Dohráli jste svou koupenou hru na STEAMu? Pak máte právo ji prodat říká Francouzský soud.
Už nějakou dobu probíhá nejeden spor o to, že jako uživatelé nemáme podle provozovatelů digitálních platforem právo dál prodávat digitálně pořízené věci, například hry, hudbu atd. V podmínkách většiny služeb je tohle prostě zakázáno, což je však v rozporu s mnoha spotřebitelskými zákony v rámci EU. Francouzský soud právě tohle konstatoval a neztotožnil se s tvrzením VALVE, že prý neprodává licence her ale jen „předplatné“. Spotřebitelská skupina vyhrála ve sporu proti STEAMu a jako uživatelé bychom měli mít právo prodávat hry z naší knihovny na STEAMu. A nejen tam. A platí to proti, i když je náš majetek digitální. Máme právo s ním nakládat včetně možnosti převodu vlastnictví a práva k užívání. STEAM by tedy neměl v tomto bránit.
Rozhodnutí poutá velkou pozornost, protože by mělo obrovský dopad na politiku a právo v rámci celé EU (tedy vč. ČR), nejen ve Francii. A kromě toho by nešlo zdaleka jen o platformu STEAM, ale prakticky všechny ostatní platformy prodávající digitální kopie her, ale také hudbu, filmy atd. není tedy asi divu, že vydavatelé a provozovatelé platforem jsou dost nervózní. Soudní spor ale ještě neskončil, VALVE se proti rozhodnutí odvolá, takže ještě není vyhráno.
Nicméně se sluší dodat, že běžné právo nestíhá vývoj věcí a současné digitální platformy všeho druhu rozhodně neuplatňují standardní spotřebitelské zákony v plné šíři a využívají toho vakua, které v zákonech, jež obvykle přichází později, dnes je. Pro vydavatele her, hudby atd. by samozřejmě byl problém, kdyby najednou museli dodržovat u digitálního zboží stejné podmínky, jako u toho hmatatelného. Je ale pravdou, že by měli, protože zboží je prostě zboží a nehraje roli, zda je digitální nebo ne. Samozřejmě vydavatelé i tvůrci vědí, že zlaté časy mohou skončit, a tak se brání zaváděním stále většího množství služeb, ve kterých už si nekupujeme konkrétní zboží jako produkt, ale jen fe formě předplatného máme přístup k němu. U jednotlivých her pak vydavatelé přechází na systém „hry jako služba“, které se bohužel neustále rozšiřují. Tak si vlastně nekupuje samotnou hru, ale jen přístup k ní, což je tedy rozdíl z hlediska vlastnického práva. Bohužel hry jako služba sebou nesou obrovská negativa, což vidíme na kvalitě her jako Fallout 76 či ANTHEM, které přesně tím jsou.
Každopádně tento soudní spor může mnoho věcí a mnoho služeb výrazně změnit k lepšímu pro nás uživatele, pokud jej STEAM prohraje. Současně může ještě více podpořit nástup právě systému předplatného a také her provozovaných jako služba, což by ale zase nebylo ideální pro nás. Uvidíme, vše sledujeme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|