Jistě jste si všimli, že nová generace SSD disků stále není na trhu. V čem je problém?
Nové 25nm NAND čipy pro novou generaci SSD disků jsou již nějakou dobu ve výrobě. Proti původním plánům, kdy se jako první měly objevit tyto paměti ve třetí generaci X-25 disků od Intelu, je ale jako jedna z prvních nasadila firma OCZ. Nicméně má s nimi velké problémy a díky tomu vyšly najevo zajímavé skutečnosti, které na 99,9% stojí i za tím, proč právě i Intel znovu odložil své nové 25nm SSD.
Problémem SSD disků obecně jako NAND pamětí je degradace paměťových buněk v čipech neustálým přepisováním. U 34nm vydržely zhruba 5000 přepsání. 25nm proces přináší další zhuštění buněk, tedy i větší kapacitu a také rychlost, jenže daní za to všechno je nižší životnost a to výrazně. 25nm NAND čipy a jejich buňky vydrží pouze 3000 přepsání a pak se musí ty poškozené vyřadit (nikdy se nepřepisuje najednou celý disk a všechny, takže opotřebení je samozřejmě nerovnoměrné. Díky tomu musí být nové SSD disky dodávány s rezervní kapacitou, aby bylo čím nahrazovat, takže třeba u nových 25nm OCZ místo 120GB máte přístupných jen 115GB. To by ještě nebylo tak zlé, problém je ale zároveň i s rychlostí čtení/zápisu! Čekali jste od 25nm vyšší výkon? Bohužel kvůli problémům se životností je u 25nm OCZ modelů nově snižována rychlost (minimálně papírově) na zhruba 145-225MB/s pro čtení a pouhých 35-90MB/s pro zápis. U starší specifikace s 34nm stejně velkých a drahých modelů OCZ SSD to přitom bylo 250-285MB/s pro čtení a 240-275MB/s pro zápis! Ačkoliv jsou tyto hodnoty spíše teoretické, je to pořádný pokles, který rozhodně na papíře nevypadá nijak dobře. Pokusíme se to v dohledné době otestovat, protože starší specifikace OCZ disku jsme nedávno otestovali a tak nás zajímá srovnání s novým modelem. Ten pokles rychlostí je takhle na papíře opravdu markantní.
Každopádně OCZ jako jeden z prvních nasadil 25nm SSD modely do prodeje. Ostatní s největší pravděpodobností právě kvůli tomuto problému váhají a odkládají vydání. Třeba právě na nové Intel SSD si ještě počkáme. Jsem docela zvědav, jak si výrobci s tímto problémem poradí. Upřímně řečeno, zatím bych vám doporučil zůstávat u 34nm modelů, které jsou již odladěné. Problém se životností je u SSD od počátku, je to jeden z největších problémů, se kterým se musí výrobci potýkat a jeden z hlavních důvodů, proč SSD hned tak klasické HDD nepřekonají, ale ani nedotáhnou. Jemná mechanika HDD je sice při neopatrném zacházení velmi náchylná na poškození, ale ve správných provozních podmínkách se nemůže jakékoliv SSD měřit v zátěži svou životností ani s běžným HDD (dost pochybuji, že rychlé SSD vydrží bez problémů ve vyšší provozní zátěži 5 a více let jako t=měř každé slušné HDD). Před pár měsíci jsme do našich testovacích sestav nasadili SSD disky (i do soukromých), ale jejich stav pravidelně monitorujeme, právě kvůli tomu, abychom zjistili, jak to s tou životností v běžném nasazení je. Předpokládám (doufám), že by v běžném PC, byť jede téměř neustále, měl nějaký z těch rychlých SSD vydržet minimálně 2-3 roky bez ztráty výkonu. U pomalejších SSD bych očekával i vyšší životnost. Uvidíme. I tak to za ten výkon u těch rychlých SSD rozhodně stojí, i kdybych jej měl co 3 roky měnit. Zejména když se někdy vrátím k PC s klasickým HDD na systém, je rozdíl proti SSD poznat na prvních pár kliknutí :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|