Teroristé zneužívají šifrovaných komunikačních služeb, jakou jsou WhatsApp a další.
I nedávný teroristický útok v Londýně ukázal, že teroristé zneužívají zabezpečení a šifrování běžných komunikačních služeb. Ty totiž neumožňují, aby vyšetřovatelé monitorovali a zpětně zjišťovali, o čem si daný terorista vlastně psal a s kým.
Britské úřady se tak zlobí, že se takto teroristé mohou schovávat a přemýšlí o opatřeních, které by podobné věci odstranily. Jinými slovy jim vadí možnost šifrování zpráv a chtějí, aby služby jako jsou WhatsApp a další, měly zadní vrátka a k datům a zprávám uživatelů se dalo zpětně dostat. Jinými slovy, šifrování a soukromí by přestalo existovat. Samozřejmě provozovatelé služeb jsou proti. Na soukromí a šifrování si často zakládají. Proti jsou samozřejmě i všichni, kteří staví svobodu na první místo.
Argumentem totiž je, že i kdyby bylo šifrování zakázáno a vyšetřovatelé si tak mohli zpětně přečíst zprávy nedávného útočníka v Londýně, že by to nejen v tomto případě nic na událostech nezměnilo a nezachránilo by to žádný z životů obětí toho útoku. A tak svoboda by padla za oběť „bezpečnosti“ vlastně zbytečně.
Podobných případů, kdy se státní úřady dožadují zadních vrátek do systémů a služeb soukromých firem, které používají miliony až miliardy lidí na celém světě, je celá spousta. Někdy jsou veřejně propírány, jindy nikoliv. Existuje zcela určitě část firem, kteří s úřady spolupracují a třeba to i tají. Existuje část firem, které nespolupracují, nebo ne dobrovolně. Nicméně přístup „zadních vrátek“ je věc velmi snadno zneužitelná. Úmysl státní úřadů, alespoň těch v demokratických a svobodných státech je nejspíše dobrý, ale velmi snadno zneužitelný, a to i ve svobodných státech, natož ve státech, kde to se svobodou rozhodně dobré není. Ano, účinné šifrování je také dvousečná zbraň a určitě jej zneužívají zločinci, na druhou stranu dokáže částečně v některých případech i naopak bránit slušné lidi před zločinci. Prostě je to velmi složité téma a pokud někdo tvrdí opak, tak neví, o čem mluví.
Zakázat šifrování, či lépe řečeno ho udělat fakticky zbytečným a neúčinným díky povinným zadním vrátkům a přístupnosti ke všemu, co bylo původně zašifrováno, ale rozhodně není dobrá cesta. Boj proti terorismu je sice v pořádku, ale i tento případ ukázal, že úřady opakovaně selhávají v tom, identifikovat teroristy před provedením útoku. I když zrovna v tomto případě se nedalo nic moc dělat. Osamělý vlk s vypůjčeným autem, navíc více než 50ti letý člověk narozený přímo v Británii, který byl trestaný za jiné věci než radikalismus, to se opravdu nedá předvídat bez nějakého systému, jež by vlastně sledoval úplně všechny a proti kterému by zákaz šifrování komunikace bylo úplně nic. Nicméně problém je nechávat již identifikované radikály (ať už muslimské, pravicové, levicové, populistické a jiné) nadále svobodně běhat v mnoha tisících (nejen) v Evropě. Ani tomu zákaz šifrování nijak nepomůže. Uvidíme, jak to dopadne, určitě kolem toho bude velké diskuse i když zrovna u nás v ČR asi moc ne. Ta naše zemička nikoho moc nezajímá, zatím. Pro současné teroristy nepředstavujeme naštěstí zajímavý cíl. A navíc typický radikální muslimský terorista by u nás byl nenápadný asi tak jako lední medvěd na tříkolce uprostřed Václaváku. A jiných šílenců je u nás dost a dost, takže si zatím vystačíme. Krom toho, šifrovaná komunikace se u nás určitě využívá k dohadování „malých domů“ ze státních zakázek apod. A tak si myslím, že u nás můžeme být zatím v klidu a není zájem něco řešit a měnit. Takže nebojte, manžel/manželka se o vaší známosti jinde, kvůli potenciálnímu konci šifrování, nedozví ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|