Digitální měny padají, chystají se zákazy, omezení atd. grafické karty konečně zlevní?
Rok 2022 začíná vypadat přeci jen optimističtěji, než vypadal! Rychlé zadlužování, rekordní finanční inflace a další potíže nutí část zemí „zdražit peníze“. Reálné peníze tak začínají mít opět cenu a hodnotu, a to vede k větší opatrnosti investorů nejen pokud jde o klasické investování třeba do akcií, ale především do hloupostí a otevřených spekulací a her na peníze ala současné digitální měny jako jsou BitCoin, Ethereum a další.
- BitCoin a Ethereum ztrácí půdu pod nohama!
Někteří to sledujete už několik týdnů, já jsem tomu chtěl dát více času, abych mohl napsat, že jde o trend, nikoliv jen další z mnoha výkyvů. Jak víme, tak Kryptoměny nejsou měny, ale „pyramidová hra na peníze“, kde jsou velké výkyvy označovány za akceptovatelnou vlastnost. Každopádně ten výkyv už je posledních několik týdnů tak velký, že jde jasně o trend.

Hlavní digitální měna BitCoin, setrvale oslabuje už týdny. Ze 67 tisíc dolarů v listopadu se propadla postupně až pod aktuálních 35 tisíc a míří níže. Pořád samozřejmě absurdní ničím nepodložená finanční hodnota, kdy ta skutečná reálná cena je blízko 0 dolarům. S tím se veze i mezi těžaři populární Ethereum, které se v listopadu prodávalo za 4700 dolarů, nyní se obchoduje za cenu kolem 2400 dolarů.
- Je to začátek konce současného Krypta? Nemusí jít o výkyv!
Jak jsem ale řekl, podobné výkyvy nejsou ve světě krypta nic neobvyklého. U obou měn lze najít velké výkyvy hodnot třeba jen v roce 2021 samotném. Otázkou je, zda je to tedy výkyv, nebo trend, který bude mít delšího trvání s viditelnými důsledky. A začíná to vypadat, že i mezi nadšenci do Krypta převažuje názor v podobě delšího trendu. Hodnota BitCoinu podle mnohých se bude optimisticky letos pohybovat kolem 30 tisíc dolarů. Není to totiž jen zájem o digitální měny samotné, což stojí za současným poklesem jejich „hodnot“ …
- Státy a úřady konečně přistupují k zákazům a omezením
Současný systém digitálních měn je naprosté zvěrstvo, které si bere to nejhoršího z klasického finančního systému a rychle se na to tedy napojili ti nejhorší z nejhorších. V současném provedení, zejména na těžbě založené digitální měny jsou absurdní zlo a zvěrstvo, které je třeba tvrdě vymýtit. Tohle nemůže být digitální měnová budoucnost. Co je příšerné, že digitální měny už dnes, ačkoliv je používá malý zlomek světové populace a vydělává na nich ještě menší zlomek těch lidí, tak dělá velké problémy všem a všude. Jednotlivé státy konečně začínají jednat.
Jak víte, tak Čína již zcela zakázala těžbu i obchodování s kryptoměnami. A začíná to tvrdě vymáhat, takže situace na Asijském počítačovém trhu se výrazně lepší. Kryptoměny nemají na růžích ustláno ani v okolních asijských státech, kam se těžaři a uživatelé snažili přesunout. Indie a další státy v Asii je také postupně omezují a zakazují. Těžaři se tak přesunují dál na Západ. Ovšem tvrdě byli zasaženi problémy v Kazachstánu, kam se kvůli extrémně levné elektřině mnozí ve velkém přesunuli. Tamní politické problémy však narušily infrastrukturu. A rostoucí ceny energií jsou důvodem pro omezování Kryptoměn i v prvních Evropských zemích.

