Evropský soud vydal nové rozhodnutí, které upravuje praxi "stahování není nelegální" i v ČR.
Asi víte, že na rozdíl od mnoha jiných zemí světa, v ČR máme poměrně benevolentní zákony ohledně autorských práv a tak dále. Zatímco jinde je nelegální jak šíření autorsky chráněných děl, tak jejich stahování, u nás bylo nelegální jen jejich šíření. Ohledně stahování u nás v podstatě nebyla tato věc řešena a co není zákonem zakázáno, to je zkrátka povoleno. Stahování i z nelegálních zdrojů bylo u nás tedy v poněkud šedé zóně, ačkoliv samotná existence nelegálně umístěného zdroje (autorsky chráněného obsahu) nelegální byla.
V uplynulém týdnu však Evropský soud vydal rozsudek v jednom případu, který se týkal výše autorských poplatků za prázdná média atd. V rámci tohoto řízení ale Evropský soud vydal hned několik rozhodnutí, jejichž dopad ale bude i u nás v rámci úprav příslušných norem. Evropský soud rozhodl, že autorský poplatek neslouží pro to, aby si vydavatelé vyrovnávaly ztráty způsobené Warezem, či kopírováním děl pro osobní potřebu. Tedy přesně to, kvůli čemu ale vznikl a i u nás jsme konstantně okrádání soukromou organizací, která ani nezastupuje všechny autory. Vše ale dle zákona s posvěcením státu. Bohužel Evropský soud ale nemůže nařídit její výši a ani to jestli autorské poplatky mají nebo nemají v dané zemi být. Na základě jeho rozhodnutí ale mohou jednotlivé státy přezkoumat a přehodnotit stávající praxi. Bohužel protože to u nás není nejpalčivější téma, pravděpodobně můžeme být v klidu :(.
Co je ale zajímavější je ona část, kde se Evropský soud věnoval upřesnění interpretace "kopie pro vlastní potřebu". Konkrétně prohlásil, že tvorba kopí z nelegálních a nelicencovaných zdrojů (což jsou například úložny) nelze tolerovat. Evropské země tedy, pokud to již nemají, budou pravděpodobně upravovat své legislativy podle tohoto rozhodnutí, což by právě mohlo pro ČR znamenat, že stahování z nelegálních zdrojů nebude již tolerováno a bude trestné stejně jako šíření autorsky chráněného obsahu. Tedy že postihován může být jak ten, kdo takové dílo nahrál a šířil, tak ten, kdo si ho stáhl a to včetně každého jednotlivce. V praxi ale pravděpodobně bude ještě větší tlak než doposud vyvíjen hlavně na úložiště, který takový obsah nabízejí.
Nicméně pokud ČR přijme výklad Evropského soud, a nic nenasvědčuje tomu, že by se tak nemělo stát, bude tedy stahování warezu stejně nelegální, jako jeho šíření. Už neuspěje ona nejasná formulace "kopie pro vlastní potřebu". Zároveň bychom se ale měli dočkat přehodnocení a snad odpovídající snížení autorských poplatků. Bohužel to měli v tomto případě asi zůstane jen u zbožného přání. Jsou to jisté peníze za nic a je to business, kterého se samozřejmě autorské organizace nevzdají a pravděpodobně žádný z aktuálních vládnoucích politiků do toho rýpat nebude.
Tak uvidíme, jak se budou věci vyvíjet. Každopádně Evropský soud bohužel neudělal jediný posun v samotné změně a modernizaci autorského práva a vyvážení práv držitelů autorských práv a práv uživatelů. Ta jsou nadále značně nevyrovnaná. Držitel autorských práv má všemožnou ochranu a dokonce zajištěný příjem i z neprokázaného kopírování díky autorským poplatkům, ovšem uživatel skoro žádná práva nemá. Právo na kopii pro osobní potřebu je mu komplikováno a to si za něj platí extra, ať jej využije, nebo ne, právo na reklamaci a vrácení peněz třeba do 14 dní, když se mu film, hudba, hra nebude líbit, také nemá a tak by se dalo pokračovat. Zkrátka a dobře, bylo by dobré, kdyby se Evropský soud začal zabývat i těmito tématy a porušováním uživatelských práv ze strany držitelů autorských práv a distributorů. Uvidíme, jak to půjde, ale zatím to jde pomaleji než hodně pomalu ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|