Zdá se, že těžební šílenství přeci jen polevuje, a to i proto, že digitální měny se dostávají pod tlak.
V podstatně žádnému státu na světě se nelíbí současná divočina, nekontrolovatelnost a zcela jisté zneužívání zločineckými skupinami aktuální kryptoměnová horečka. Problémem je hlavně praní špinavých peněz, financování terorismu a další zločinecké aktivity, které lze skrze digitální měny beze-strachu uskutečňovat a ještě na tom více vydělávat, protože to živí i růst jejich hodnot. Na rozdíl od klasických financí totiž není možné digitální měny a jejich vlastníky sledovat. To nastává až v okamžiku, kdy někdo chce digitální měnu převést na peníze. Ovšem tomu se mnozí vyhýbají, a tak i reálné věci nakupují za digitální měnu, čímž se zkrátka drží z dosahu sledovatelnosti. Státům se to ale nelíbí. Čína už v tomto ohledu podniká první kroky a uzavírá digitální burzy a chce zavést přísná nová pravidla. Další země uvažují o tomtéž, či přímo zákazu takových měn. No a Vietnam aktuálně jako první BITCOIN a všechny Kryptoměny, obchodování, a hlavně placení s nimi zakázal úplně pod hrozbou vysokých pokut (už v reálných penězích).
Zda je tohle ta pravá cesta, to se teprve ukáže. Osobně si to nemyslím, systém v podstatě v „ilegalitě“ probíhá od počátku, protože Kryptoměny nemají žádnou oporu v zákonech atd. Což je také část jejich pointy. Rozhodně to neomezí jejich zneužívání, určitě však omezí další rozšiřování mezi běžné lidi, což bude pravděpodobně jediný efekt, který toto ve Vietnamu bude mít. Ale uvidíme. Nicméně na hodnotu BITCOINU to má jen malý vliv, i když lehce oslabil z rekordních 6300 dolarů, kam se vyšplhal. Mezitím se objevují lidé, kteří reálně ukazují, co je možné. Právě fakt, že nemusíte Bitcoiny nutně měnit na reálné peníze přes banky a můžete s nimi platit, je jejich hlavní výhoda. Jistý Peter Saddington se pochlubil, že si za svých 46 BTC, za které kdysi zaplatil v přepočtu 2 tisíce korun, koupil zánovní Lamborghini Huracan. Ano, Auto za několik milionů korun ho vyšlo na 2 tisíce korun. Tak šíleně za těch několik let hodnota BTC vystoupala. Tehdy je totiž nakupoval za 2,5 dolarů za kus. Právě ale tyto akvizice se státům nelíbí, nejen z hlediska prověřování příjmů, zda nešlo o příjmy z trestné činnosti, ale pravděpodobně také s ohledem na daně. Zda budou další státy následovat příklad Vietnamu a zakážou všechny Kryptoměny, je otázka.
Každopádně vypadá to, že těžební šílenství poněkud polevuje. Věří tomu investoři. Je to prý ten důvod, že i když AMD hlásí skvělé výsledky a jeho akcie patří k nejlevnějším široko daleko, na hodnotě klesají. Investoři totiž tvrdí, že poptávka po grafických kartách opadne a zasáhne stejně jako před lety, AMD především (i když tomu zatím nic nenasvědčuje). Pravdou je, že v obchodech začínají lehce klesat ceny Radeon RX 580 i RX VEGA grafik a blížit se tak pomalu doporučeným cenám (ale opravdu hodně zvolna), což by mohlo svědčit o tom, že těžaři přestávají tak moc nakupovat. Ale samozřejmě situace má stále velmi daleko do dobré. Každopádně je situace kryptoměn nejistá, obtížně předpovídatelná a jisté je jen to, že tlaky na jejich omezení, kontrolu v krajním případě zákaz, budou pokračovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|