Microsoft celou věc prošetřuje. Zdrojové kódy měla přístupné dosud jen velmi úzká skupina.
Na internet se do volného šíření dostal soubor o velikosti 2,9GB, ukrývající zdrojové kódy Windows XP a Windows Server 2003. Společně s ním je šířen také archiv o velikosti 43GB ukrývající zdrojové kódy starších systémů MS-DOS, Windows NT, Windows CE a Windows 2000 a jejich verzí a variant. Z neznámého důvodu je součástí archivu také archiv obsahující šílená konspirační videa o Billu Gatesovi.
Microsoft se zatím zdráhá potvrdit, že jde o skutečná data, nicméně vyjádřil se v tom smyslu, že únik prošetřuje. Ono totiž zdrojové kódy již nějakou dobu jsou přístupné určitému okruhu zájmových uživatelů s plným vědomím Microsoftu. Jako různé vládní programy a akademická oblast atd. Odtud se už ovšem dostaly před časem dál, a nakonec to vypadá, že je někdo nyní pustil volně na internet. Odborníci a specialisté potvrzují, že data jsou pravá. Únik kompletních zdrojových dat zbavuje tedy Windows XP jakéhokoliv tajemství a hlavně zabezpečení. Potenciální útočníci mohou jít takříkajíc najisto. To je asi největší problém.
![](/images/stories/Aktuality/software/Windows%2010/MS-windows-logo-1.jpg)
Naštěstí dnes už není tak zásadní, protože Windows XP už je jen na malém % aktivních počítačů. Bohužel někdy jsou to počítače úřadů apod. Každopádně MS oficiálně nedává XP podporu od roku 2014, takže v roce 2020 už jsou Windows XP skutečně na úrovni zajímavosti MS DOS. Alespoň pro většinu z nás. Na druhou stranu potenciální riziko tu je pro uživatele Windows 7, které obsahují stále některé prvky XP a bohužel W7 má stále docela značný podíl instalací na aktivních počítačích, speciálně opět ve státních správách apod. Nicméně i W7 je samozřejmě dávno překonaný. Připomínám, že Windows 10 je tu s námi už od poloviny roku 2015, tedy již šestým rokem.
Bohužel i tak existuje potenciální riziko úniku zdrojových dat XP a 2003 a proto MS také situaci řeší. Nicméně pro většinu současných běžných uživatelů a jejich PC, to neznamená nic, většina už dnes má W10, které mají jen málo společného se starými Windows OS a jejich zabezpečení a podpora je úplně někde jinde dnes. Každopádně co by SW archeologie, jsou tyhle úniky zdrojových kódů pro některé určitě zajímavé :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|