Absurdita těžby digitálních měn, kdy vzniká „hodnota“ z ničeho, se šíří. Tentokrát budou těžit disky.
První státy konečně podnikají kroky, těžba je zakazovaná nebo dokonce přímo digitální měny a jejich používání je zakazováno. Bohužel jde to pomalu, hlavně proto, že svět má teď větší starosti, ale také proto, že někteří zákonodárci jsou v tomhle digitálním plundrování namočeni. Bohužel dokud se proti digitálním měnám v současné neakceptovatelné podobě důrazně celosvětově nezakročí a nebudou zlikvidovány, hrozí prohlubování problémů. Digitální měny v současné podobně jsou nesmysl hlavně proto, že jsou „hodnotami“ vzniklými bez práce. Tedy splněný sen mnoha. Zázračné zbohatnutí snadno a rychle. To je hlavní důvod, proč jsou tak populární. Ne že by byly dobrou nebo snad přínosnou technologií natož lepším systémem než ten současný finanční.
- Po grafikách se těžaři vrhají na disky!
A protože být snadno a rychle bohatý bez práce je sen mnoha, tak vznikají nové způsoby „těžby digitálních měn“. Ostatně když mnozí akceptovali ten nesmysl s těžbou a vytváření ničeho nesmyslně náročným výpočtem přes GPU, proč to nezkusit s něčím dalším? Co třeba s disky?
Digitální „měna“ jménem Chia je další blockchain, tentokrát ale záleží ne na výkonu GPU, ale kapacitě a výkonu SSD/HDD. Autoři tvrdí, že jde o ekologičtější variantu Bitcoinu apod., protože disky jsou přeci úspornější. Bohužel v momentě, kdy to zase přeroste v průmyslové těžení, a tedy vytváření obrovských farem, to znamená zase tlak na výrobu apod. Těžba digitálních měn je z principu nesmysl a nemůže být budoucností digitálních peněz a měnového systému samotného.
Bohužel, Chia se začíná rozšiřovat a v některých částech světa začínají pociťovat důsledky. Těžaři skupují ve velkém pevné disky včetně největších až 18TB kapacit dnes. Současně skupují 1 – 2TB SSD. SSD jsou vhodné pro „těžení“ díky výkonu, HDD pak pro ukládání vytěženého výkonu. Začíná tedy opět nebezpečný kolotoč.
- Nedostatek HDD a SSD je na obzoru
Pokud se Chia měna rozšíří a vše bohužel nasvědčuje, že v současném prostředí je to velmi pravděpodobné, pocítíme téměř okamžitý důsledek na trhu. SSD se obecně produkuje tak tak akorát, aby to stačilo i v normální době. Další nárůst produkce je prostě nemožný. To platí hlavně o HDD, kde navýšení kapacit výroby také není jednoduché. Pokud se tedy nově vrhnou těžaři na obojí jako na prostředek dělání hodnoty z ničeho, jsme tak říkajíc v háji. A můžeme očekávat stejný vývoj jako na poli grafických karet. Tedy zvykli jste si na 1TB SSD za 3000 korun? Rychle může jít cena na 10 tisíc i víc a stejně nebudou dostupné. To samé u HDD, kdy zajímavé 10TB modely se začaly konečně prodávat za slušné peníze a tomu může být rychle konec. Navíc může být celá krize s disky kvůli těžařům mnohem horší než situace s GPU, protože zatímco u GPU existují takové, které nejsou pro těžaře využitelné, třeba integrované grafiky nebo karty s méně jak 8GB paměti, tak v případě HDD/SSD by prostě nebyla pro běžné uživatele náhrada.
Tohle celé smrdí a kvůli hamižnosti a zisku pár jedinců bude trpět celý trh a všichni, kteří ani nechtějí mít s digitálními měnami nic společného? Jestli tohle má být budoucnost digitálních měn, tak potěš koště. Prostě šílenství. Zda konečně státy a odpovědné úřady zasáhnou, je otázka. Řeší každou volovinu, hlavně v USA a Evropě, ale že se jim tady hroutí klíčové části trhu a ohrožuje základní fungování technologické výbavy, to je zjevně nezajímá …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|