Tak se můžete těšit na rok 2011, kdy mají výrazně pokrčit směrem dolů ceny rychlých SSD.
Velcí výrobci NAND pamětí se shodli, že v roce 2011 výrazně klesnou ceny SSD po nájezdu na 20nm výrobu. Čínští producenti také tlačí na větší standardizaci, nebo spíše vytvoření nového standardu, který omezí vliv velkých výrobců. Každopádně 20nm proces není tak daleko a už v průběhu příštího roku se bude testovat. V roce 2011 pak opravdu má přijít ke slovu.
Jak velké lze čekat snížení cen SSD? Velké! Například nedávno, když Intel uvedl 34nm SSD, tak jejich ceny poklesly až o 60% proti starším verzím. Přechod na 20nm by pak mohl znamenat dalších 50-60%. Každopádně to výrobci s SSD myslí opravdu vážně a konkurence na tomto trhu je neuvěřitelná. Zatímco na trhu klasických HDD máme všeho všudy 4 největší firmy (WD, Seagate, Samsung, HITACHI), tak na poli SSD jsou desítky firem a snad to snižování cen také pomůže.
Tak ale zase když člověk ví že neco přijde za měsíc dva, proč kupovat současný model, když za měsíc přijde třeba nový. Přece jenom když se vymění generace bude nějakej čas trvat než přijde další, záleží jestli je člověk těsně před přeloměm, výměnou generací. Pak se vyplatí měsíc dva počkat.
SSD je dost neperspektivna a slepa vetva. Funguje iba pre to, ze Intel chce aby na trhu fungoval. V roku 2011 tu bude 20nm, mozno sa pojde este nizsie, ale viac ako 10 rokov SSD na trhu nevydrzia.
...........................................
Buducnost je v 3D pamatiach(holografia). Cisto teoreticky ak dokaze Intel alebo niekto iny vyriesit navrstvenie buniek do 3D, tak SSD tu bude dlhsie nez sam predpokladam. Uz sa na tom pracuje, minimalne Intel, IBM (u AMD o tom neviem) chcu takto pokracovat vo zvysovani vykonu CPU a vrstvit tranzistory do 3D. U pamati je ale vyhodnejsie pouzivat svetlo, na 3D citanie aj zapis je vhodnejsie. Naviac, cestou prenosu informacii pomocou svetla u tranzistorov sa budu musiet skor ci neskor vidat aj vyrobcovia CPU. Inac, Intel v tomto robi neskutocne pokroky...
SSD hlavne maji smysl jen v urcitych situacich. Situace, ze by SSD vytlacily klasicke pltny je nerealna. Kazdy z tech dvou reseni ma svoje nesporne vyhody a budou se spis doplnovat nez ze by se vytlacovaly. SSD na systemovej disk se treba pouzit da, ale je potreba mit dostatek RAMky na RAM disk a swap, stejne tak nasledne presunout Users a dalsi hodne prepisovatelne slozky na plotny, SSD na ne neni vhodny, je vhodny tam, kde nedochazi k velkemu poctu zapisu.
Zatímco na trhu klasických HDD máme všeho všudy 4 největší firmy (WD, Seagate, Samsung, HITACHI), tak na poli SSD jsou desítky firem a snad to snižování cen také pomůže.
Mnu na trhu jsou sice desítky firem nabízejících SSD disky, ale skutečných výrobců je pořád jenom tak 3-4. Drtivá většina "výrobců" používá čipy a řadiče od Intelu, OCZ, Samsungu a taky dosti tragické řadiče od JMicron.
Prakticky jsou dva radice (Xillinx a JMicron), NAND cipy pak vyrabi vicero firem, v zasade se ale jedna rovnez o dve tri firmy. Rebranding je vsak jenodusi nez u klasickych plotnovych disku viz situace s flashkama. Tohle neni poprve kdy si DD plete rebranding s vyrobou. Viz diskuze o Thermaltaku a PSU.