Stále větší podíl Google Chrome OS na počítačích dělá vrásky Microsoftu. Přišel s řešením.
Na rozdíl od Google nemůže Microsoft spoléhat na operační systém zadarmo a služby k tomu a vydělávat na reklamách. Google totiž ovládá internet a reklamy na něm s příjmy z ní. Microsoft tudíž musí vydělávat i na operačním systému i na službách. Vrásky na čele mu ale už delší dobu dělá operační systém Chrome OS, který se úspěšně tlačí do škol.
Tím dělá MS dvojí škodu. Jednak samozřejmě klesá prodej levných počítačů s Windows, ale hlavně se už mladí lidé učí, že Windows vlastně není jediný OS a dá se žít bez něj. To druhé je možná nejhorší z hlediska budoucnosti Microsoftu. Ostatně MS se snaží dlouhodobě držet podíl i za cenu nepřímé podpory warezu. Microsoft totiž velmi nápadně nepodniká žádné kroky proti nelegálním kopiím a instalacím Windows a v současnosti „legalizovat“ kopii W10 už snad být jednodušší ani nemůže. Což pochopitelně neschvalujeme dělat, ale prostě realita je, že stačí jeden klik. MS nicméně pokračuje v politice: „lepší když používají náš OS Windows byť kradený, než legálně operační systém konkurence“. Nicméně i tak se MS nedaří nástup CHROME OS brzdit.
Na některých trzích mají počítače s Chrome OS už kolem 15% trhu, a to není málo. Microsoft tak nově představuje Windows 10 S, což je školní verze operačního systému. Jeho výhodou je i snadná centrální správa, kterou ale disponuje i konkurence. Nově tak školní správce bude moci nastavit vzdáleně všechny počítače nebo i offline pomocí přednastaveného nastavení skrze správcovský USB flash disk. Správa účtů je řešena přes Office 365. Jak moc bude Windows 10 S omezený proti klasické verzi je otázkou. Zatím víme o tom, že aplikace se budou vždy instalovat z Windows Store. Údajně ale bude možnost upgradovat Windows S na Windows PRO, ale je otázkou, za jakých podmínek.
MS počítá s tím, že počítače, hlavně tedy levné notebooky či konvertibilní řešení s Windows 10 S a office 365 education budou stát od 189 dolarů, tedy nějakých 5700 korun vč. DPH, což zní zajímavě. Dorazí ke konci léta tak, aby byly připraveny na školní sezónu. Z hlediska nároků pro učení na běžných školách půjde určitě o zcela dostatečné řešení. Samozřejmě hlavní pointa je, že MS se snaží udržet, a hlavně získat nové mladé uživatele, pro svou platformu. Google a jeho služby a ekosystém jsou ale silným soupeřem. Samozřejmě souboj platforem je to zajímavý, osobně bych ale dodal, že v obou případech je to souboj mega-korporací, které shromažďují všechny osobní údaje, jaké se jen dají (Google má v tomto dokonce výraznější náskok) bojujících o vliv. V žádném případě to nelze zjednodušit pouze jako souboj otevřeného operačního systému Chrome OS a uzavřeného placeného Windows. To už je za současných podmínek vlastně pasé.
Každopádně je dobře, že tu nějaký souboj je, alespoň se všichni snaží. Vzhledem k tomu, že funkčně není mezi oběma věcmi zásadnější rozdíl, a dokonce je řada věcí velmi podobných, po stránce vhodnosti k běžné školní výuce jsou na tom zcela stejně. Google má jen výhodu, že jeho vyhledavač, mapy a další služby jsou bezkonkurenčně nejlepší a synonymem „Internetu“ jako takového, ale používají se stejně dobře i na Windows, nicméně propojení i s vlastním OS má své výhody.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|