Microsoft tvrdil, že nová verze Windows nevznikne, a 10tky tu budou pořád konstantně vyvíjené.
Vypadá to vypadá, že u Microsoftu udělali otočku o 180° v názoru, že Windows 10 bude poslední velký Windows systém a bude zde napořád. Konstantně vyvíjený a budou pro něj jen vycházet pravidelné i velké aktualizace, takže systém bude neustále „nový“ a aktuální.
W10 vyšel v červenci 2015 a je tu s námi tedy již 6 let (toto letí). Nikdy tedy neměl vzniknout už žádný jiný. Microsoft si ovšem to své „Windows 10 navždy“, evidentně rozmyslel. Stanovil totiž datum konce podpory pro W10! První část skončí už 14.10.2025. To znamená jediné. Něco jej musí nahradit, a to velmi brzy!
Ačkoliv měl být Windows 10 poslední a „navždy“, evidentně tomu tak nebude. Oznámení konce podpory W10 je celkem jasná indicie, ale aby toho nebylo málo, Microsoft láká na velké oznámení, které proběhne 24.6.2021 v 11 hodin (ET). No a na oficiálním Windows kanále se objevilo také nové video, které přehrává zpomaleně znělky starších verzí a trvá, jistě náhodou, 11 minut přesně.
Jestli se nové Windows bude jmenovat skutečně Windows 11, nebo nějak jinak, to nevíme. Ale jasné je, že ve stávající verzi Windows 10 končí a výrazně nové Windows OS jsou na cestě. Podle mého názoru by se mohly jmenovat i Windows 20, ale 11 asi dává větší smysl :). Uvidíme.
- Proč MS změnil názor a chystá nové Windows?
V první řadě, ve W10 verzích už je pěkný bordel. Ne všichni totiž aktualizují své počítače, nejstarší verze přitom už nejsou oficiálně podporované. Současně když chce MS udělat větší změny v téhle situaci, jsou s tím problémy. Občas také udělá botu a implementované novinky do již poměrně letitého systému, udělají z počítačů cihly atd.
Konstantní a neustálý vývoj Windows 10, včetně velkých aktualizací neustále modernizující systém byl zajímavý nápad, ale technologicky to Microsoft zjevně ještě nemá zvládnuté. Podle mě jde zejména o jádro systému, které rychle zastarává a udělat v něm zásadní změny, není tak jednoduché. Tím spíše, že dělat systém tak, aby stále fungoval i na výrazně starších systémech, ale efektivně využíval novinky nejnovějších generací HW, je neefektivní pro vývojáře, ale především systém samotný.
Je tomu 6 let, co W10 vyšla a ve své podstatě je to výrazně modifikovaná sedmička. Takže některé věci v tomhle systému jsou vyloženě archaické. Nejen Intel, ale i MS je „vyděšen tím“ co dělá Apple, které si prostě postavilo nový výkonný ARM procesor a aplikace pro něj, a vůbec se nezaobírá minulostí, kompatibilitou se starým HW a systémy. To dělá věci výrazně jednodušší. Obecně i na poli PC se za posledních 6 let hodně změnilo. AMD rozjelo bez přehánění revoluci na poli x86 procesorů. Největší posun za 20 let, kdy rychle narostl počet jader/vláken. Ovšem MS na to reaguje s patřičnými optimalizacemi u W10 jen velmi pomalu. Na spadnutí je navíc uvedení x86 procesorů koncepce tzv. „malá + velká“ jádra (fakticky to co mají ARM už několik generací), která kromě mnoha velkých jader budou mít ještě méně výkonná úsporná jádra a těch bude také hodně. A operační systém s tím bude muset umět pracovat, jinak to bude prostě neefektivní. Tuhle koncepci procesorů chystá jak Intel (už letos pro ALDER LAKE), tak AMD pro ZEN 5 a dál. K tomu navíc Microsoft usiloval původně o vytvoření Windows 10X určeného pro ARM systémy. Ovšem jeho vývoj byl nedávno ukončen. Nicméně ARM procesory jsou stále silnější, hned několik firem připravuje výkonná řešení pro klasické PC. Dělat nějakou druhou verzi Windows jen pro ARM je neefektivní, proto W10X byly zrušeny, ovšem MS bude muset vydat nějakou Windows verzi, zvládající jak ARM, tak x86. A to je podle mě jeden z hlavních důvodů, proč se zcela nové verze Windows dočkáme.
Pak jsou tady technologické posuny na poli grafických karet. Intel chystá vlastní neintegrované grafiky, AMD připravuje první generaci čipletových MCM grafik, a NVIDIA i Intel jdou také směrem k více-čipovým grafikám. Windows jako takový s tím tedy bude muset umět pracovat. Velké technologicky změny jsou tak na poli práce s pamětí. Nejde jen o nástup DDR5, ale především o to, jak celý systém funguje, co by celek. Technologie jako Smart Access Memory (alias PCIe Resizable BAR), kdy CPU má plný přístup do paměti grafické karty, sice na W10 funguje, ale jádro ani systém samotný pro to nebyl přímo navržen. To samé platí o PCIe SSD, nebo-li Microsoft Direct Storage. To přináší revoluci na poli toho, jak systém pracuje s diskovým systémem, speciálně tedy PCIe SSD. Opět, W10 na tohle nebyl samozřejmě postaven v základu.
A tak dále a tak dále. Podle mě je prostě hned několik zásadních technických důvodů, proč nový Windows s výrazně inovovaným jádrem, je nejen dobrý nápad, ale naprostá nutnost. Samozřejmě MS to potřebuje ještě nově zabalit. W10 je už okoukané, a tak se chystá nový design atd. O tom se ví už nějakou dobu a vypadá to, že MS jej možná použije právě pro novou verzi systému. Je samozřejmě otázka, zda MS skutečně udělá nové jádro systému, kdy bude adresovat všechny ty technologické inovace a novinky, které jsem popsal výše. Nebo jen upraví stávající W10. Další věcí je business model. Nejen Microsoft se soustředí na „služby“ s pravidelnými měsíčními nebo ročními platbami. Tak nabízí nesmírně úspěšnou herní službu Game Pass, ale také třeba balík Office s předplatným atd. Takže by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby jednou z největších „inovací“ bylo předplatné Windows. Prostě OS jako služba. Nemluvě o zásadní potřebě zcela nového Windows store, kdy stávající verze je prostě nepoužitelná a k ničemu.
MS pozastavil v poslední době distribuci posledních testovacích verzí Windows OS, aby udržel některé informace pod pokličkou. A láká na velké odhalení toho 24.6.2021 v 11 hodin ET, což znamená v 17:00 našeho času (pokud správně počítám). Tak co na to říkáte? Co znamená konec W10?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|