Už loni se objevila obvinění, že vzestup cen digitálních měn byl podvod.
Ve finančním světě a ve světě akcií je umělé zvyšování poptávky tzv. spoofing, protiprávní a trestné jednání. Ve světě digitálních měn však funguje od samého začátku, existuje bezpočet firem, které přímo tohle nabízejí jako službu, zejména pro nové digitální měny a klidně na to mají i reklamy.
Již minulý rok se objevila vážná obvinění, že spoofing stál za celým skokovým vzestupem hodnot digitálních měn, zejména BitCoinu, kdy hodnota byla uměle navyšována zadanými, ale v reálu neuskutečněnými transakcemi, což podnítilo umělý růst hodnoty a následný růst zájmu prvních investorů, což spustilo lavinu a skokový a nevysvětlitelný nárůst BitCoinu a ostatních digitálních měn, které v reálu nemají prakticky žádnou hodnotu a nejsou to ani měny. Jen z ničeho vytvořená digitální „komodita“. Bohužel neexistující zákonné regulace umožňují podobné podvody, které jsou jinak ve finančním světě trestným činem.
![](/images/stories/Aktuality/software/BitCoin/Bitcoin.jpg)
Ministerstvo spravedlnosti USA, ale i další státní úřady v různých částech světa, tak nyní zkoumají a vyšetřují, jak to celé bylo a jak se manipuluje s cenami digitálních měn. Úředníky zajímá jak umělé vytváření poptávky, tak falešné obchody, vytvářející domnělou obchodní činnost, a tedy potenciálně navyšující falešnou hodnotu a atraktivitu digitálních měn pro ostatní. Otázkou je, jaký má být výsledek. Existuje podrobná studie, která dokládá, že původní boom Bitcoinu a jeho nárůst ze 150 na 1000 dolarů způsobil jediný člověk, a to právě vytvořením falešných obchodů. Bohužel digitální měny jsou značně neregulovanou a zákonem neřešenou oblastí, což samozřejmě přitahuje zločince. Pokud by hodnota digitálních měn nebyla vyjádřena hodnotou v reálných penězích, asi by to nebyl problém, bohužel tuhle zastávku už jsme dávno minuli. Není žádným tajemstvím, že přes digitální měny se perou peníze z trestné činnosti atd.
![](/images/stories/Aktuality/software/BitCoin/nechcislyset_thumb.jpg)
Nutno říci, že kromě držitelů digitálních měn už tomuhle konceptu v současné podobě nikdo moc nevěří. Samotný blockchain je zajímavá technologie, ale současná divoká a neefektivní realita digitálních měn rozhodně není budoucností. Svět si prostě není moc jistý tím, co si o kryptoměnách myslet. A tak se objevují na jednu stranu oznámení o podpoře a rozšíření podpory pro digitální měny, na straně druhé ale pravý opak, včetně snah o regulaci atd. Stále více lidí si však uvědomuje problém s energetickou náročností těžby a provozu digitálních měn, kdy výrazně roste náročnost a spotřeba digitálních měn. Aktuálně jen BitCoin spotřebovává 0,5% spotřeby energie na celém světě a celkem se digitální měny už blíží k 1%, což jsou obrovská čísla, zejména s ohledem na to, jak malý je počet uživatelů a držitelů digitálních měn dnes, kdy však účet za ně platí doslova celá planeta.
Jsem pro digitální měnovou budoucnost a současný měnový systém určitě není dokonalý ani efektivní, ale digitální měny v současném pojetí jsou ještě mnohem horší. Už teď jsou minimálně neefektivní, a to je používá méně než 1% populace. Neumím si představit, jak by to vypadalo, kdyby je používal a těžil větší počet lidí. To by nám současné zdroje jedné planety opravdu nestačily …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|