AI je zbraň hromadného ničení. A ponechána bez dozoru a bez pravidel, přijde katastrofa.
EU včetně ČR se po dlouhých debatách shodla na prvním návrhu na světě kolem komplexního zákona o umělé inteligenci. Problém, který dříve či poději (a doufejme, že dříve), bude muset řešit každá země. EU naštěstí nečeká na zbytek světa a připravuje vlastní soubor pravidel, kterými se snaží zabránit katastrofě, kterým by pokračující neřízený vývoj bez pravidel a omezení byl. A rádi vidíme, že politici v Evropě včetně tedy ČR a EU, která na to vše má dohlížet co by doufejme budoucí spojená Federace Evropských států, nepromeškává dobu jako se tomu stalo u kryptoměn. Ty kromě pár vyvolených nepřinesly nikomu nic dobrého v současné podobě, jen hodně věcí zničily a stály nás všechny hodně peněz navíc a EU je dlouho neřešila a stále je nezakázala v jejich současné škodlivé podobě. AI je ovšem mnohem nebezpečnější věc, kterou prostě bez pravidel nelze nechat a tak si tentokrát zákonodárci pospíšili.
Mnozí si stále neuvědomují, jaký potenciál a co všechno může AI dělat. A jaké nedozírné škody napáchat. Přirovnání k atomové zbrani není ani trochu přehnané. Ve skutečnosti je ještě strašnější zbraní. A mnozí ji jako zbraň budou používat (či již používají), nejen v politických kláních, ale i v běžném životě, v obchodě atd. AI už je dávno tady a ničí životy mnoha lidí na planetě. Nejde jen o ulhané asistenty typu ChatGPT, ale AI asistuje diktátorským režimům se sledováním vlastních lidí a potírání svobod, asistuje jim v rozvracení demokratických států šířením dezinformací a nedůvěry v demokratický systém. AI je součástí zbrojních systémů, řídí drony, identifikuje cíle. V běžném životě je AI součástí mnoha aplikací, které dokáží generovat obrázky, vytvářet věrohodně vyhlížející fotomontáže, videa, či vaším hlasem s vaším obličejem říkat a dělat věci, které byste vy nikdy neudělali a neřekli. Nahé fotky (a brzy i videa), nezletilých studentek, které skrze AI aplikace vytváří jejich spolužáci, se vesele šíří. A to je jen začátek. Brzy nebude možné věřit naprosto ničemu, co na internetu vidíte, slyšíte nebo čtete. Ne bez AI nástrojů, které jasně budou identifikovat a ideálně odstraňovat AI generovaný škodlivý obsah.
AI je prostě tady a kdo říká, že není třeba jasných pravidel, omezení a trestů za zneužití, je buď blázen nebo zločinec. Otázkou je, zda EU dokáže připravit kvalitní legislativu a druhou otázkou je, zda ji dokáže účinně vymáhat. Ani jedno totiž Evropě ne vždy jde.
- EU rozhodně nechce AI zakazovat, naopak. Ví, že ji potřebujeme!
Bohužel nedemokratickým silám se daří rozdělovat společnost v Evropě, kde již dokázala rozumově slabší jedince přesvědčit o tom, že jejich EU je jejich nepřítelem a nějakým cizím objektem. Že jim chce zakazovat dobré věci a ničit. Jakkoliv ne vše, co EU a hlavně jak dělá je rozumné (například neschopnost rozjet Evropský zbrojní průmysl, těžbu a průmyslově se více osamostatnit) a problémů má hodně, nelze upřít, že se aspoň snaží. A to i v oblastech, kde jiní snahy jen předstírají, nebo ani to ne. EU ale není nějaká neuchopitelná cizí entita. EU je i ČR, máme tam přímo námi volené zástupce, kteří spolu s ostatními z dalších států, tvoří ty zákony a domlouvají. A tak to má být. Pokud něco současný svět ukazuje, že Evropa by měla držet více spolu a ideálně by EU měla být spojenou federací, tedy Spojenými Státy Evropskými po vzoru USA. Samozřejmě bez toho mizerného politického systému, kde vyhrát volby a stát se prezidentem může ten, kdo má méně hlasů od voličů ;). To naštěstí v Evropě není možné. Udržování rozumné většiny je ale pořádná výzva, zejména po nástupu AI systémů.
