Velcí těžaři investovali miliony do svých farem a chtějí více. Celý systém a jeho myšlenka se rozpadá.
Poznámka na úvod: Autor je příznivec digitálních měn a jejich nápadu, všetně myšlenky, že peníze mají být jen digitální. Autor však nemůže tleskat hlouposti, neefektivnosti a zneužívání mnoha současných věcí kolem digitálních měn ....
Digitální měny a celý systém vznikl jako taková náhrada klasického, podle mnohých prohnilého finančního systému. Jenže stále více se celý svět digitálních měn posouvá ke klasickému finančnímu systému, jenže bez potřebných kontrol, regulací a k velmi snadné zneužitelnosti v mnoha směrech. Navíc bez klasického finančního systému by v podstatě neměla digitální měna žádnou hodnotu a současně by nevznikly současné situace.
Ač se tomu někteří brání a nechtějí slyšet jiný názor a jiné názory dokonce sprostě urážejí, fakt je ten, že svět digitálních měn a jeho hlavní myšlenka se rychle hroutí a těžba měn samotných vypadá jako ukázkové totální plýtvání zdroji, materiálem i energií a hlavně výpočetní silou. Tyto myšlenky jsou pro některé natolik nebezpečné, že udělají cokoliv, aby je potlačili, včetně totální dehonestace kohokoliv, kdo je vysloví. Zkrátka kdo není s námi, je proti nám a bude zabit, to je přístup řady nejortodoxnějších podporovatelů digitálních měn, jak jsem se o tom sám mohl přesvědčit. Pouhé vyslovení jiného názoru na věci, a to i když nejsem odpůrcem principu samotné digitální měny, znamenalo pro některé impuls k často sprostým výpadům, hloupým výpadům "že když má někdo jiný názor, tak automaticky mluví o něčem, čemu nerozumí", přehlížení faktů, přehlížení řečeného atd.
Jenže ať se někteří snaží, jak chtějí, fakta jsou fakta a ta nezmění, a mohou se snažit je ignorovat, jak chtějí a lidi s jiným názorem, než je ten jejich, mohou jako hlupáci a ubožáci urážet, ale to prostě nezmění, že digitální měny a celý systém má problémy – velké problémy. Může za to hlavně vstup velkého businessu do tohoto světa a ten je naprosto zásadně napojený na klasický finanční svět (utváří jej). Myšlenka těžby měn v domácích podmínkách rychle mizí, protože kód je stále složitější, potřeby vysokého výkonu narůstají hlavně velcí těžaři, kteří investovali reálné peníze do svých digitálních farem, a to i mnoho milionů, prostě vytlačují domácí těžaře. Hlavně sílí jejich tlak na utváření vlastních pravidel digitálních měn, dokonce i na tvorbu digitálních měn jako takových.
Digitální měny jsou tak na rozcestí. Jejích hodnota je vrtkavá, v praxi těžko něčím podložitelná (ač se tento pohled někteří snaží sebevíc urazit a nepochopit), a velcí těžaři mají zájem na tom, aby, převedeno na klasickou finanční hodnotu, na tom vydělali co nejvíce reálných peněz (jakkoliv hloupě to v mnoha ohledech zní). A tak se snaží prosadit změny a nová „pravidla“. Aktuálně je na rozcestí i samotný Bitcoin, který se celkem významně tento týden mění a hrozí dokonce jeho rozdělení na dvě měny. Na vzestupu je Ethereum, ačkoliv jeho hodnota nyní klesá, a velcí těžaři chtějí i nové digitální měny a celou tu horečku prostě řádně přiživit. Nelíbí se jim omezení digitálních měn, včetně základního prvku existence konečné a omezené hodnoty počtu měny a chtějí to prostě změnit. Trh digitálních měn se tak tříští, silní těžaři se začínají prosazovat a ovlivňovat celý systém, jehož myšlenkou však v základu byl pravý opak s pravidly nastavenými tak, aby se přesně tohle nestalo a měny se nedaly ovládat. Jenže malý těžaři prostě nedokáží konkurovat velkým a celý systém a jeho základní myšlenka se tak pomalu ale jistě hroutí. A navázanost na klasický finanční systém, kterému měly být digitální měny alternativou, narůstá, kdy ovšem díky absenci regulací, kontrol a dalších klasických ochranných mechanismů, se do digitálních měn prosazuje to špatné v současném finančním systému.
Dobrou zprávou je, že by snad těžařská horečka měla polevit, protože se prostě mnoha lidem přestane těžba vyplácet (a ztrácet s ní čas díky náročnosti) a konkurovat s několika grafikami velkým farmám se stovkami i tisícovkami GPU se prostě nebude moci. Proč je to dobrá zpráva? Protože by tak mohla být šance konečně zase nakupovat grafické karty, zdroje a další věci za normální ceny s normální dostupností. Každopádně v oblasti digitálních měn bude hodně veselo a z pohledu pozorovatelů bude zajímavé sledovat, jak se systém vypořádá s růstem vlivu velkých na úkor malých a jejich snahou systém změnit ještě více ve prospěch velkých a současně větší propojení s klasickým finančním systémem, kdy se z toho stává klasický business, ovšem bez klasických kontrolních a ochranných mechanismů trhu i dohledu.
Další vývoj je obtížné předpovědět, nicméně trend je jasný. A s tím, jak roste celková hodnota objemu digitálních měn, poroste i zájem některých skupin, dokonce států, o jeho ovládnutí a potencionální zneužití a využití. Zejména Čína, kdy čínští těžaři se svými obřími farmami jsou nejvýznamnější skupinou, jež dnes masivně ovlivňuje celou situaci v mnoha směrech, se o tuto oblast intenzivně zajímá. Kdo si myslí, že pro dobro všech a základní myšlenky digitálních měn?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|