Je to náznak vítězství zdravého rozumu? Doufejme. Dobré zprávy pokračují …
Zločin proti zdravému rozumu a přírodě, který představují současné digitální měny, se snad doufejme dostává pod kontrolu. Skvělé zprávy přišly z FACEBOOKU, který zakázal všechny reklamy spojené s kryptoměnami, zejména proto, že často jde o cílené podvody. Stejně tak se zachovalo čínské Baido a Weibo, což jsou podobě velké sociální sítě působící na uzavřeném internetu v Číně. Obecně Čína a další asijské země zakazují těžbu i obchodování s digitálními měnami, právě kvůli nesmyslné energetické náročnosti ale také cíleném podvádění lidí, praní špinavých peněz atd. Jiné země po světě chystají regulace a snaží se dohodnout ke společnému postupu v tažení proti kryptoměnám.
Mezitím se těžaři snaží vytěžit a maximalizovat těžební kapacity. Využívají tak i pirátských aktivit, kdy stoupá množství škodlivých virů a programů, které využívají počítače, ale i telefony bez vědomí jejich uživatelů k těžbě. Společnost ESET a další bezpečnostní firmy varují a upozorňují na tyto aktivity, které narůstají a spolu s tím se snaží viry a škodlivý SW ve stále větší míře zneužívat zranitelností MELTDOWN a SPECTRE, které se bohužel u řady zařízení nedočkají řádného zabezpečení.
Do toho se další a další státy chystají zavést pravidla a regulace a je zajímavé, jak moc se údajně neregulovatelný svět digitálních měn bojí regulací. Ono se není co divit, čím více se o svět digitálních měn zajímáte a zjišťujete, jak funguje, tím více je jasné, že jde o jednu z největších bublin až podvodů typu letadlo, které se kdy objevily. Některé banky tak už zatrhly platby kartami za účelem směn digitálních měn a tak dále. Bohužel jsou firmy (včetně některých českých), které nadále podvod a zločin proti přírodě jménem digitální měny v současné podobě podporují, nicméně stejně tak se objevuje řada těch, kteří si pravý stav věcí uvědomují.
Pokles hodnot digitálních měn, které byly přefouknuty do obrovských rozměrů hlavně v závěru roku 2017, pokračuje. Stále více uživatelů, kteří do nich investovali bez patřičných znalostí zjišťuje, že digitální měny v současné podobě jsou hloupost. Zejména jejich údajná hodnota, kdy ano, hodnota se odvíjí od řady věcí, mezi jinými i vzácnost „komodity“. Problém je, že jednotlivé digitální měny jsou sice postaveny tak, že existuje konečné množství každé z nich, což by mělo zajišťovat jejich „vzácnost“ a tedy jim dávat hodnotu, jenže vzhledem k tomu že takových digitálních měn vzniká z ničeho stále více a více, a může jich teoreticky být nekonečně, tak fakticky žádné konečné množství digitálních peněz neexistuje. Může si v podstatě kdokoliv z nás vymyslet a udělat další a další kryptoměny. Samozřejmě vše na úkor přírody, spotřebovávat ohromné množství energie a zdrojů k vytvoření neexistujících virtuálních hodnot a zvětšovat už tak velký problém známý z reálné ekonomiky.
Je škoda, kam se relativně dobrý nápad v podobě digitálních měn dostal. Osobně si myslím, že nikdy neměla existovat více než jedna digitální měna, a především její těžba měla být založena na distribuovaných výpočtech, tedy tak, aby výpočetní výkon byl k něčemu dobrému využit. Ne jen aby se ničily grafiky a pálilo obrovské množství energie. Někteří držitelé a podporovatelé digitálních měn si situaci uvědomují. Nicméně realita je, že digitální měny v současném stavu a v současné podobě jsou jedním velkým zločinem (i kdyby jen proti zdravému rozumu a slušnosti), se kterým slušný člověk a firmy nechtějí mít nic společného. Řada běžných lidí, kteří s vidinou pohádkového zisku bez práce investovala své těžce vydělané peníze do tohoto podvodu, zejména v závěru minulého roku, teď je asi hodně nervózních. Samozřejmě zločinci, těžaři a ti, kteří mají velký zájem v digitálních měnách, budou uklidňovat, že jde o další výkyvy a svět digitálních měn čeká zářná budoucnost.
V tuto chvíli to tak naštěstí nevypadá. Potrestat a zavřít zločince, kteří současnou podobu „letadla“ mají na svědomí, se asi nepodaří, nicméně doufejme, že stále více firem, bank, vlád a lidí dostane rozum a přestane to zvěrstvo v současné podobě podporovat. Sám věřím v digitální budoucnost, ale ne v současnou podobu digitálních měn. Proto doufejme, že aktuální pokles „hodnot“ kryptoměn bude nadále pokračovat, ačkoliv nesdílím optimismus některých, že je to konec digitálních měn jako takových. Souhlasím s tím, že větší zásah bude znamenat až cyklické oslabení a konec růstu reálné ekonomiky, což aktuální propady hodnot akcií (také řádně nereálně nafouknutých) jasně ukazují, že se stane. Zkrátka až reálné peníze a hodnoty zase začnou mít hodnoty, půjdou neexistující hodnoty jako kryptoměny, do kytek.
Současný pokles BitCoinu už krátce i pod 6 tisíc dolarů (aktuálně korigoval k 7 tisícům), což táhne i další kryptopeníze dolů, tak bude snad pokračovat. Samozřejmě výkyvy hodnot jsou velké, po každém poklesu přišlo lehké oživení, ale zatím má křivka jasně setrvalý pokles už měsíc. Průvodním jevem je i fakt, že se začínají objevovat výprodeje grafických karet v bazarech, kdy některým se těžba přestává vyplácet. Nebo sází na to, že „party skončila“ a snaží se tak rozprodat za ještě vysoké ceny co mají, a ještě si tak něco přivydělat, než se hodnota případně propadne ještě níže a všichni těžaři vrhnou do bazarů vše co mají. už se těším na akce, 2+1 RX VEGA zdarma :).
Snad tedy bude pokles digitálních měn pokračovat, ale je tu šance, že to jejich velcí držitelé zase zmanipulují k dalšímu růstu a lákání důvěřivých oveček. Zaručit však nemůžeme nic. Jen si přát, aby zdravý rozum zvítězil a skončila současná podobu kryptoměn co nejdříve a skončilo tohle zneužívání dobrých technologií … naděje žije.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|