Kompatibilita aplikací bude velmi omezená a zdaleka ne všechno půjde.
Windows 8 je sice operační systém, který poběží na ARM i na x86, ale kompatibilita dalších aplikací, to bude velký guláš. Bez speciálního emulátoru pro každou z nich prostě nepůjde pouštět x86 aplikace na ARM a naopak. Microsoft se podle svých slov snaží maximálně spolupracovat se všemi výrobci.
Nutno říci, že zatímco na x86 je situace celkem přehledná, protože valnou většinu instrukcí mají procesory Intel a AMD, které tvoří 99% x86 trhu úplně stejnou, u ARM platformy je sice společný základ, ale jednotlivé SoC platformy QualComm, Tegra a další mají různé optimalizace a zvláštnosti. Zkrátka bude to boj. Je téměř jisté, že jen velmi málo aplikací, navíc to budou pravděpodobně jen ty spojené s Windows 8, bude možné spouštět na ARM SoC stejně jako na x86. Většina aplikací nebude kompatibilní a bude muset existovat naprosto odlišná dvojí verze a to nejen z hlediska instrukcí, ale i z hlediska optimalizace systémových prostředků, protože výkon AMR SoC a výkon běžné x86 platformy, to je „nebe a dudy“.
To samozřejmě dost nabourává onu myšlenku, že ARM SoC platforma brzy začne konkurovat PC. Většina PC platformě je rozhodně v bezpečí. Každopádně nezávidím. Ladit prostředí jednoho OS pro rozdílné platformy a do toho ty kvanta aplikací pro roztříštěnou SoC ARM platformu a zcela odlišnou, ale zase celkem jednotnou x86 Intel/AMD platformu. Vážně nezávidím. Takže rozhodně nečekejte, že svůj operační systém z velkého výkonného PC se všemi aplikacemi budete moci v dohledné době úplně stejným způsobem používat mobilně na SmartPhone, či tabletu. Celkem by mě zajímalo, jak to bude s x86 emulací na ARM, zda tím tak trochu celá ta architektura ARM neztratí smysl, protože těžko bude moci výkonově soupeřit v x86 režimu i s tím nejslabším x86 čipem Intel/AMD.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|