EU bojuje o skutečnou ochranu osobních dat, což se firmám, které na nich vydělávají nehodí.
META společnost provozující FACEBOOK, Instagram nebo WhatsApp vydělává na sbírání osobních dat a sledování uživatelů na těchto službách. Každý, kdo tyto služby využívá, poskytuje svá data ať chce, nebo ne a META o každém tak ví více, než on sám. Tato osobní data jsou důležitá, protože jsou tím, co firma prodává k dalšímu využití. Prodává je zadavatelům reklam, šiřitelům dezinformací i mnoha podvodníkům, kteří pak mohou jít najisto a „oslovit“ přesně ty uživatele, u kterých mají největší šanci „uspět“. Klasické státní Zpravodajské služby po celém světě jsou proti tomu, co dokáží dnes firmy jako META, naprostí amatéři ve sbírání informací a sledování lidí.
Jenže hlavně v EU se na ochranu uživatelských údajů hodně dbá ze strany úřadů a nových zákonů, i když samotní uživatelé na ochranu svých dat z velké většiny zcela kašlou. Každopádně Evropský soud smetl ze stolu dohodu mezi EU a USA, která umožňovala firmám převádět osobní údaje uživatelů z Evropy do USA a označil to za porušení Evropského práva. Pro firmy jako META, kteří sbírají obrovské množství dat a posílají je mezi USA a Evropou běžně na zpracování, je to samozřejmě „problém“.
Vedení META, tedy Mark Zuckerberg, oficiálně vyhrožují, že v případě že nebudou moci s daty Evropských uživatelů svévolně nakládat jako doposud a posílat si je tedy do USA, tak prý skončí s poskytování některých služeb včetně FACEBOOKu a INSTAGRAMu. Jak moc je to reálné?
Pro META je Evropský trh minimálně stejně důležitý, jako ten Americký. Tím spíše, že firma nemůže působit se svými službami v Číně, a tak za Evropský trh nemá žádnou náhradu. Takže si opravdu nemůže dovolit se jen tak s z Evropy stáhnout. Upřímně si myslím, že jediný důvod, proč firma „vyhrožuje koncem“ je prostě vytvořit nějaký tlak na tu novou dohodu a změnu pravidel v Evropě, tak aby mohla stále předstírat, že jí na bezpečnosti uživatelských dat záleží. Ale jinak dělat to, co doposud, tedy vystavovat a prodávat uživatele svých služeb podvodníkům, influencerům, dezinformátorům atd. Pokud by totiž měla dbát na bezpečnost uživatelských dat a měla by dodržovat pravidla s jejich nakládáním, musela by své reálné chování a přístup výrazně změnit. A to samozřejmě nechce.
Souvisí to opět s tím, že Facebook ví, že jeho služby škodí uživatelům, společnosti jako celku. Ví že šíří dezinformace, lži a rozděluje společnost. Ví, že pomáhá podvodníkům, zločincům atd. nemoderuje obsah, jak by měla, nemaže lži a dezinformace. Vlastně nemoderuje i extrémně závadný obsah prakticky vůbec v neanglických verzích svých služeb atd. FACEBOOK o tom všem dobře ví, nechal si na to zpracovat vlastní studie, ale pokud by dělal, co by správně měl, stálo by ho to peníze a snižoval by si tím zisky. Takže to nedělá a dělat nechce - pokud ho k tomu politici a nové zákony skutečně nedonutí.
Každopádně v současné době se vyjednává o nové dohodě mezi USA a Evropou, stále tedy není nic jasného a dojednaného, jak to s uživatelskými daty evropských uživatelů bude. META tlačí na to, aby mohla „volně“ nakládat s daty a převádět si je do USA, proto ty výhružky koncem služeb tady. Bohužel je to jen póza. Evropa Facebook a Instagram nepotřebuje. META ale potřebuje Evropu. Realita je, že ani ty služby nepotřebují ke svému fungování, aby data Evropských uživatelů do USA putovala. Samozřejmě jejich zpracovávání za Evropských podmínek na půdě EU by bylo složitější, nákladnější pro firmu a musela by dodržovat místní přísnější zákony. Musela by dělat něco, co dnes záměrně nedělá, takže o to jde. O peníze, které prostě META nechce utratit za provoz v Evropě, pokud nebude prostě muset.
- Konec Facebooku a Instagramu by uživatelům jen prospěl …
S výjimkou majitelů a akcionářů META a několika největších Influencerů, by však konec služeb Facebook či Instagram v Evropě drtivé většině uživatelů extrémně prospěl v mnoha úrovních. Negativa těchto služeb dnes výrazně převyšující všechny jejich nyní extrémně malá pozitiva. Současně by se tím otevřel prostor pro vybudování Evropských služeb, nebo prostě jen vstup nějaké nové konkurence, a omezil se tak vliv globálních firem, mezi které META jednoznačně patří.
Firmu také asi překvapilo, že ono vyhrožování koncem jejích služeb v Evropě se nesetkalo v Evropě s podporou. Jistě doufala, že „vyděšení“ uživatelé budou hlasitě tlačit na Evropské instituce ve snaze „zachránit své služby“. Jenže drtivé většině uživatelů jeho služeb je to vlastně úplně jedno (nezajímají se reálně o nic, takže ani tohle je nezajímá), významná část by to spíše uvítala a jen malá část (zejména tzv. profesionální Influenceři - milionáři) by se na obranu svého otrokáře (bez přehánění) jménem META, skutečně postavili.
Bohužel konec Facebooku a Instagramu není v tuto chvíli příliš reálný, i když by to ve výsledku bylo pro většinu jejich uživatelů vlastně jen dobře, kdyby zde skončily. Ostatně stávající podoba těchto služeb je neudržitelná z mnoha jiných důvodů a k nějakém výrazné změně dojít musí. Takže doufejme, že EU před vyhrožováním META a dalších necouvne a pokud to bude znamenat konec těchto služeb pro Evropské uživatele. Když ne úplný, tak alespoň v současné divoké škodlivé podobě. Bylo by to vlastně nejlepším možným scénářem. Bohužel se obávám, že tak jednoduché to nebude a FB, Instagramu a dalších se v Evropě jen tak snadno nezbavíme :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|