Podpora nového SATA 6Gbps měla být na všech deskách s P55 …
Měla, ale není. SATA 6Gbps se mělo na deskách s P55 objevit prostřednictvím přídavných čipů od společnosti Marvell. Všechny předvýrobní vzorky P55 desek podporou disponovali, do prodeje se nakonec ale nedostala ani jedna, protože se přišlo na to, že celé to trpí problémy s funkčností a to konkrétně velkým rušením, což mělo vliv na stabilitu přenosu.
Společnost ASUS přišla na řešení tohoto problémů a u některých základních desek se objeví přídavné karty, řadiče, nesoucí právě podporu SATA 6G. ASUS nyní připravuje skutečnou rozšiřující kartu pro své desky, která zapadá do slotu PCI express X4 (PCIE2.0). Lze očekávat, že to nebude levná záležitost a tak se tyto karty objeví asi u dražších desek, a možná se tento řadič objeví i samostatně v prodeji.
Jeho základem je nová revize Marvell čipu, nový rozšiřující můstek a dvojice SATA6GB/s konektorů. Co vlastně nabízí SATA 6GB/s? Jako konektory a standard jsou plně kompatibilní se staršími SATA 300 a SATA 150 disky. Teoreticky nabízí SATA 6GB/s dvojnásobnou propustnost proti SATA 300 (3G). K využití ale přijde asi zejména s rychlými SSD, které jej dokáží reálně využít. V prodeji by se první SSD i HDD se SATA6G měly objevit už tento měsíc, s tím, že postupně tuto novou verzi SATA dostanou všechny SATA HDD i SSD.
Ono než se to rozšíří, tak se snad i zlevní SSD disky, nebo se třeba do praxe vyuzije sata port replikator, který umí rozdělit port na několik dalších, podobně jako USB, a který je sand už od počátku ve specifikacích sata. A nebo se bude dále zvetsovat a zrychlovat cache pevných disků, takže třeba se jim bude ta přenosová rychlost hodit.
No pokud byl velký problém se zrychlením 2x, tak vidím, jak by dělali zrychlení 10x. Navíc je to i obchodní politika. Proč cpát lidem okamžitě něco co nevyužijí, to radeji udělají a prodají lidem mezi tím ještě 2 další generace.
Aby nedopadli jak FireWire, zrychlil 10x a pro jistotu, aby mel do budoucna z čeho žít, tak zved i licenční poplatky, USB na to šlo od lesa a začínala pěkně pomalu na 1,5MBit.
Mě by zajímalo, proč tam cpou PLX čip. Řadič sám o sobě ho nepotřebuje, rychlost 4 linek je pro dva SATA porty tak akorát, tím pádem to akorát prodražuje výrobu.
Nebo jsou výrobci tak pitomý, že ho neumí připojit na více PCIe linek naráz?
Mne se ten SATA3 vůbec nelibí. Ještě není na trhu, ale už několikanásobně zaostává ve výkonu proti SSD diskům na PCIe.
Myslím, že nemá budoucnost. Nebo aspoň nměl by ji mít.
A mě se zase nelíbí asfaltový silnice, protože na nich nemužu jezdit s autem s tryskovým pohonem
Než se tyhle SSD dostanou do praxe, tak ještě uteče mnoho vody a to už tady žádný SATA3 nebude, hlavně to není o výkonosti, ale i hotplugu, dlouhejch kabelech, či eSata, tohohle u PCIe docílíš težko, možná tak u PCIe 1x, ale to má maximálku 500MB/s, 16x má propustnost 8GB/s, což skoro ekvivalentní, navíc přitom počtu vodičů co PCIe 16x oproti SATA potřebuje, navíc jeho externí verze existuje prakticky jen v papírové podobě.
No tak ať bude pro externí. Ale pro interní... SSD se zlevňují a zpepšují se strašnou/skvělou rychlosti a už je i 2TB s rychlostmi čtení/zápisu nad GB/sec. Když jsem četl o tomto disku, tam bylo, že interface PCix16 je rychlejší SATA 3 o 50%. Podle mne tzn, že SATA 3 už je zastaralé, dříve, než výšlo na trh.
Rychlost není to nejhlavnější, ono možná bude problém stím že na PCIe připojíš velice omezený počet disků, v případě že máš jeden 16x konektor zapláclý grafickou kartou, tak většina chipsetů, či procesorů ti už nedá víc jak jeden další plnohodnotný 16x konektor, v případě SATA jich máš k dispozici o pár víc, ale pak ses stejně omezený rychlosti HTT, či QuickPathu smerem k procesoru, potažmo RAM, a když to přeženu, tak ono i PCIe je zastaralé, když se můžeš např. Hypertransportem připojit rovnou na procesor, tak jak to umi nekteré specializovane koprocesory, a to máš hnedka až 51GB/s. Taky bych možná zmínil problém ve "filosofii" počítače, když DDR3-1600 ma v dualchannelu teoretickou propustnost 25,6GB, tak je docela "divný" aby byl pevný disk rychlejší než RAM.
Ale neskôr sa bude ten novy SATA radič montovať priamo na dosky nie?... Lebo takto si pripadam jak pred 10 rokmi. Davať radič ako pridavnu kartu je Bullshit!
Právě že by řekli pravý opak. Pokud máš velké diskové pole, který je urychleno/chráněno nějakým RAIDem, tak jsou nároky na výpočetní výkon takového řadiče obrovské, což se u integrovaných řešení přenáší na bedra univerzálního a tudíž neoptimalizovaného hlavního procesoru, proto je lepší dedikovaný řadič s vlastním procesorem. A to nemluvim o dalších fičurách a výhod, které to do serverů přináší. Ale do desktopu nic moc.
Co se týče toho samostatnýho prodeje těhlech řadičů: aby to nebylo jako s přídavnejma zvukovkama od Asusu, ty taky nebudou fungovat na jiný základovce. Nemam na mysli řadu Xonar, ale ty "neintegrovaný", co se přibaloujou k základovkám.
Já budu kupovat novou sestavu, až budou na trhu desky s integrovanými SATA3, USB3.0 a případně PCI-E 3.x ... do tý doby mě nic nenutí měnit stávající sestavu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!