V datových centrech roste hlad po velkých a rychlých SSD. Do mnoha PC se už nic jiného ani nevejde.
Doby, kdy byl SSD disk něco výjimečného jsou naštěstí pryč. Dnes už i nejlevnější SSD s kapacitami 120-240GB mají běžně 500MB/s čtení/zápis a hlavně stojí už i méně než 2 tisíce korun. Do mnoha PC se dokonce už ani klasické HDD nevejde, takže SSD ve formě malé karty s několika čipy, je jasná volba. Spolu s tím roste poptávka po rychlých, a hlavně datově velkých SSD pro datacentra. Letos poprvé také kapacita 3,5“ SSD překonala kapacitu 3,5“ HDD, když se objevil téměř 16TB model.
A tak asi nepřekvapí, že prodeje SSD disků i jejich celková kapacita stále rychle roste. V Q3 2016 se prodalo necelých 38,3 milionů SSD s celkovou kapacitou 13,87 Exabyte. To je o 13,5% více kusů a o 11,8% více kapacity než v Q2 2016.
Pokud jde o to, kdo prodává a dodává nejvíce, tak světu SSD vládne Samsung a to s velkým náskokem. Ten se přesto lehce snížil. Aktuálně prodává Samsung 36,9% všech SSD. Na druhé místo se vyšvihl Western Digital, který totiž převzal společnost SandDisk a začlenil ji do svého portfolia. Jako celek se tak postaral o 15,5% a je jediným ze zbývajících výrobců, které má trochu významnější tržní podíl. Třetí v pořadí, společnost Toshiba šla sice mírně nahoru, ale už má jen 8,7% a za ní už je to hodně natěsnané. Za zmínku stojí až 5tý Intel s 8,3% a až na posledních příčkách je s 0,1“ SEAGATE, přímý konkurent WD na poli HDD, který nástup SSD zjevně zcela nezvládá. A to může mít fatální důsledky v dalších letech pro Seagate jako firmu.
Z celkového objemu, tedy největší SSD na trhu dodává nepřekvapivě SAMSUNG, který z těch celkových 13,87 Exabyte v Q3 2016, dodal 44,5%. Druhý WD má 16,6“ a třetí Intel má 9,6%. Výrazně roste poptávka po SSD v datových centrech, kde se prosazují ta nejdražší a nejvýkonnější PCIe SSD řešení, což je voda na mlýn hlavně společnostem Samsung a Intel. Zhruba 15,4 milionů z těch 34 milionů klientských SSD řešení tvoří M.2 a mSATA verze. Právě tyto formáty spolu s PCIe jsou obecně na vzestupu. Do mnoha mobilních PC se nic jiného než SSD karta nevejde, osazují se ale i šikovně na desky do desktopů. Klasický 2,5“ formát je možná až trochu přežitý.
Osobně používám nejraději M.2 pro systém, i v desktopu to šetří místo a kabely. Trend SSD bude pokračovat, kapacity, výkon rostou, ceny klesají. Nedávno jsem měl opět možnost testovat a zkoušet PC bez SSD a bylo to opravdu utrpení. Člověk by neřekl, jak velký je to rozdíl a jak rychle si na to zvykáte. Nemít v jakémkoliv PC dnes SSD je řekl bych až nerozum. Občas používám svůj 7 let starý notebook a SSD disk z něj dělá bez potíží použitelný svižný stroj, kdy se starým HDD jsem ho chtěl původně vyhodit :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|