Rapidní pokles cen SSD skončil, začaly opět růst. Výrobci omezily jejich produkci. Náhoda?
V roce 2023 jsme sledovali rychlý pokles cen SSD disků, což se nelíbilo jejich výrobcům. Zejména výrobcům NAND pamětí, kteří tak balancovali na hraně ziskovosti. Řešení našli. Prostě uměle omezili produkci. SAMSUNG údajně snížil výrobu NAND v tuto chvíli až o 50%! A i další výrobci jako SK Hynix, jej následovali. Díky tomu je nyní na trhu znatelně méně NAND než bylo, a ceny tak letí vzhůru. Tedy alespoň těch kvalitnějších řešení.
Ty méně kvalitní, které dnes často používají čínské NAND čipy, jež chrlí tamní továrny, jsou levné a levné zůstanou. Čínské čipy jsou sice technologicky o generace pozadu, ale jejich výrobci se orientují na tamní trh a obecně levné zboží. A tak využijí situace a zaplaví trh svými čipy, jak jen budou moci. Nicméně pokud jde o kvalitní NAND a SSD, jejich ceny porostou, i když ne všichni jejich výrobci skutečně zásadně výrobu omezili, většina ale ano.
Co jsem se díval, tak třeba populární SAMSUNG 980 PRO 1TB stál loni 1900 korun běžně, dnes se pohybujeme kolem 2500 korun za ten samý disk. A například populární Kingston KC3000 2 TB stál loni zhruba 3000 korun, nyní se prodává za 3700 korun a někdy už i přes 4000 korun. Nárůst ceny je tedy evidentní. A ač jde jen o několik set korun, v % jde o výrazné zdražení. Zdražení, které je hlavně umělé, kdy cílem bylo zvýšit zisky výrobcům pamětí, což už hrdě hlásí, že se povedlo.
Již za Q4 2023, kdy šly ceny výrazněji nahoru díky omezení produkce NAND, hlásí výrobci podstatně lepší příjmy i zisky. SAMSUNG v NAND navýšil příjem na 4,2 miliardy dolarů z 2,9 v Q3 2024 a z 3,5 v Q4 2022. SK Hynix na 2,48 z 1,86 o kvartál dříve. Ostatní výrobci sice lehce produkci omezili, ale výrazný vliv na jejich příjmy to zatím nemělo. WD dosáhlo z 1,56 na 1,67 miliardy. KIOXIA pak z 1,37 na 1,44, ale stále méně než před rokem. Micron dokonce spadl z 1,2 v Q3 na 1,14 v Q4, ale je na tom o něco lépe než před rokem. Zdá se tedy, že hlavním hybatelem je SAMSUNG, který tedy omezením produkce dosáhl zvýšení cen NAND, přičemž však ten hlavní cenový náraz teprve přijde, protože až nyní firma vyrábí o 50% méně pamětí než před rokem. To se tedy do cen SSD teprve propíše. SK Hynix (Solidigm) jej zjevně následuje.
Je samozřejmě otázkou, zda by se situací neměly zabývat antimonopolní úřady, kdy pochopitelně konkurenční prostředí, kde dva největší výrobci omezí produkci, aby zvedly ceny všech SSD na trhu, je přinejmenším diskutabilní. Nicméně řada výrobců výrobu zase moc neomezila, ceny zásadně nezvedla a někteří asi ani nezvednou. Obecně také nehrozí nedostatek NAND, alespoň většiny, takže není zase tak moc důvod, aby ceny šly nahoru. Spíše jen výrobci SSD disků si zvykli na určitou snadnou dostupnost a vysoké zásoby, což se mění. Přezásobení a dostupnost mnoha SSD disků, na kterou jsme si zvykli i jako zákazníci, bude nižší. Alespoň u těch kvalitnějších modelů se SAMSUNG či SK Hynix NAND čipy. Jejich ceny šly nejvíce nahoru. A pravděpodobně ještě půjdou, až se plně propíše to omezení produkce během tohoto roku.
Očekává se tedy další růst cen SSD o průměrně zhruba 5 – 15%, u některých levnějších modelů na jiných NAND může být nižší v dalších měsících. V závěru roku by už ale ceny zase měly stagnovat. Bohužel rostou také ceny DRAM (hlavně DDR5). Příčina je stejná jako u NAND.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|