Síťová neutralita a svobodný internet se stejným přístupem pro všechny má v USA skončit.
S velkou úlevou a slávou byly v roce 2015 dohodnuty nová pravidla síťové neutrality, jako základního stavebního kamene svobodného Internetu, jak jej známe. Tedy že každá stránka každá služba má stejnou váhu a poskytovatelé připojení nemohou některé služby blokovat a zpomalovat, zatímco si nechávají platit za přístup od těch velkých a nové a malé služby mají smůlu. Tato pravidla platí nadále v Evropě, ovšem v USA poté, co se k moci dostal Donald Trump, jmenoval do čela FCC, která dosud spotřebitele chránila, hlavního odpůrce síťové neutrality. Ajit Pai, který pracoval pro poskytovatele internetu vidí v konci síťové neutrality samozřejmě obrovskou příležitost pro své bývalé (a velmi jistě budoucí) zaměstnavatele z řad velkých poskytovatelů internetu, kteří si budou moci účtovat obrovské peníze za konkrétní přenesená data povolené služby atd. Stejně to vidí i Donald Trump, kdy hlavním argumentem současného Trumpa a Ajita je zrušení „Obamovo regulací“, které omezují velký business, a které představuje právě třeba síťová neutralita.
Ochrana zákazníků jde samozřejmě stranou a FCC, která měla zajišťovat práva zákazníků a chránit pravidla síťové neutrality, se tohoto práva aktuálně ze svého rozhodnutí bez náhrady zřekla, čímž pravidla přestávají platit. Stalo se tak při hlasování vedení komise, která je nevolená a politicky dosazená, kdy ovšem v komisi o 5 členech jsou 3 republikáni včele právě s Ajitem Paiou a jen 2 demokraté. Asi nepřekvapí, že hlasování dopadlo poměrem 3:2 pro zrušení neutrality.
A to přes fakt, že velká většina voličů obou stran je pro zachování neutrality, stejně tak FCC vůbec nebralo zřetel na miliony připomínek včele s klíčovými osobnostmi technologického světa, včetně „otců Internetu“, kteří všichni argumentovali za zachování síťové neutrality, a tedy rovnosti všech na síti. Sponzoři Donalda Trumpa a republikánů, kteří však nyní mají v FCC převahu, však toto zásadní kolo vyhrálo. Poskytovatelé internetu se tak už připravují na nová, tedy žádná pravidla. Budou moci blokovat služby, stránky, a naopak žádat poplatky za určité služby, což samozřejmě zaplatí zákazník.
Ve výsledku to tak znamená, že si budete nadále platit internetové připojení, ovšem poskytovatel bude za vás rozhodovat, co a jak rychle uvidíte. Některé služby a stránky nebudou přístupné vůbec, nebo velmi pomalu apod. To samozřejmě zvýhodní velké služby, které si budou moci přednostní právo zaplatit, nicméně ani ty nejsou z konce neutrality nadšené, protože to pro ně bude znamenat velké výdaje. A budou platit oni a ve finále ještě jejich uživatelé. Takže poskytovat internetu dostane zaplaceno hned dvakrát. V extrému si může klidně nechávat platit od vás uživatelů a od nás poskytovatelů obsahu a majitelů stránek klidně za jednotlivou adresu. Konkurence mezi poskytovateli je navíc tak malá v USA, že většina uživatelů nemá na výběr z více než 1-2 poskytovatelů, takže si asi umíme představit, co to znamená.
Rozhodnutí FCC ještě může zvrátit a pozměnit Kongres či soudní rozhodnutí. Zastánců síťové neutrality je hodně, včele s velkými službami jako Google, NETFLIX atd. Boj tedy nekončí, ovšem FCC, která by měla chránit síťovou neutralitu a bojovat za ni, se pod stávajícím vedením obrací proti všemu, co má představovat a je to zkrátka vážný problém. Situace je kritická a svobodný internet, jak jej známe, podporující inovace a přistupující ke všem stejně, je ve velkém ohrožení. Problém je to i pro nás v Evropě, kdy zde sice pravidla síťové neutrality platí a platit budou, ovšem hlavně mobilní operátoři testují jeho limity, prodejem služeb, které nepočítají do datových balíků apod. Úřady tomu zatím nečině přihlíží, kdy však mnozí si myslíme, že je to ukázkové porušení pravidel síťové neutrality, či spíše řečeno tzv. „ducha zákona“. EU a zákonodárci by měli jednat a upravit pravidla tak, aby zakazovala jakékoliv zvýhodňování jakékoliv služby na internetu v rámci provozu či datových balíčků.
Situaci samozřejmě budeme sledovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|