Evropský parlament schválil reformu autorských zákonů. Změní to Internet, jak jej známe?
Pokud nežijete někde v jeskyni, určitě jste slyšeli něco o reformě autorských zákonů, která má řešit problémy, které přinesl nástup internetu a různých služeb, jež si s autorskými právy příliš hlavu nelámou. Nicméně součástí celoevropské úpravy jsou i dva kontroverzní články, které by v praxi mohly změnily internet, jak jej známe. A ano, nás všech se tyto úpravy dotknou, jako ČR jsme součástí jednotného digitálního trhu. Takže o co jde?
- Online média mají nárok na poplatky za to, že na ně různé služby odkazují!
Internet je prakticky hlavně o odkazech. Velmi kontroverzní věc pro některé, která by prakticky znamenala, že pokud někdo odkáže na článek na DDWorld.cz, čehož součástí bude navíc i krátký úryvek, měl bych za to jako autor textu dostat odměnu. Proč? Protože služby jako Google, Facebook a mnoho dalších na odkazování na mě vydělávají, protože kolem toho zobrazují různou reklamu. Je to fér? Ano. Jenže pak je tu praxe.
Technicky samozřejmě není problém tohle vyřešit, stejně jako Youtube a jiné platformy platí tvůrcům obsahu (mizerně), není problém pro Google, Facebook atd. vytvořit programy, které budou nám, tvůrcům obsahu, posílat malou část z reklam, která se kolem odkazů na nás na těch službách objevuje. Samozřejmě že majitelé těchto velkých platforem jsou proti, nechtějí se přeci dělit o zisky, ačkoliv je mají z cizího obsahu. A samozřejmě je tu ten aspekt, že oni k nám přeci přivádí další čtenáře, takže jsme si vzájemně prospěšní. To je hlavní argument odpůrců nových pravidel. A já ho beru. Nicméně osobně si myslím, že nová pravidla nejsou vůbec na škodu.
Chápu je jako příspěvek k jasnému sdělení, aby odkazy a citace z autorských děl, nesloužily jako zdroj výdělku pro třetí stranu jen tak bez omezení. Jako tvůrce obsahu chci mít kontrolu nad tím, kde se nachází, kdo na mě odkazuje a jakým způsobem a zasloužím si o tom minimálně vědět, a pokud na mém obsahu někdo vydělává (třeba formou reklamy kolem těch odkazů apod.), zasloužím si část těch výdělků, pokud na tom budu trvat. Nové nařízení ohrožuje tedy jen stávající podobu toho, že někdo jako Google, Facebook atd. vydělává na mém obsahu, odkazech atd. aniž by k tomu jejich majitel mohl cokoliv říci, či požadovat spravedlivou odměnu. Nicméně nové nařízení přeci nijak neomezuje možnost se s Google, Facebookem a dalšími službami, kýmkoliv, kdo na mě bude chtít ve velkém odkazovat, bude mě chtít citovat, se prostě domluvit. Ano, můžete na mě odkazovat, můžete z mých článků v přijatelné míře citovat a já nebudu chtít žádné podíly z reklamy, protože vaše odkazování na mě má pro mě také cenu. Ale prostě chci o tom vědět a chci mít možnost to schválil či neschválit. Takže pokud mě Google pošle formulář, že pokud chci odkazy na DDWorld.cz v jeho vyhledávači, ale nehodlá mě za to platit, jestli s tím souhlasím nebo ne, tak je vše v pořádku.
Osobně tedy nechápu, jaký problém odpůrci tohoto nového pravidla mají. Je férové ke všem, pokud služby chtějí přes nesouhlas majitele obsahu na něm pravidelně ve velkém vydělávat na odkazování na ten obsah a citací z něj, budou mu za to prostě muset platit. To je jen fér. Jinak není přeci problém se domluvit, Google, Facebook atd. mohou udělat jednoduché formuláře, které jako majitel obsahu vyplníte a buď to odsouhlasíte nebo ne, což by mělo být naprosto normální. A pojede se normálně dál, jak jsme všichni zvyklí. Nové nařízení ani neuvádí odkaz jako něco, co je chráněno copyrightem, takže nic zásadního se opravdu neděje (můžete nadále odkazy na nás všude možně vkládat a nic neporušujete), jen do toho vznáší trochu pořádek a pořádek dělá přátele :).
- Internetové služby (úložny) mají aktivně bránit nahrávání autorsky chráněných obsahů
Doposud platilo, že provozovatelé různých úložen ale i dalších služeb, museli v případě nahlášení autorsky chráněného obsahu, tento obsah neprodleně odstranit. Nyní kromě toho budou muset i uživatelům bránit tento obsah nahrávat. Jinými slovy, se tak břemeno přesouvá z uživatelů na provozovatele.
V tomto případě to chápu jako vítězství lobbistů majitelů autorských práv, pro které je samozřejmě složitější postihovat jednotlivé uživatele, než žalovat přímo provozovatele služeb. Ti tak budou mít mnohem více práce a nůž na krku. Uživatelé, kteří sdílí autorsky chráněný obsah pak jen budou muset tento obsah lépe chránit a maskovat. Problém je, že kontrola těch všech dat je realisticky proveditelná je pro opravdu velké provozovatele, mající na to technické zázemí, jako je Youtube. A i na něm to zdaleka není dokonalé. Takže chtít, aby menší služby měly stejné AI filtry je dost nerealistické. V tomto ohledu tedy sice chápu smysl nařízení, kdy majitelé práv chtějí jednodušší vymáhání a místo uživatelů, kteří obsah sdílí a nahrávají, budou honit provozovatele těch služeb, ale současně si prostě neumím představit, jak má běžná digitální úložna aktivně zkoumat každý nahraný soubor. To není technicky prostě možné. Asi i proto nařízení nakonec obsahuje, že se to na menší služby nevztahuje, čímž ale vytváří dvojí metr.
Dosud platící úprava, podle které musely služby nahlášený autorsky chráněný obsah mazat, byla zcela dostatečná, funkční a platila pro všechny stejně! K úpravě nebyl žádný důvod, naopak nyní platí prostě dvojí podmínky a hranice není jasně daná. Nemluvě o tom, že kontrolovat uživatelský obsah a zkoumat co je konkrétním obsahem dat uživatelů, mě přijde jako výrazný zásah do soukromí, který provozovatelům těch služeb nepřísluší. Takže s tímto nařízením problém prostě mám. Dosavadní praxe byla zcela v pořádku a fungovala dobře.
Věci ještě mohou doznat úprav, budou se ještě schvalovat, celkově jsou některé věci určitě krokem vpřed, nicméně jako celek je podle mě celá úprava k ničemu. Neřeší totiž zastaralé autorské právo jako takové, fakt že tvůrci obsahu mají ze svého obsahu mnohem méně než vydavatel či služby samotné. Stejně tak neřeší fakt, že provozovatelé služeb vydělávají celosvětově na všech ve všech státech, poctivé daně za to jako jiné služby mimo internet v daném státě neodvádí, což prostě přináší nerovnosti.
Prostě ano, některé věci jsou krokem vpřed, některé ale krokem stranou a jiné nejsou řešené vůbec. Osobně si nemyslím, že se současná podoba Internetu v EU nějak zásadně změní. Nově přijaté směrnice k tomu nedávají žádný pádný důvod. Skuteční autoři obsahu budou dostávat stále jen almužny, pokud vůbec něco, vydělávat budou jen majitelé práv (což většinou nejsou autoři obsahu) a internetové služby a daňová povinnost zůstane nerovnoměrná. Žádná revize autorských práv to prostě není …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|