Nově se také objevily oficiální zprávy z Ruska. Další země, kde jsou digitální měny a těžba velké. Tamní centrální Banka navrhuje plošný zákaz těžby, ale i obchodování se současnými Kryptoměnami a velmi pravděpodobně to bude letos schváleno a uvedeno do praxe. A do problémů se dosavadní digitální měny dostanou i v Evropě (EU) a USA. V obou zemích rychle sílí hlasy po jejich, když ne totálním zákazu, tak výrazném omezení a zavedení regulací. A je prakticky jisté, že v současné nezřízené podobě, divoké a neustále nově vznikající digitální měny z ničeho, pomalu ale jistě skončí. Úřady v EU i USA je už delší dobu zkoumají a chystají se zcela určitě nová pravidla. Naprostým minimem podle mě bude zákaz a konec všech digitálních měn, vzniklých a vznikajících na těžbě.
- Reálné peníze získávají opět na hodnotě!
Nezřízený tisk peněz v posledních několika letech, kdy státy rozhazovaly peníze, hlavně těm, kteří za ně nikdy nic neplatili, ale měli k nim neomezený přístup, pomalu končí. Extrémní inflace nutí zvedat úroky, a tedy opět dávat reálným penězům na hodnotě. S tím tak přichází odliv toho vzniklého, ale reálně neexistujícího kapitálu od digitálních měn, ale také nadhodnocených akcií. Propad zažívají tak nejen digitální měny, ale také akcie, které v roce 2021 růstem výrazně překonaly inflaci a bylo to zkrátka neudržitelné. Korekce zkrátka musela přijít a byla očekávána. A jsou to tedy dobré zprávy.
- Digitální peníze nekončí! Naopak …
Co chci zdůraznit, že já opravdu věřím v digitální měnovou budoucnost, tou ale nemohou být BitCoin, Ethereum a ostatní současné digitální měny. Ty všechny je nutné zprovodit ze světa, smazat, zrušit atd. Pokud má mít digitální měna budoucnost, musí fungovat pro všechny a lépe než současný systém. Ale to bude běh na hodně dlouhou trať. Nicméně některé státy to myslí vážně a vydají digitální verze svých národních měn, což podle mého názoru není rozhodně tou digitální budoucností, která by měla smysl. Smysl má je jedna jediná digitální měna pro co největší část světa, s dozorem a vším, a hlavně zákazem vytváření jiných měn apod.
- Co bude s grafickými kartami atd.?
Jednou z největších obětí více než rok trvající těžařské a krypto-mánie, byly zejména počítačové grafické karty a další HW. Už tak velký tlak zákazníků kvůli pandemii zvýšila poptávka těžařů nad možnosti kapacit současné výroby. Výsledkem tak byla rekordní drahota, nedostupnost atd. Zejména grafické karty, které běžně stojí 2 – 4x tolik, co by měly a přes rekordně velkou produkci jich AMD a NVIDIA prostě neměli, jak dostat na trh více.

Současné propady hodnot digitálních měn a výrazně rostoucí ceny energií, silně ovlivňují výhodnost těžby. Navíc problémy v zemích, kde těžba probíhá a kam se přesunuje, spolu se sílícím tlakem na zákaz těžby, a dokonce obchodování samotných měn, to vše už začíná v posledních dnech výrazně snižovat zájem těžařů o nové grafické karty a jejich dodávky. A protože výroba grafik jede stále v rekordním objemu a výrobci je tlačí na trh ve velkém, začne to být brzy vidět na dostupnosti a tím pádem na cenách. První opatrně pozitivní zprávy jsou tady.

AMD a hlavně NVIDIA pak slibují náběh dalších výrobních kapacit v druhé polovině roku, což mělo výrazně zlepšit podle nich dostupnost karet. Pokud ale současně opadne ta poptávka těžařů už nyní, zlepšení by mohlo být rychlejší a výraznější navíc AMD, NVIDIA a Intel se do sebe brzy pustí s novými generacemi GPU. Bohužel žádné záruky na zlepšení dnes dál nelze.
Nicméně poslední hlavně dva týdny už vykazují objektivní indikátory zlepšení. Největší problém pro grafické karty (a mnoho dalšího), je dnes doprava. Obrovské množství zboží zůstává zaseknuté v přístavech nebo na mořích, zpoždění dodávek, ceny dopravy (běžně 6x vyšší než normálně) atd. stojí také výrazně za problémy s cenami a dostupností některých karet dnes … pokud ovšem poptávka těžařů ustoupí, kdy tvoří minimálně 30% objemu prodaných karet dnes, z toho tak 50% ve vyšších segmentech, mohlo by být brzy výrazně lépe na trhu a v obchodech. Takže si držme palce, snad to tentokrát vyjde. Ale je třeba, aby úřady a státy konečně začaly jednat, a to svinstvo současných digitálních měn a jejich těžby natrvalo vymýtily … jsem v tomto opatrný optimista, současný vývoj věcí ale objektivně vypadá, že nabírá dobrý směr.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|