Nástup digitálních měn provázel podvod? Růst ze 150 na 1000 dolarů dílem jednoho podvodníka.
V posledních dnech zesiluje oprávněná kritika digitálních měn. Krytopměny jsou stále více vnímány jako to, co skutečně jsou. Tedy zločin proti zdravému rozumu a dost možná i zločin obecně. Mnozí analytici upozorňují, že digitální měny jsou splněným snem pro reálné zločince všeho druhu, kteří přes ně perou obrovské jinak nezlegalizovatelné peníze. A neváhají se mezi měnami přesouvat, či je dokonce vytvářet. Nicméně velkou nevoli vzbuzuje i neefektivita a celková energetická náročnost digitálních měn. V době, kdy celý svět řeší emise aut, továren a všeho možného a udržitelnost prostředí, digitální měny jdou přímo proti snahám o efektivitu. Nejen výroba komponent používaných pro „těžbu“, ale provoz digitálních farem spotřebovává obrovské množství energie.
Některé státy tak už zakazují těžbu (Čína), další o tom uvažují (Jižní Korea). Další země chtějí digitální měny začít regulovat (EU, Rusko i USA). Jak však mnozí upozorňují, digitální těžaři se neváhají přesouvat, tak bez koordinovaného celosvětového postupu proti zvěrstvu digitálních měn, to nepůjde.
Aktuálně se navíc objevují podrobné analýzy a důkazy, že úvodní vzestup hlavních digitálních měn, byl vlastně podvod. Tedy to, na co kritici kryptoměn upozorňují od začátku. Vzestup jak BitCoinu, tak Eherea způsobila v obou případech cíleně jediná osoba, a to podezřelými a nikdy neuskutečněnými falešnými transakcemi, díky kterým odstartovala růst hodnoty ze 150 na 1000 dolarů, v případě BitCoinu, za dva měsíce a nastartovalo šílenství, které máme dosud. Dělo se tak přes zkrachovalou burzu MT GOX, což je samo o sobě vyšetřováno jako podvod. Bohužel jsou státy (Japonsko), které zvěrstvo a podvod jménem Kryptoměny legalizují a umožňují mu fungovat a tahat peníze i z běžných lidí, kteří si neváhali na konci loňského roku brát na investice do kryptoměn i hypotéky.
Poslední dny však hodnoty digitálních měn padají. Mnozí se snaží zachránit prodejem alespoň nějaké své investice. Negativní zprávy o zákazech obchodování a těžby a regulacích, a také podezřelé historii vzestupu jakožto důkazu, že měna bez dohledu, regulací a jasných pravidel nemůže jako měna fungovat, ženou přepálené a ničím nepodložené hodnoty digitálních měn zase rychle dolů. BitCoin klesl i na méně než 10 tisíc dolarů (což je pořád mnohonásobně nadhodnoceno) a padají i další měny. Stále jsou drahé a stojí mnohem více než před rokem, ale mnohé ztrácí desítky % za několik dní.
Je však také možné, že tohle letadlo, které je dnes řízeno několika velkými těžaři a držiteli digitálních měn, o kterých vlastně nikdo nic neví, je nyní záměrně posíláno výprodeji k zemi. Mnozí malý investoři, kteří ve vidině obrovských zisků bez práce investovali své peníze, které vlastně nemají, do digitálních měn, takto velké propady nevydrží a budou se snažit prodejem minimalizovat své ztráty. Následně ti velcí hybatelé nakoupí výhodně kryptoměny a hodnota tak zase poletí vzhůru, což může vyvolat další horečku a další statisíce až miliony malých investorů do tohoto zvěrstva nasypou své drobásky, o které zase při nějaké podobné řízené korekci přijdou. Na rozdíl od akcií a komodit, kde jsou obchody, transakce a vše kolem přísně regulováno, hlídáno, monitorováno a zákony ošetřeno, digitální měny jako komodita nic takového nemají. Tudíž manipulace s nimi je pro hlavní hráče snadná, kontrola žádná a postihy za podvody fakticky také žádné.
Reálná hodnota kryptoměn je a vždy bude rovna 0. Nezbývá než doufat, že většina států světa učiní krytopměnám přítrž. Věřím v digitální měnovou budoucnost, ale BitCoin a spol. nejsou budoucností, ale zvěrstvem a v současné podobě čirým zlem, proti kterému se musí bojovat. Žádný kladný přínos současných kryptoměn nedokáže přebít tu obrovskou spoustu negativních věcí, jež přinášejí. Celosvětový zákaz krypto-těžby by byl krok zdravého rozumu. Dočkáme se ho?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|