Extrémně oblíbený SSD disk má sice jen QLC čipy, ale poměr cena/kapacita je nedostižný.
Většina lidí kouká hlavně na kapacitu a cenu v tomhle ohledu je Intel a jeho M.2 NVMe SSD disk řady 660p velmi dobrý. Prakticky nejlepší, takže si ho hodně oblíbili i OEM výrobci, zejména výrobci notebooků, kteří ho cpou prakticky všude. Má sice jen QLC NAND čipy, kterým se náročnější uživatelé jdoucí po výkonu a kvalitě zdaleka vyhnout, ale pro běžné nenáročné uživatele to není zase takový problém. Jejich životnost je sice nízká, ale měla by vydržet u běžného PC po celou dobu „morální“ životnost toho PC.
Co ale Intel a jeho 660p řada nabízí, je bezkonkurenční poměr cena/kapacita u SSD. V současnosti můžete mít tento disk v 512GB verzi za 1699 korun, 1TB stojí 2899 korun a 2TB je za 5359 korun! A ano, nespletl jsem se. Zejména ta 2TB edice je bezkonkurenční, protože nejlevnější jiný dostupný M.2 SSD disk v této kapacitě, stojí až kolem 7-8 tisíc korun! Kromě toho není 660p ani vyloženě pomalý. Na to že stojí jako SATA verze, které mají jen kolem 500MB/s pro čtení/zápis, tak Intel a jeho 660P má 1000 – 1800MB/s (podle kapacity). Intel se to ale rozhodl ještě vylepšit.
Stále používá QLC NAND, ale na novějším výrobním procesu s vyšší hustotou a více vrstvami (96 proti 64 dosud) a teoreticky tedy levnější výrobou. Řadič zůstal stejný, ten SM2263 a nechybí vyrovnávací SLC paměť. To samozřejmě znamená, že disky mají skvělý výkon jen do určitého objemu dat.
V tomto případě 1GB prostoru, kdy tedy zasahuje SLC paměť. Pro větší objemy ale výkon podstatně klesne, nicméně pokud využíváte SSD pro práci s většími objemy dat a více přepisy, tak samozřejmě tohle není a nikdy nebylo řešení pro vás. Pro běžné uživatele běžných PC ale nebude představovat žádné omezení. Novinka je tedy o něco výkonnější až na 4K zápis.
Nevíme, jakou Intel nasadí cenu, ale předpokládám, že bude kopírovat ceny 660p modelů a bude se průběžně snižovat. Stále půjde o jedno z cenově nejdostupnějších SSD řešení, ale konkurence mu začíná rychle přibývat, protože i další nasazují QLC čipy. Osobně bych ale tohle řešení opravdu doporučil jen nejméně náročným uživatelům, případě jako náhradu odkládacího HDD. Příplatek na TLC řešení zejména v kapacitě kolem 1TB, není tak velký a výkon, výdrž atd. jsou prostě jinde. Mimochodem, Intel pracuje stále i na 3D Xpoint, nyní už bez spolupráce s Micron.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|