Výrazný dopad nejen na PC trh mají problémy s výrobou HDD a bude tomu tak řadu měsíců.
Záplavy v Thajsku, kde je soustředěna velká část výroby společnosti WD, ale také výroby součástek pro HDD, které používají i další výrobci, neustupují, spíše naopak. Už nyní je jasné, že problémy budou dlouhodobé. Zaplaveny jsou totiž továrny a drahé výrobní zařízení, které podle nejnovějších zpráv je již zničeno a bude trvat dlouho, než se jej podaří nahradit, či obnovit. Už dnes je HDD nedostatek a výrobci shání disky a díly pro ně, kde se dá. Toho samozřejmě využili spekulanti a obchodníci, kteří skladové zásoby zakoupené za ceny před záplavami dnech prodávajíc 2-3x dráže a mastí si kapsu.
Rozhodně nehrozí, že by HDD nebyly vůbec ne všechna výroba je nešťastně situovaná v Thajsku, ale aktuálně použitelné kapacity nestačí uspokojit poptávku a tak ceny budou vysoké a některé modely logicky nebudou vůbec. Aktuálně jsou tedy ceny nejběžněji poptávaných desktopových 3,5“ HDD následující:
3000 korun vč. DPH dnes zaplatíte, pokud chcete klasický Samsung F3 1TB. To je 2,5x více než před měsícem, kdy stál 1200 korun vč. DPH. A to pořád není nejdražší a ceny 1TB modelů dnes atakují i 3500 korun vč. DPH. Když chcete 2TB model, které byly před měsícem vynikající volba z pohledu poměru cena-kapacita, tak si připravte kolem 4000 korun. U Seagate 2TB 7200ot je to 4200 a to před měsícem stál 1900 korun. Takže 2x tolik a cena roste.
Bohužel tyto vysoké ceny přímo ovlivňují koncové ceny nových PC, nejen desktopových, ale i notebooků. Takže další měsíce budou krušené. Diskový prostor se bude vyvažovat zlatem a pokud nutně nepotřebujete velký disk, vyplatí se spíše pořídit nějaké rychlejší SSD a přežít s nějakým starším diskem, než se situace za pár měsíců uklidní. Takže je celkem dobrá doba prodat starší disky, asi už nikdy za ně nedostanete tolik :). Nejčernější scénáře hovoří o tom, že bude trvat až 2 roky, než se výroba HDD dostane na původní kapacity. Osobně tomu moc nevěřím, na druhou stranu letošní rok je v Asii plný problémů a naplno se ukazuje, že přesouvat všechnu výrobu do Asie není úplně nejlepší nápad. Jsem zvědav, zda na to některé firmy budou reagovat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|