Že řada her není zrovna vhodných pro děti a dospívající se asi shodneme.
Otázkou je, co říci na fakt, že ve Velké Británii po letech vstoupil v platnost zákon, který z věkového hodnocení vhodnosti her PEGI, dělá právně vymahatelnou věc. Za nedodržení a prodej her hráčům s nižším věkem, než je u dané hry doporučeno, hrozí prodejcům až 6 let vězení a velké pokuty. Na jednu stranu je podobná věc jistě pochopitelná, vzhledem k tomu, že podobné restrikce mají i alkohol, tabák, pornografie, normální filmy i TV pořady, kde za porušování také hrozí tresty a sankce zcela normálně. Na stranu druhou asi mnozí budou klást otázku, zda lze stavět hru na roveň alkoholu apod.
Řeknu to asi takto, je to stejný problém, jako u věkových omezení u filmů. Na druhou stranu víme, jak to s tím dodržováním podobných věcí ve světě je. Nevím jak ve Velké Británii, ale u nás si s podobnými nařízeními příliš mnoho lidí hlavu neláme. Čeští nezletilci jsou přeborníci v kouření, chlastání a věřím že i v celé řadě dalších "nepřístupných" věcech, takže nějaké hodnocení PEGI u her je u nás věc skoro neznámá. Ani jinde ve světě to není lepší. V konečném důsledku by mělo být na úvaze rodičů, k čemu své ratolesti pustí. Ale třeba nedávný případ střelby v kině v USA na premiéře nového Batmana ukázal, že mnozí rodiče sami příliš rozumu nemají. Asi jsem nebyl sám, kdo se divil, co na půlnoční premiéře hodně temného a násilného filmu, dělají 6leté děti. Rozhodně nepatřím k těm, kteří by hlásali, že za všechno zlo světa můžou násilné filmy a počítačové hry, koneckonců v dobách dávno minulých se lidi mlátili po hlavě i bez těchto výdobytků zábavního průmyslu. Ale řekněme si na rovinu, že ne každý film a hra, nebo i kniha apod., je vhodná pro děti a mladistvé, minimálně ne bez obsáhlého vysvětlování co a proč je tam jak tam je, aby si to špatně nevyložili. Jenže jak vidíme dnes a denně, rodiče v této úloze ne vždy obstojí. Pak tedy musí nastoupit podobná zákonná restrikce a alespoň upozornit na podobné věci.
Rozhodně si nemyslím, že by zavedením postihů pro prodejce her se něco zásadního vyřešilo, dnešní děti a mladiství jsou poměrně šikovní (pokud jde o to, jak věci obejít), takže jistě se ke hře dostanou i jinak, ale zásadně nelze s podobným zákonem nesouhlasit. Ano, u nás by to asi moc nefungovalo, stejně jako to nefunguje u jiných věcí, ale to pořád neznamená, že tu nemůže být minimálně snaha. Zrovna PEGI je poměrně srozumitelným a dobrým nástrojem pro prodejce i rodiče, ohledně vhodnosti her, takže to není žádný vysloveně byrokratický nesmysl. Navíc je pravděpodobné, že příkladu VB budou následovat i další země EU, i když mají dnes asi trochu jiné starosti. PEGI hodnocení navíc berou hodně vážně i vydavatelé her, takže je to opravdu funkční nástroj.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|