Společnost SK HYNIX představuje novou generaci NAND čipů. Kdy se dočkáme na trhu?
Společnost SK HYNIX je známá výrobou paměťových čipů všeho druhu, kde neustále posiluje. Asi tak dobře víte, že poměrně nedávno odkoupila od Intelu celou jeho SSD divizi, tedy včetně všech souvisejících technologií a jejich vývoje a díky tomu se HYNIX stal i velmi významným výrobcem SSD. A hodlá v tom pokračovat.
Aktuálně už vyrábí 238 vrstvou generaci V8, jejíž ostrá masová produkce začala v červnu tohoto roku. Nicméně V8 není žádnou zásadní revolucí a skokem, tím má být až nově představená generace V9. U té firma navýšila počet vrstev až na rekordních 321. To znamená masivní nárůst hustoty a kapacity ve srovnání se současnými generacemi mající kolem 200 vrstev. Má mít přes 20Gb/mm2, kdy většina současných NAND na trhu má méně než polovinu, nové letošní generace zhruba polovinu.
Zatímco dnes jsou tak nejvýhodnější 2TB varianty u většiny současných SSD disků, u nadcházející generace to budou pravděpodobně už 4TB a vedle 8TB modelů tak budou běžné i 16TB SSD. Samozřejmě TOP řešení budou mít už stovky TB, ale jejich ceny budou stále velmi neodstupné pro běžné uživatele. SK HYNIX pracuje také na dalších technologiích, hotové jsou USF 4.0 s využitím PCIe 5.0 a pracuje se na USF 5.0 s podporou PCIe 6.0. Na poli čipů pak SK HYNIX pracuje na 5bitech na buňku tedy PLC, na čemž už pracoval Intel a HYNIX tedy pokračuje dál.
Jinak se asi ptáte, kdy se dočkáme nové generace SSD disků využívající 300+vrstvé NAND, které HYNIX a další začínají představovat. Inu, protože tahle představení jsou tradičně s velkým předstihem a určená jsou hlavně pro průmyslové partnery, tak reálné hotové produkty a disky s nimi nebudou na trhu v dohledné době. Jak jsem napsal v článku, teprve před pár měsíci se plně rozjela produkce 238vrstvých NAND Hynix V8 generace a ta byla také představena už před pár lety. Takže v druhé polovině roku se dočkáme SSD postavených na V8 a konkurenčních řešení s cca 200 vrstvami. Představené 321vrstvé NAND Hynix V9 čipy vstoupí do ostré produkce až v první polovině 2025, tedy zhruba za 1,5 roku.
Do té doby snad už doufejme budou na trhu dávno pořádné PCIe 5.0 řadiče, jejichž absence dnes brzdí uvádění Gen5 SSD na trh a pokud mají kapacity běžných SSD nadále růst, je nutné mít skutečně rychlé rozhraní pro jejich využití. Pravda, v roce 2025 už bychom se mohli bavit i o Gen6, ale tady to vypadá, že AMD s Intelem plánují PCIe 6.0 hlavně pro servery a pracovní stanice, mainstream pravděpodobně zůstane u Gen5 s ohledem na nároky a využitelnost. Gen6 SSD pro datacentra však budou reálnou věcí, ale určitě ne před rokem 2025. Každopádně ceny SSD budou s ohledem na velkou konkurenci stále zajímavé, kapacity i rychlost cenově dostupných řešení budou viditelně narůstat a NAND má zjevně ještě spousta místa k dalšímu vývoji ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|