Na poli SSD je hodně živo a je tam hodně výrobců. Avšak jeden už všem hodně utekl.
Asi pro vás, kteří sledujete trochu situaci, nebude velkým překvapením, že právě SAMSUNG vládne světu SSD disků. Sám jich prodává nejvíce a to se svými vlastními NAND čipy, které i vyrábí.
V roce 2014 jeho podíl narostl na 34% a na SSD utržil 2x tolik, co druhý Intel. Ten má "jen" 17% trhu, a o svou pozici se navíc tvrdě pere se společností SanDisk, která na poli SSD Intelu v prodejích i přijímech je zcela rovna a má také 17%. Za nimi je pak už jen s 8% společnost Micron, která kromě výroby vlastních NAND prodává i vlastní SSD, ale své čipy dodává hlavně Intelu, který jinak vlastní NAND čipy nevyrábí. Se 7% pak následuje TOSHIBA, která je také hlavně výrobcem NAND čipů pro ostatní, ale prodává i své SSD disky.
Mimochodem tradiční výrobci HDD se na SSD poli příliš výrazně neprosazují. WD je na tom však přeci jen výrazně lépe má 5% trhu při 590 milionech dolarů na tržbě, Seagate však paběrkuje s pouze 1% a pro něj zanedbatelnými 165 miliony dolarů na tržbách. U nás docela populární Kingston, který je největším výrobcem operačních pamětí DDR3, však na poli SSD disků také příliš nezáří. Ale jeho 3% a 318 milionů dolarů jsou pořád zajímavý výsledek. Co je důležité pro všechny výrobce, že příjmy z SSD mají nadále růst a to nezanedbatelně. V roce 2014 tvořil SSD trh 11,6 miliardy dolarů. Letos, v roce 2015, mají tržby přesáhnout 13,1 miliardy dolarů a v roce 2016 pak 14,1 miliardy. Nejsou to nereálné předpovědi. SSD disky se stávají stále dostupnějšími, rostou kapacity, roste výkon a hlavně klesá cena za 1GB, čímž se stávající zajímavé už i do levnějších PC. A asi mezi námi není už nikdo, kdo by přínos SSD nějak zpochybňoval a měl obavy o jejich výdrž pro běžné použití. SSD tak míří do stále levnějších zařízení, která ale tvoří velké prodeje a proto i když průměrná cena prodaného SSD pravděpodobně bude nadále klesat, bude se jich prodávat více, což výrobcům přinese větší příjmy.
Pokud jde o pozice jednotlivých výrobců, žádné dramatické změny se nečekají, výrazně bude posilovat nadále hlavně první SAMSUNG, který má nejlepší zázemí i pozici v této oblasti a v současnosti jej nikdo nemůže ohrozit. SAMSUNG je aktuálně také jediným výrobcem NAND/SSD, který má a dodává dokonce už druhou generaci vrstvených 3D NAND pamětí pro SSD zařízení. Všichni ostatní se dostali maximálně do fáze představení, nejblíže reálnému uvedení na trh jsou 3D paměti od Micronu/Intelu, které se v jejich produktech objeví v Q4 toho roku. Toshiba a Sandisk své vrstvené "3D" NAND čipy představí v reálných produktech až příští rok. To už ale SAMSUNG udělá další krok a přinese třetí generaci 3D pamětí. Není tedy pochyb o tom, že SAMSUNG má svou pozici na poli SSD technologií více než zaslouženě.
Zdroj: IHS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|