžadovalo, aby se svým dětem věnovali, což je to poslední, na co je dnes čas a krom toho proč, když se o to postará stát nějakým regulačním nařízením. Ochrana dětí je věcí rodičů a stát má jen napomáhat, možná by ale neškodila nějaká kampaň upozorňující rodiče na nebezpečí, které skýtá internet v oblasti závadného obsahu, který by děti rozhodně neměli vidět, možná by se pak více začali věnovat nastavení domácích počítačů. Regulace plošně je ovšem cestou do pekel, pokud ovšem nechceme následovat Čínu, či jiné podobné země, ačkoliv v současné době populismu na všech frontách, bych se už nedivil ničemu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|