Apple musí nabídnout alternativní placení, EPIC musí zaplatit odškodné. Prohra pro oba?
Zajímavé a minimálně nejednoznačné rozhodnutí soudu v ostře sledovaném sporu APPLE vs EPIC. Jak jistě víte, společnosti EPIC (a mnoha dalším), se nelíbí fakt, že APPLE neumožňuje obcházet jeho systém, pokud jde o mikrotransakce apod. Jinými slovy, všechny platby musí jít přes systém Apple, který si z něj strhává tučných 30% provize. A jakékoliv obcházení tohoto systému tvrdě potírá. Hra FORTNITE od EPIC není tak už delší dobu dostupná na App Store, protože tvůrci záměrně obcházeli ty poplatky a umožňovali hráčům platit mikrotransakce mimo systém Apple bez těch extra poplatků. Ten ji tak z AppStore stáhl. A protože na rozdíl od ANDROID nelze nainstalovat aplikaci mimo oficiální obchod, FORTNITE si tak na Apple od té doby nezahrajete. O to však EPICu vlastně šlo, protože rázem mohl jít a zažalovat APPLE u soudu. Což se také ihned stalo. No a ten konečně po roce rozhodl.
Rozhodnutí je však opravdu zvláštní, protože se nedá říci, že by v něm jedna, či druhá strana skutečně vyhrála. Ano, Apple vyhrálo v tom smyslu, že soud překvapivě neshledal porušování antimonopolních zákonů a pravidel, což byla jedna z hlavních stížností EPICu. APPLE tedy podle tohoto rozhodnutí nemusí pouštět konkurenční obchody a distribuce aplikací a služeb na svou platformu. Jenže současně soud nařídil, že Apple musí umožnit alternativní platby mimo svůj dosavadní systém. Tedy tvůrci aplikací mají mít možnost kontaktovat přímo své zákazníci a nabízet a realizovat placení za obsah a aplikace i jinak, než přes systém APPLE. Ten sice sám nedávno „překvapivě“ povolil některé alternativní způsoby vývojářům velkých služeb jako NETFLIX nebo SPOTIFY, ale zdaleka ne všem a v plné míře. Nyní to podle rozhodnutí soudu bude muset nabízet všem. A to je velká prohra pro Apple a současně výhra pro EPIC, protože o to mu vlastně šlo především.
Ale ani EPIC nemůže slavit úplnou výhru. Soud totiž současně dospěl k názoru, že EPIC porušil platná pravidla a firma tak bude muset zaplatit pokutu a odškodné společnosti Apple. Jde o mnoho milionů dolarů. Není to sice částka, kterou by firma opravdu musela nějak řešit, ale jde o princip. Je prakticky jisté, že spor rozhodně nekončí. Pokud se neodvolá Apple, tak EPIC se odvolá na 100%. A bude tedy vše pokračovat. A také by mělo, protože podle mého názoru, soud rozhodl špatně a proti smyslu a duchu některých zákonů, speciálně těch antimonopolních.
- Apple jednoznačně porušuje antimonopolní pravidla,
pokud ta platí pro všechny
Soud tvrdí, že Apple neporušuje antimonopolní pravidla, i když ve stejném rozhodnutí dále říká, že vlastně trochu ano protože ty platby apod. Soud si tak poněkud protiřečí. Především ale jako uměle uzavřená platforma Apple jednoznačně antimonopolní pravidla porušuje. Pokud ne, tak v tom případě Microsoft by měl mít stejné právo na své Windows platformě určovat a schvalovat, jaké aplikace tam můžete nainstalovat, jaké poskytovatele služeb používat a jaké ne. To ale nemůže, zatímco Apple ano?! Pro Apple platformu prostě platí jiná pravidla než pro Microsoft platformu, podle soudu. O ANDROID nemluvě. Takže soud je podle mého názoru jednoznačně vedle, pokud tvrdí, že Apple antimonopolní pravidla neporušuje a nemusí tak nadále pouštět na iOS platformu alternativní poskytovatele aplikací a služeb.
Současně soud uznal námitky EPIC, pokud jde o ty platby a alternativní formy. Apple navíc evidentně věděl, že tohle mu neprojde, a tak nedávno alespoň u některých aplikací „najednou“ alternativní platby pro vybrané povolil. Soud mu ale nyní nařizuje je povolit pro všechny. Současně ale soud nařizuje, že EPIC má platit odškodnění Apple za ty platby + úroky z nich, které neproběhly přes něj, i když podle nového nařízení by proběhnout vlastně ani nemusely?! To je stupidní.
Přijde mě, že americký soud rozhodoval na základě dogmatického výkladu některých právních paragrafů, namísto rozhodování ve smyslu a duchu zákonů, skutečného práva a spravedlnosti. Spor ale zjevně zdaleka nekončí. EPIC sice vyhrál v tom, v čem chtěl (tedy poplatky skrze alternativní systémy), ale nevyhrál úplně. Soud jednoznačně kryje zadek monopolnímu chování Apple. Jedinou dobrou věcí na tom rozhodnutí je, a vlastně skutečným vítězem zatím, jsou nezávislí ostatní vývojáři. Protože je jasné, že končí doby, kdy jen Apple mohl monopolně vybírat platby na své platformě. Spory nejen o tohle vede Apple s EPIC (i dalšími), po celém světě. A ví, že hraje jen o čas. Prakticky všude tuhle bitvu o platby prohraje a prohrál ji už zde. Otázkou je, jak se k tomu firma postaví, protože těch 30% provize ze všeho a zejména z extra plateb a nákupů uživatelů jednotlivých aplikací na Apple platformě, jsou obrovské peníze. A firma se jich nebude chtít úplně vzdát.
Samozřejmě Apple má právo na svou platformu, to mu také nikdo nebere. Ovšem v postavení jeho platformy je takové, že nemá co omezovat tvůrce aplikací a uživatele v rozhodování, co si na Apple iOS/MacOS platformu a zařízení budou instalovat a jak za to budou tvůrcům těch aplikací platit. Jakékoliv omezování v tomto směru je jednoznačně monopolní chování … a když tohle nemůže dělat Microsoft na své platformě Windows, nemůže to dělat ani Apple na iOS/Mac … a pokud soud tvrdí, že může, tak je asi něco špatně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|