Výrobci HDD nejsou zrovna nadšeni z prodejů svých produktů, které setrvale klesají.
Společnosti Western Digital, Seagate a Toshiba se potýkají s klesající poptávkou po HDD. Nejde o to, že by klesal jeden na úkor druhého, ale padají všichni zhruba stejně. Situace je dokonce taková, že celkové prodeje HDD se v Q1 2015 propadly na 125 milionů, což je jen o málo více, než při krizi na konci roku 2011, kdy záplavy v Thajsku vyřadily velkou část výroby HDD a podstatně tak snížily možnosti dodávek disků. Aktuálně se nic podobného neděje a situace je prostě taková.
Důvody? Inu částečně za to může zdražení dolaru, které prodražilo nákupy pro mnoho lidí, ale to zdaleka není hlavní důvod. Hlavně za to může prostě fakt, že 1-2TB HDD, které dnes stojí rozumné peníze, stojí stejně už dlouho a většina uživatelů je doma má. Teprve nyní se opět výrobci HDD posouvají s kapacitami výše a na trhu tak už máme i 8TB disky a jejich pokles na ceně určitě zájem uživatelů zvýší. Ten hlavní důvod poklesu prodejů HDD jsou však SSD disky!
V současné době už nikdo, pokud jen trochu může, HDD na systém nepoužívá a skoro každý PC má SSD. Je dokonce dost uživatelů, kteří si s SSD úplně vystačí a maximálně na pár dat používají starší HDD a do nákupu nového je prostě nic netlačí. Zapomenout ale nesmíme ani na fakt, že prodeje PC jako celku poklesly, či stagnují, přičemž část těch PC, zejména ultramobilní notebooky i konvertibilní mobilní PC a dokonce i mnohá AiO atd., už žádný mechanický HDD ani nemá a nahradily v prodejích klasické PC s klasickým HDD. Jinými slovy, ten pokles zhruba o 15-20 milionů prodaných HDD plně odpovídá tomu, jak dnes vypadají PC a není na něm nic divného, nevysvětlitelného a nic z čeho bychom si měli dělat starosti. HDD v dohledné době z trhu rozhodně nezmizí, jsou stále nenahraditelné, datová centra jich potřebují obrovská množství, i uživatelé čas od času upgradují svá úložiště. Ano, prodeje HDD už asi nikdy nebudou takové, jako v dobách své největší slávy, ale pořád jde o velký trh.
Faktem je, že na trhu s HDD ale neexistuje konkurence. Seagate a Western Digital před časem koupily konkurenční společnosti Samsung HDD a HITACHI a jediným kdo zbyl, je TOSHIBA s malým podílem, která je navíc v podstatě chráněným druhem ze strany antimonopolních úřadů, aby nějaké zdání konkurence na poli HDD zůstalo zachováno. WD a SEAGATE však využily před časem situace a svého dominantního postavení jako jediných velkých výrobců HDD s potřebnými kapacitami, a zvedly ceny svých HDD a od té doby je drží v podstatě na stejné úrovni, stejně jako reklamační podmínky a další věci a nijak vůči sobě nebojují. Jinými slovy se poptávku po HDD ani jeden z výrobců nesnaží nijak zvlášť povzbuzovat a oba udržují své zabezpečené a jisté pozice, o které je v současnosti ani nikdo nemůže připravit. Klesající prodeje HDD sice určitě nevidí rádi, ale jsou s nimi smířeny, mají prostě původ ve změně platfromy PC a oba výrobci se zatím nepříliš úspěšně snaží prosadit na poli SSD, kde však aktuálně zaujímají pozice hluboko za leadery SSD trhu, kterému s obrovským náskokem vévodí SAMSUNG. Ten Samsung, který před časem prodal svou HDD divizi společnosti SEAGATE, což osobně považuji za chybu a se samostatným Samsung HDD by trh s HDD vypadal úplně jinak.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|