Prodej divize znamená konec SSD disků jako Intel 660p/760p? Proč se jich Intel zbavuje?
Krátce po prvních nepotvrzených zprávách přichází oficiální potvrzení celého významného obchodu. Společnost SK Hynix oficiálně ohlásila, že kupuje za 9 miliard dolarů celou SSD NAND divizi a výrobu společnosti Intel včetně továrny, příslušných technologií i zaměstnanců. Je to dokončení odchodu Intelu z trhu klasických NAND SSD, kdy už před pár lety odešel ze společného podniku se společností Micron.
SSD disky Intel přitom jsou na trhu docela vidět. Speciálně QLC modely M.2 660P/760P jsou hojně osazované kvůli velmi příznivé ceně, a to jak OEM, tak samotnými koncovými uživateli v retailu. Sám mám v redakci stále jedny z první 2,5“ SSD Intel a po všech těch letech fungují pořád perfektně :). Kvalita a cena disků Intel tedy nebyla evidentně problém z hlediska nás zákazníků. Jenže byl to problém pro Intel samotný, čímž se dostáváme k důvodu, proč vlastně Intel opouští SSD NAND výrobu a business kolem.
- Nebylo to dostatečně výdělečné – velké investice, žádná návratnost
Nedá se říci, že by Intel měl na poli klasických SSD NAND nějaké potíže a problémy. Jeho nabídka byla konkurenceschopná s mnoha jinými firmami. Jenže v tom právě Intel viděl problém. Jednoduše na poli SSD NAND je tak velká konkurence, že nebyl schopen dosahovat tak vysokých cen a tedy zisků, jaké by si představoval. Intel se i v minulosti prostě zbavuje divizí a částí podnikání, které přinášejí malé, či žádné zisky, speciálně těch, které byly po započtení investic dlouhodobě velmi ztrátové (například SoC ATOM divize pro mobilní telefony apod.). A přesto že tržby jeho SSD divize speciálně v letošním roce atakují už 1,7 miliardy dolarů za kvartál, vykazuje jen velmi malý zisk a spoustu let byla ztrátová. A to mluvíme o běžné fungování. Samozřejmě Intel do jejího vývoje a rozvoje před tím nalil mnoho miliard dolarů, takže celkově když se to všechno sečte za ty roky, je Intel stále v hlubokém mínusu, pokud jde o podnikání na poli SSD. Takže 7+2 miliardy dolarů, které má SK Hynix za všechno v následujících letech zaplatit, se jeví jako atraktivní finanční záplata na tyto ztráty a bude hezky vypadat v účetnictví Intelu.
Je to vlastně velmi podobná situace, jako když se Intel kdysi dávno zbavil své divize vyrábějící RAM. To si asi většina z vás nepamatuje, ale bývaly časy, kdy nikoliv procesory, ale paměti byly hlavním zdrojem příjmů a zisků společnosti Intel. Rozhodnutí zbavit se vlastních RAM bylo do značné míry úspěšné a dobře načasované. Intel tak doufá, že rozhodnutí zbavit se vlastních SSD disků s paměťmi typu NAND, bude stejně dobré.
- Intel ale SSD oblast úplně neopouští
Podle dohody s SK Hynix, který tedy za celkových 9 miliard dolarů kupuje celou NAND výrobu, vývoj a továrnu v Číně, bude odchod Intelu pozvolný. Je tedy možné, že se s Intel SSD disky jako jsou právě QLC modely 760P/660P apod. budeme setkávat ještě delší čas. Údajně by dohoda a obchod měly být realizovány postupně. A do té doby bude výroba a prodej běžných SSD značky Intel pokračovat. Konečné datum na je pak údajně stanoveno na březen 2025.
SSD Intel tedy ještě budou nějakou dobu pokračovat, a dokonce se nevzdává ani vývoje SSD technologií a vlastních modelů. Ponechává si prý technologie OPTANE a 3D Xpoint, které chce dále vyvíjet a nabízet, i když samotné paměti si bude nechávat vyrábět od Micronu atd. Každopádně Intel prostě končí s vývojem a výrobou vlastních NAND a vlastních SSD ve vlastní továrně. Existují teorie, podle kterých se celé divize Intel zbavuje nejen kvůli tomu, že byla dlouhodobě ztrátová a neexistovala šance na návratnost investic ani vysoké marže. Jedna z nejoptimističtějších teorií hovoří o tom, že Intel udělal nějaký průlom na poli svých 3DXpoint pamětí, které by tak mohly být lepší než NAND. Bohužel proti těmto spekulacím hovoří všechny dosavadní zkušenosti s touto technologií, kterou Intel značně přecenil, přechválil a přehypoval. Stejně jako prakticky všechny produkty Intelu zaostává už několik let za původními plány a cíli. A neviděl jsem bohužel žádný relevantní náznak, že by se na tom mělo něco výrazně změnit. Očekává se ale nová generace a samozřejmě Intel se nemůže vzdát SSD technologií zcela. Potřebuje je, jsou zásadní součástí platformy jako celku, speciálně na poli HPC řešení, kde se bez rychlého úložiště neobejdete. Intel tedy musí navrhovat svou platformu jako celek a potřebuje k tomu SSD technologie.
Prakticky vzato Intel opouští klasický spotřební SSD NAND business hlavně proto, že mu kazí účetnictví a vykazuje nízké zisky a má tak špatný vliv na marže společnosti jako celek. Což Intel a jeho investoři nemají rádi :). Akvizice celé výroby a divize ze strany společnosti SK Hynix pak dává perfektní smysl. Ten je zvyklí jako výrobce pamětí všeho druhu s nízkými maržemi běžně operovat. A na poli NAND a SSD už podniká a dodává své paměťové čipy prakticky všem. Zda 9 miliardy dolarů během následujících 4 let je dobrá investice, je otázkou. Na druhou stranu postavit celou továrnu, vybavit ji a rozjet stojí několik miliard dolarů samo o sobě, takže to zní jako docela férový obchod.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|