Konec Internetu, jak ho známe? To je prý výsledek nově přijaté právní úpravy, která bude platit v EU.
Na faktu, že současné autorské i patentové právo je v mnoha ohledech špatné, se všichni shodnout. Na tom, zda nově přijatá reforma je zlepšením, se prakticky nikdo neshodne. Je zde část lidí, kteří tvrdí, že novinky zásadně zlepší postavení hlavně malých autorů proti velkým gigantům, je zde ale část, která tvrdí, že nově přijatá úprava prakticky znamená konec svobodného Internetu atd. Kde jde pravda? Tak jako obvykle, někde uprostřed.
Kolem celé právní úpravy se hodně dlouho bojovalo, výhrady k ní má prakticky každý, včetně malých i velkých majitelů práv, provozovatelů malých i velkých webů a služeb, států, úřadů atd. Výsledkem je tedy kompromisní úprava, která podle mého názoru pořádek rozhodně nesjedná. Každopádně Evropský parlament po všech těch diskusích, jednáních a hlavně úpravách nakonec schválil novinku včetně článků 11 a 13, které budou prý znamenat konec Internetu (podle některých). Úpravu ještě musí posvětit Evropská rada a poté ji musí členské státy EU, tedy vč. ČR, během 2 let začlenit do právního systému.
- Co to vlastně všechno znamená?
To je právě problém. Nikdo neví, co to vlastně udělá. Faktem je, že je to změna. Asi nejzásadnější a potenciálně škodlivou věcí je přenos odpovědnosti z uživatelů na provozovatele služeb. Tedy pokud existuje nějaký autorsky chráněný obsah, který uživatel nahrál na nějakou službu, tak provozovatel služby má nyní povinnost zajistit, aby se nešířil, a nejlépe takový obsah poznat ještě před jeho zveřejněním. Dosud měl jen povinnost ho smazat, pokud byl držitelem práv přímo nahlášen.
Problém je, že není v silách ani Google a jeho Youtube, ani v silách menších služeb, přijít s automatickým systémem, který by tohle spolehlivě a funkčně ohlídal. Nejdál je YouTube a ani tam to nefunguje nijak dobře. Takže jak to mají zajistit provozovatelé jiných služeb? Kromě toho provozovatelé služeb mají šmejdit v tom, co uživatelé nahrávají? Tedy porušovat zase jejich práva na soukromí, porušovat šifrování apod.?
Menší weby, vč. DDWord.cz tedy budou muset důrazně hlídat, zda není autorsky chráněný obsah nahráván uživateli do diskusí apod. Ano, já jako provozovatel budu ručit za to, co vy jako uživatelé řeknete, napíšete či nahrajete do diskusí. Osobně s tím nemám problém, protože moderování diskuse považuji za normální, nutné a prostor pro diskuse je i vizitkou webu. Nicméně mnohé weby postavené na obsahu uživatelů na tohle nemají peníze, čas ani lidi. A tak diskuse nejspíše zruší. Největší problémy budou mít vedle platforem jako FaceBook, Youtube a dalších hlavně úložny, kde se to „autorsky“ chráněným obsahem jen hemží. Asi tedy mnoho služeb pod hrozbou postihů skončí, jiné budou limitovány, ale zase jiné se určitě rozjedou. Prim bude hrát i šifrování dat atd. Zkrátka osobně si myslím, že cesta, kterou se EU vydává, není žádným řešením, jen přehráním a překroucením problému z držitelů autorských práv na všechny ostatní. Ve finále na tom nikdo nevydělá, ale všichni na to budou biti. Nejvíce mě prostě vadí, že místo skutečné reformy a řešení, tu máme jen pokus obrátit zažité zvyklosti a pak čekat na to, co se vlastně stane …
Paradoxně si myslím, že zrovna YouTube tohle může prospět. Jednoduše omezí práva na nahrávání videí jen na prověřené tvůrce (ostatně už teď mají jen někteří přístup ke všem službám a možnostem, tak proč to nepoužít i dál), kteří autorská práva neporušují, čímž vyřeší obrovskou spoustu problémů, které YouTube má. A ano, videa se dají dělat i slušná, s vlastním autorským obsahem, která nemohou mít žádný problém s porušováním čehokoliv a stále být věcná, informativní a s volně svobodně šiřitelným názorem. Samozřejmě ti, kteří používají pro svou tvorbu materiál někoho jiného, s tím mají problém, a to je správně. Mají ho mít. Nicméně pokud si myslíte, že to znamená třeba konec populárních MEME, citací, ukázek apod. tak ne. Neznamená! Jejich používání je definováno a upraveno v zákoně. Na druhou stranu zákon neřeší zneužívání ze strany držitelů autorských práv, které obtěžují záměrně nesprávným nahlašováním porušení na YouTube apod.
Jednou z další kontroverzí je nicméně fakt, že EU se snaží posílit postavení menších tvůrců proti velkým platformám. Nově by tak Google, Facebook apod. za odkazování a citace z médií a jiných stránek, měli autorům těch zpráv platit. Teoreticky to zní hezky, v praxi se jen směji :). Google, Facebook a další mě mají platit za to, že mě přivádí čtenáře? Bylo by to hezké, ale přijde mě to trochu jako nesmysl. Samozřejmě pokud by někdo z nich kopíroval celé mé články, a tedy čtenáře nepřiváděl, byl by to problém, ale to nedělají. Generátor zpráv, odkazy apod. vše funguje přijatelně dobře. Navíc jako provozovatel webu mám jednoduchou možnost se přes Google a dalšími službami a jejich roboty skrýt. Je blbost, aby nám Google platil za odkazování na nás a pokud jednoduše pošle nějaký formulář, který mu bubu moci podepsat, že nadále bude moci na nás odkazovat a citovat z našich článků za odkaz, a neplatit za to, milerád mu to podepíši. Samozřejmě pokud někdo má jiný názor a chce, aby mu Google platil za odkazování a citování z jeho článků, tak fajn, zákon mu to umožňuje a má na to tedy plné právo. To je samozřejmě dobře. Mám jen otázku, jak si to autoři toho zákona představují v praxi? ;).
Osobně si myslím, že Internet, rozhodně nekončí. Nicméně změna to bude, zejména pokud jde o některé věci tak jak fungují dnes v ČR. Největší trable budou mít provozovatelé úložišť, Youtube, FaceBook apod. Malé služby mají úlevy, ale ty skončí, pokud vyrostou (takže řešením není utéci „před útlakem“ z větších služeb na menší, protože ty malé se pak stanou velkými atd. Každopádně záměr celé věci je sice chválihodný, provedení je ovšem více než problematické. V mnoha směrech až úsměvné a v některých si ani neumím představit, jak by to vlastně mělo v praxi fungovat. Jinými slovy, někdo zase rozhodoval o něčem, čemu nerozumí, po několika kolech úprav různých stran z toho zůstalo něco, co jen těžko může v praxi něco zlepšit. K řešení současné problematiky autorských či patentových práv nejsme o nic blíže. Jen v tom všem bude ještě větší bordel a zcela určitě se najde pár cest a směrů, se kterými autoři zákonů a předpisů nepočítaly a ty to postaví celé na hlavu …
A skutečná reforma autorských a třeba i patentových práv, kdy obojí by potřebovalo zásadně osekat až na dřeň, pořád nikde :(. Jinými slovy, spousta povyku pro nic a co se řešit má, se opět neřeší. Jak typické pro celý současný svět.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|