Společnost Marvell je výrobce mnoha různých polovodičových čipů, kterých dle svých webových stránek ročně produkuje více než miliardu. To je hodně. Pokud jste do teď považovali přídavné řadiče na základních deskách za bonus, u kterého je jedno, od jakého výrobce je, tak teď už nebudete. Rozdíly jsou totiž někdy i nečekaně velké. Přesnými čísly se ale dnes zabývat nebudu, otestováno přesně to zatím nemám.
Aktuální situace SATA 6Gbps
S příchodem nového rozhraní SATA 6Gbps se diskové řadiče dostaly opět více na scénu v oblasti základních desek, což jejich výrobcům zcela jistě nevadí. Nové čipové sady totiž podporují u AMD (890 a 990) i u Intelu (P67 a Z68) maximálně šest portů SATA 6Gbps, což je po vyvedení jednoho či dvou eSATA na zadní panel a zbytku v interních pozicích poměrně málo. Levnější základní desky mají tedy často dva nebo i více SATA, ovšem jen ve specifikaci SATA 3Gbps. Dražší základní desky mají dva nebo více se specifikací SATA 6Gbps. A právě o toto rozšíření se starají přídavné řadiče napojené na čipovou sadu.
Problémy hlavně platformy Intel Sandy Bridge s SSD disky, které mají nejnovější řadič SandForce, jsou všeobecně známé. Dá se říci, že až třetina SSD nepracuje v dané konfiguraci správně a systém zamrzá nebo končí v BSOD. Možné řešení bylo uvedeno před pár dny a spočívá v novém firmwaru SandForce, který aktuálně zpracovávají samotní výrobci SSD a měl by tyto problémy snad už finálně řešit (celá zpráva zde). Do této chvíle, kdy byl (je) problém stále aktuální se však nikde pořádně neřeší, do jakého konektoru SATA 6Gbps má uživatel SSD připojený. Objevil jsem totiž několik zpráv na fórech, kde uživatelé zjistili, že konektory SATA řízené přídavným řadičem jsou pomalejší než SATA porty řízené přímo čipovou sadou, ale na rozdíl od nich nezpůsobují záseky a BSOD. Zajímavá situace, která je na zamyšlení, ale to už jsem odbočil od tématu.
Marvell HyperDuo
Výrobců přídavných čipů je hodně, stejně jako výrobců diskových řadičů. Nejznámější je právě Marvell nebo JMicron. Rozdíl mezi nimi většina uživatelů nezkoumá, ale technologie HyperDuo ukazuje, že se zkoumání rozdílu a pořízení základní desky i podle osazeného přídavného diskového řadiče může vyplatit. Jak jsem popsal v perexu, nejnovější diskové řadiče Marvel od modelu 88SE9130 umí po zapojení HDD a SSD do RAID udělat pole, které má až 80 procent výkonu osazeného SSD, ale velikost dle součtu HDD a SSD. Z hlediska financí je to velmi lákavé řešení, které zcela jistě otestuji.
Aktuálně se na nejnovější základní desky osazuje řadič 88SE9172, který ale Marvell ještě na svých stránkách nemá. U popisu technologie HyperDuo je napsáno, že podpora je určitě u modelu 88SE9130 a očekává se, že bude pokračovat i u dalších. Potvrzeno, že HyperDuo umí i osazovaný 88SE9172 (například na Gigabyte 990FX-UD7 nebo Gigabyte Z68XP-UD4) zatím nemám, ale věřím, že ano.
Na obrázcích z prezentace Marvellu, kterou najdete celou zde, je ukázána možnost zapojení do RAID 0 nebo bezpečnějšího RAID 1. Rychlost řešení HyperDuo spočívá v tom, že se data rozdělují na „hot“ a „cold“ a ta používaná jsou na SSD a méně používaná na HDD. K aktivaci HyperDuo slouží grafické GUI prostředí, kde si nastavíme, co potřebujeme.
Marvell uvádí výsledky měření výkonu v PCMarku, kde HyperDuo obstává velmi slušně. Jenže PCmark je PCMark a my víme, že je…no prostě méně až nulově vypovídající, navíc když ani není uvedeno, o jakou verzi se jedná. Ale vypadá to pěkně.
V posledním obrázku je ukázáno, jaký je dopad řešení s HyperDuo na cenu. Z popisu v perexu je jasné, že by se to mělo vyplatit. I když s aktuálními cenami pevných plotnových disků po záplavách v Thajsku (celá zpráva zde) se poměr výhodnosti výrazně snížil. V tomto ohledu ale věřím, že se jedná pouze o situace několika následujících měsíců.
Celkově vypadá technologie Marvell HyperDuo velmi zajímavě a já doufám, že je podporována i aktuálními řadiči 88SE9172 a že ji budu moci vyzkoušet a podat vám nějaké reálnější informace než pouze dnešní teorii.