Díky úspěšným aplikacím má Čínská komunistická vláda přístup k datům západních uživatelů.
Čína je na míle daleko přede všemi, pokud jde o budování sledovacích technologií, které ještě nedávno byly součástí maximální temných apokalyptických sci-fi. Jenže dnes už v Číně funguje systém, který občany sleduje doslova na každém kroku, a každý občan má bodové konto a vláda udílí nebo odebírá body za „chování“ vůči straně a státu. Problém je samozřejmě s tím, že v Číně nevládne svoboda a demokracie jako u nás, ale tvrdá diktatura, kde nepohodlní lidé klidně za jednu jedinou větu a vyjádření, zmizí beze-stopy atd. Čínský internet je také zcela odlišný od toho, jaký známe u nás.
Nicméně některé Čínské firmy a jejich aplikace jsou bohužel velmi rozšířené i na západě. Nejpopulárnější z nich jsou TikTok a WeChat. Obě tyto komunikační apky jsou splněným snem všech tajných služeb a špionáže. Dokonalé nástroje na sledování lidí. TikTok je pak perfektní nástroj na AI strojové učení rozpoznávání obličejů a všeho kolem toho. A vzhledem k masivní infrastruktuře, kterou Čína vybudovala na sledování a přesné hlídání svých více než 1 miliardy obyvatel, je naprosto jisté, že má kapacity i na sledování a získávání dat o obyvatelích dalších států. A aplikace typu TikTok a WeChat jsou dokonalé nástroje. Žádný z bezpečnostních expertů nepochybuje o tom, že Čínská vláda je využívá přesně tak, jak se obáváme. Ostatně byla by hloupá, kdyby je nevyužívala. A čínská vláda je všechno, jen bohužel ne hloupá. A je jedno, nakolik budou čínští provozovatelé těchto aplikací tvrdit, že data uživatelů jsou v bezpečí a do Číny neodchází, protože všichni dobře vědí, že ani nejbohatší Číňané a majitelé největších společností, si nemohou být ničím jistí. Nedávno jeden promluvil proti, a ještě se nenašel. Takže všichni 100% skáčí, jak Čínská komunistická vláda píská. A ta si své cenné ovečky samozřejmě hlídá.
![](/images/stories/Aktuality/ruzne/China.jpg)
Ostatně zatímco Čínské firmy u nás mohou svobodně působit, v Číně, když si chcete otevřít firmu, máte smůlu. Musíte si najmout čínskou firmu a ani pak nemáte vyhráno. Bohužel tenhle naprosto nevyrovnaný vztah Číny a západních států, je dlouhodobým problémem, který ne a ne řešit. O to více se Číně hodí aktuální pandemie, která poutá pozornost jinam. Chybí bohužel jednotný postup a nepomáhá tomu ani současná americká administrativa, které chybí strategie a smysl pro spolupráci a domýšlení důsledků. Vede sice důležitý a potřebný, ale nedomyšlený, impulsivní a zmatený boj s Čínou.
Prezident Trump a jeho ministerstvo obchodu tak v tomto duchu oznámili, že od neděle bude zakázána distribuce čínských aplikací WeChat a TikTok. To znamená, že aplikace budou sice fungovat, ale již si je oficiálně nestáhnete pro iOS ani ANDROID. Zda to platí i mimo USA je otázka, ale řekl bych, že ano, protože Google a Apple jsou americké firmy a musí dodržovat nařízení všude, což znamenalo v případě Google a jeho Android odpojení HUAWEI telefonů od služeb Google. A jak nedávno zjistili mnozí hráči Fortnite, efektivně to znamená konec přístupu k těmto službám. Blokace jejich provozu je nicméně v plánu až později, konkrétně má přijít v říjnu a listopadu. Čína by samozřejmě velice nerada ztratila tyto užitečné a extrémně jednoduché nástroje pro získávání dat stamilionů západních uživatelů, které současně používá pro trénování AI.
Na jednu stranu tak Čína logicky veřejně vyhrožuje proti-sankcemi (které by ale poškodily i ji, ovšem musí se tvářit tak aby neztratila tvář), na stranu druhou mají nařízeno dotčené firmy najít nějaké řešení, jak zachovat nějaký vliv a přístup k datům. Takže ve hře je například částečný prodej. Speciálně u TikTok teď čínští majitelé jednají s americkou firmou Oracle a vytvoření společné firmy. To by mohlo částečně uklidnit politiky a uživatele a zachovat případná zadní vrátka pro Čínu a přístup k datům TikToku.
Každopádně blokace instalace a stažení těchto aplikací je zatím nejvážnější výstřel v probíhající bitvě. Ta už zuří nějakou dobu, kdy HUAWEI je prakticky vytlačen z trhu mobilních telefonů, protože stále více firem mu nemůže dodávat technologie a produkty, protože to americká administrativa zakázala. HUAWEI tak nyní jede ze zásob, ale další čipy všeho druhu už nezíská. A totéž hrozí dalším čínským firmám. Bude to každopádně ještě zajímavé.
Samozřejmě pro některé to všechno mohou být úplné novinky a neuvěřitelné věci, ale to bych označil až za naivitu. Ať si o západních vládách a státech myslíte cokoliv, ani ta americká nemá možnosti, s jakými operuje čínská komunistická strana a vláda. V případě západních vlád platí zákony, demokracie a ústava chránící svobody jednotlivce a vůči vládě existuje do určité velikosti funkční opozice. A ať se tomu, kdo chce vysmívá, jak chce, z velké části jsou ty svobody dodržovány a chráněny. To samozřejmě nebrání vládám v různých pokusech a jejich pošlapávání, jenže ty jsou často odhaleny a zveřejňovány a často tak zvráceny, takže Americká a další vlády prostě nemají naštěstí neomezené možnosti a volnou ruku, jaké má Čína (což je dobře). Ta se nezodpovídá nikomu a svým občanům už vůbec ne. Svoboda vyjadřování atd. v Číně neexistují, právo na ně a ochrana jednotlivce už vůbec ne. A podle toho to zkrátka vypadá. Bohužel jedna z největších slabin naší demokracie je právě ta svoboda. A u nás zkrátka i komunisté mají svá práva na svobodné podnikání, politiku a působení, zatímco ti samí komunisté žádná taková práva v Číně nikomu netolerují … tohle je vlastně pointa celé věci. A HUAWEI, TikTok, WeChat a další jsou jen nástroji v téhle válce dvou odlišných systémů vládnutí světu a bude jen přituhovat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|