Klasické HDD mají sice stále své místo, ale běžní uživatelé jich moc nekupují. Nemají důvod.
SSD disky jsou dnes nepostradatelnou součástí v podstatě každého počítače, minimálně jako systémový disk. Člověk by dnes musel být slušný masochista, aby si operační systém instaloval na klasický plotnový HDD. I běžné SSD udělá i z velmi podprůměrného PC uživatelsky mnohem svižnější stroj. Zejména u mobilních počítačů pak dnes už HDD nenajdeme vůbec, jednoduše se tam ani nevejde. Řada nových PC spoléhá výhradně na SSD. Tyto disky mají sice stále zásadní nevýhodu v ceně, kdy cena za 1GB/TB prostoru je několikanásobně vyšší, než cena za tentýž prostor na klasickém HDD. Stejně tak je zde výhoda v teoretické výdrži, kdy HDD selhává většinou na poruchu mechanických částí, ale většina disků vydrží spoustu let a nemá omezený počet přepisů. U SSD je však vlastnost, že čipy mají omezený počet přepisů. V praxi však u běžného použití vydrží SSD i tak spoustu let, ještě dnes řada lidí používá první generace SSD disků a stále nejsou na konci životnosti. SSD má pak zásadní výhodu fyzické odolnosti proti choulostivému mechanickému HDD, takže například u mobilních externích disků je dnes použití SSD mnohem lepším řešením. Hlavní výhodou HDD je tak prostě kapacita s ohledem na cenu, kdy dnes můžete mít 10TB HDD za 8 tisíc, a to je hodně prostoru. Existují sice už i mnohem objemnější SSD, ale jejich ceny jdou do statisíců korun.
Jako uživatelé pak v současnosti vytváříme obrovské objemy dat, jenže na jejich ukládání už nemusíme používat vlastní disky. S rozmachem streamování videí, hudby a CLOUDových služeb všeho druhu, běžný uživatel, pakliže nechce mít nad svými daty absolutní kontrolu, jednoduše nepotřebuje pořizovat vlastní velkoobjemová HDD. Takže je nekupuje. Tyto HDD sice stále všichni používáme, ale jsou právě součástí těch velkých datových center. Doma ve svých PC (zejména mobilních) a aktuálních zařízeních však spousta a možná i většina uživatelů klasické HDD už nemá. Můžete mít přitom rozsáhlou filmovou, seriálovou a herní sbírku, vše však máte prostřednictvím CLOUDových služeb na NETFLIXu, STEAMu apod.
Prodeje HDD tak klesají. Logicky, protože zkrátka nelze nahradit odbyt z klasických počítačů, kdy HDD bylo spoustu let klíčovou a nepostradatelnou komponentou každého počítače a podobného zařízení. HDD sice jen tak nezmizí, ale prostě běžní uživatelé jich do svých počítačů pořizují stále méně. Méně se prodávají i externí řešení, snad jen NAS jsou možná zajímavější, a hlavně přístupnější pro řadu domácích uživatelů, proti minulosti. Nabízejí totiž zařídit si funkční CLOUD u sebe doma a mít tedy svá data pod plnou kontrolou. Obecně však s rozšířením CLOUDů se uživatelé stali pohodlnými a neopatrnými a svá data rádi, výměnou za jejich přístupnost kdekoliv a odkudkoliv bez nutnosti to řešit, poskytly různým firmám. S poklesem HDD se tak musejí společnosti WD a SEGATE, které jsou dva dominantní výrobci těchto řešení, vyrovnat. WD se s tím slušně pere a velmi dobře se etablovalo na trhu s SSD, i když zdaleka tam nemá pozici jakou má na HDD trhu, kde dnes existují jen dva další výrobci.
Právě Western Digital však přichází se zprávou, že vzhledem ke klesající poptávce po klasických HDD snižuje pochopitelně objem jejich výroby a soustředí se na určité modely. Logicky tak zavírá i některé výroby. Za oběť pokroku tak nyní padla historicky vůbec první továrna na pevné disky společnosti WD, kterou otevřela už v roce 1973 v Kuala Lumpur v Malajsii. WD bude nadále provozovat dvě modernější továrny na HDD umístěné ve Thajsku.
Někteří se možná ptají, proč tedy WD nezlevní HDD a nepodpoří tak jejich prodeje. Osobně si myslím, že ač by HDD rozhodně mohly být levnější, protože absence fungujícího konkurenčního prostředí je už několik let jasná a teprve tento a minulý rok jsme se po letech dočkaly znatelnějšího poklesu cen z 1GB. Avšak si nemyslím, že by snížení ceny HDD prodeje nějak zásadně nakoplo (trochu určitě, ale bylo by to nárazové a z dlouhodobějšího hlediska je trend jasný). Proč by si dnešní uživatelé kupovali něco, co ani často nemají kam osadit nebo už dnes ani nechtějí používat? HDD prostě následují CD/DVD nebo ještě lépe, magnetofonové pásky. Zdaleka nekončí, HDD budeme všichni používat dále, jen to nebude v našich PC a zařízeních ale zprostředkovaně před CLOUD služby, které všichni ve velkém používáme. HDD je stále nejlepší řešení pro velkokapacitní ukládání dat a nemá konkurenci, pokud jde o cenu za tu kapacitu. Pro nás jako běžné uživatele je pořízení HDD dnes zajímavé hlavně z hlediska domácího CLOUDu, tedy NAS řešení, zatímco osazování do počítačů dnes v některých případech už ani není možné a tam kde to možné je, tak s poklesem cen velkých kapacit SSD (1TB) už se většina uživatelů prostě v dnešní CLOUDové době obejde bez velkého mechanického HDD. To je zkrátka vývoj a je vše v souladu s očekáváním.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|