Každopádně Evropa potřebuje společný postup, společné zákony, jednotný trh, jednotný postup a být prostě jeden velký demokratický a svobodný maják. Svoboda však nerovná se bordel a „cochcárna“. Pravidla jsou důležitá, speciálně protože ne všichni jsou natolik slušní a ohleduplní, že nebudou své svobody zneužívat. A právě AI (umělá inteligence) je nástroj, který může v rukou neslušných, neohleduplných a zlých lidí napáchat obrovské škody. A pravidla a jejich vymáhání jsou a budou naprosto zásadní.
Cíle EU jsou tak jako vždy chvályhodné. Podporovat pozitivní AI, s pozitivním vlivem, jasnými pravidly, transparentností, dohledem a bezpečností. Je nutné regulovat výskyt AI, zejména pokud její použití je skryté v aplikacích, sociálních sítích apod. s různými nekalými záměry. Povinnosti pro vývojáře a uživatele AI tedy budou zákony jasně definovány. A použití AI nástrojů také. Alespoň tedy v Evropě. Bohužel, evropské zákony mají často hromadu děr, bývají také neefektivně vymáhány a nesou s sebou obří byrokratickou zátěž, která jejich efektivní fungování dále omezuje. A obávám se, že ani ten nový soubor nutných základní opatření, zákonů a nařízení EU kolem AI, na tom nebude lépe. I když paradoxně právě kvalitní AI nástroje by dokázaly odbourat podstatnou část evropské byrokracie a výrazně optimalizovat fungování celé EU. Zákony by také měly pamatovat na sledování uživatelů pomocí AI nástrojů na internetu apod. A to je také další z důvodů, proč EU rozhodně nemá v plánu omezovat nebo zakazovat AI jako takové a její vývoj. Protože samozřejmě všichni rozumní lidé nejen v EU vědí, že více než kdy dříve bude nejen Evropa potřebovat výkonné AI nástroje schopné rozpoznávat nepřátelské AI, dezinformace a další útoky.
Jakkoliv je třeba dbát na vývoj a fungování AI tak, aby neškodily, je třeba mít silné a schopné AI systémy, které budou před těmi škodlivými AI bránit. Není sporu a pochyb o tom, že AI bude používáno mnohými jako zbraň. I proti EU, svobodě a demokracii samotné. Já opravdu jen doufám, že EU si k vytvoření té nové legislativy přizvalo potřebné odborníky, kdy naštěstí řada západních firem zabývající se špičkovým vývojem AI, rozhodně podporuje stanovení alespoň nějakých pravidel, omezení a jejich vymáhání atd. A snad tedy půjde ze strany naší EU (vč. ČR, protože znovu opakuji, EU jsme všichni v ČR) o nějaký funkční soubor pravidel, který bude i náležitě tvrdě vymáhán a nepůjde o další bezzubé řešení, které vypadá dobře jen na papíře, v praxi ale nefunguje …
Současný vývoj AI nadivoko, bez pravidel, bez dohledu a bez odpovědnosti tvůrců, připomíná silně ruskou ruletu, nebo žonglování s granáty, či spíše hrátky s odjištěnou atomovou bombou. Není otázkou, jestli AI začne být hrozba naší společnosti, ale kdy bude plně aktivní zbraní hromadného ničení. A vymahatelná rozumná pravidla pro vývoj a fungování přínosných AI, jsou více než jen nutností. A o to více by měla EU a Evropa jako celek držet při sobě, dohodnout se a bránit se co nejrychleji. Vývoj AI totiž rozhodně čekat nebude a Čína další nepřátelé už silně zbrojí a bohužel ziskem opojené západní společnosti jim v tom vydatně pomáhají …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|