Klasické pevné disky už nejspíše mají nejlepší léta za sebou. Vytlačují je pochopitelně SSD řešení.
Klasický mechanický disk má spoustu nevýhod, zejména jemnou mechaniku, velmi náchylnou na poškození. Je také nezanedbatelným zdrojem hluku, vibrací a o nízkém výkonu ani nemluvě. Jedinou zásadní výhodou zůstává nepřekonatelný poměr cena/kapacita, tedy cena třeba za 1TB prostoru, kdy SSD jsou stále několikanásobně dražší a tedy méně výhodnější, zejména u velkých kapacit, kdy SSD dokáží dnes nabídnout sice větší objem, ale jedno takové vyjde na statisíce korun, zatímco HDD je otázka maximálně 10-16 tisíc korun. Ovšem s nástupem další generace SSD, která už dokáže 1TB kapacitu nabídnout za 4 tisíce korun, se opět hodně věcí mění. Objemnější SSD zkrátka nejsou už nedostupná pro běžné uživatele. Těm navíc díky streamovacím službám apod. už prostě stačí i menší SSD a nepotřebuje klasická HDD pro ukládání multimediálního obsahu. Spousta nových počítačů navíc přichází na trhu už bez HDD, protože je tam ani není kam osadit.
Zejména mobilní počítače masivně opouštějí HDD (do drtivé většiny dnešních PC se ani nevejdou, nebo nedávají ekonomicky smysl), což je velký zásah pro výrobce disků, který nejsou schopni tento výpadek prodejů nijak nahradit. Jediný segment, kde se HDD daří, jsou servery a datacentra, kdy samozřejmě všechny ty streamovací služby a CLOUD služby potřebují obrovská úložiště a zde zkrátka cenově HDD jsou stále jasnou volbou.
Tradiční výrobci pevných disků, tedy SEAGATE, Western Digital a TOSHIBA se tak potýkají s poklesem prodejů, ale nutno říci, že tento vývoj událostí předpokládali, a tak už dávno rozšířili své působení právě i do světa SSD. Asi nejúspěšněji TOSHIBA a Western Digital (ten koupil Sandisk), kdy obě společnosti patří k nejvýznamnějším hráčům na poli NAND technologií. Pokles zájmu o tradiční HDD tedy vyvažují. A jak to na trhu s klasickými HDD dnes vypadá?
Nejvíce disků v Q1 2019 prodal SEAGATE a to nějakých 31,5 milionu kusů, což mu zajistilo téměř 41% podíl na trhu. Na druhé pozici je WD s více než 27 miliony disků a 35% podílem. Třetí je pak tradičně TOSHIBA s 18,5 miliony disků a 24% podílem. Celkově se tedy v Q1 2019 dodalo nějakých 77 milionů disků, což představuje téměř 13% kvartální pokles (normální vývoj mezi Q4 a Q1), ale především 18% meziroční propad mezi Q1 2019 a Q1 2018 (což už je problém). Výrobci navíc neočekávají změnu tohoto trendu. Stále více počítačů přechází na SSD řešení, klasická HDD jsou na ústupu, a datacentra ani externí řešení tohle nejsou schopny vykompenzovat.
Výrobci tak omezují výrobu, zavírají některé nevyužité továrny, ale samozřejmě pokračují ve vývoji HDD technologií, kdy už letos se představí novinky s výrazně objemnějšími kapacitami. Celkově však situace bude mít negativní vliv na ceny HDD. Ty jsou samozřejmě dány i objemem výroby, a protože ta klesá, stoupají tak náklady na výrobu jednotlivých kusů a na nějaký pokles cen HDD bych se tedy moc netěšil. Ceny na výrobu, ale i vysoké náklady na vývoj se budou zkrátka rozpočítávat na stále menší objem celkové výroby HDD. Navíc SSD stále zlevňují a zlevňovat budou, letos očekáváme pokoření 3000 korunové hranice u 1TB SSD, což bude znamenat, že by 1TB SSD mohlo být už jen zhruba 2,5x dražší než 1TB HDD. Jinými slovy, pokles prodejů HDD bude nadále pokračovat. Navíc s příchodem 14TB, 16TB a větších HDD také není pro běžné uživatele důvod kupovat třeba několik pevných disků, kdy prakticky stačí jeden (až dva na zálohu) a spousta lidí dnes ani tohle neřeší, protože všechno má pohodlně na CLOUDu či využívá streamovací služby a svá data si tedy nijak nehlídá, nechrání ani nezálohuje.
Klasické mechanické pevné disky (HDD) jsou a budou tedy na ústupu, bude to ale trvat ještě řadu let, než se stanou opravdu okrajovou záležitostí a budou přežívat jako speciální řešení podobně jako dnes stále existují kazety, pásky a další druhy záznamových ukládacích zařízení pro speciální použití a systémy. Tento vývoj je zdá se nevyhnutelný a akceleruje. Možná tak už kolem roku 2025 nebude mít řada uživatelů ani ponětí, co to vlastně je HDD.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|