Poprvé bylo za jediný rok prodáno více než ZETTABYTE datového objemu HDD. Tedy rekord.
Prodeje HDD klesly v roce 2020 proti roku 2019 o téměř 18%! Přesto byl rok 2020 rekordní, pokud jde o celkový datový objem prodaných pevných disků. Ten totiž překročil 1 ZETTABYTE. Tohle číslo asi drtivá většina ani neví, co vyjadřuje natož si ho dokáže představit :). Takže pro vysvětlení. 1 ZB se rovná 1 miliardě TB! To už je slušná sbírka fotek z dovolené :). Průměrný prodaný HDD v roce 2020 měl prý kapacitu kolem 4TB.
Celkově se nicméně prodalo „jen“ 260 milionů klasických pevných disků (HDD), což je opravdu výrazný pokles, kdy v roce 2019 to bylo 316 milionů. Nicméně důvody jsou asi všem jasné. Ještě před pár lety byl HDD součástí každého počítače. Nicméně pak se na scéně objevily SSD a zejména mobilní PC se rychle začaly zmenšovat. Tak moc, že se dnes do velké části, či dokonce většiny nabízených notebooků, klasické 2,5“ HDD už ani nevejde.
Drtivá většina notebooků dnes tak disponuje SSD diskem, často navíc ve formě extrémně kompaktních M.2 karet. Klasické HDD už dnes najdete téměř výhradně u levnějších strojů, ale i tam se stále více používají levná NAND řešení. Problém je, že levný HDD není vlastně až tak levný, když výrobní náklady rostou, a tak 1TB nebo 2TB HDD dnes stojí jen o něco málo méně, než po všech stránkách lepší SSD řešení. HDD navíc levnější prostě nebudou, a zlevňují jen velko-kapacitní modely. A speciálně u notebooků je na otřesy náchylné mechanické HDD zkrátka horší řešení, než SSD. Mobilní PC pak také tvoří většinu prodaných klasických počítačů, takže výrobci HDD zde přišli o obrovskou část trhu, kterou nenahradí.
Ústup ale prožívají HDD i v desktopových PC. Tam se sice stále bez potíží vejdou (prakticky do každého), ale s nástupem SSD, které jsou stále datově objemnější a cenově dostupnější, jim dává mnoho uživatelů přednost z pochopitelných důvodů. Navíc mnoho uživatelů ani nemá důvod nakupovat velkoobjemové HDD, díky nástupu cloudových služeb, streamování atd. Tedy i značná část desktopových PC není dnes osazována HDD, ale jen SSD disky. To ale neznamená, že HDD nemají své místo na trhu, a to i v domácnostech. HDD se snažím osobně do PC už neosazovat, sám se chystám je definitivně vyřadit i ze svého, ale zbavovat se jich rozhodně nebudu. Z hlediska svého objemu a ceny za něj, neexistuje za HDD náhrada. A ještě dlouho to tak zůstane.
10TB HDD stojí dnes kolem 7 tisíc korun. 2TB SSD začínají na zhruba 5 tisících. A pokud chcete, můžete mít dnes 16TB HDD za méně jak 10 tisíc korun. V těchto kapacitách jsme se v roce 2020 dočkaly opravdu extrémního zlevnění, kdy ještě nedávno stály kolem 15 tisíc. Letos bychom se pak měli na trhu dočkat 20TB HDD.
Ideální nejen do domácnosti, ale také do firmy je pořízení NAS řešení. Tedy „externího disku“, kdy v tomto případě jde o stále propracovanější více diskové jednotky, které nejen dokáží bezpečně zálohovat vaše data, ale především k datům na nich můžete přistupovat skrze síť, a to třeba i z mobilního telefonu apod. Z hlediska poměru cena/kapacita, jsou HDD zkrátka nepřekonatelné. Takže ideální pro většinu je dnes alespoň 2 diskový, nebo ještě lépe 4 diskový NAS a máte vystaráno. Můžete je klidně osadit i SSD řešeními, ale třeba jen 8TB SSD stojí kolem 30 až 40 tisíc, zatímco 8TB HDD stojí 5 tisíc. Jakkoliv se samozřejmě výkonově nemůže HDD vůbec měřit s mnohonásobně rychlejšími SSD, z hlediska praktických potřeb většiny uživatelů je přenosová rychlost HDD i když je umístíte do sítě v NAS řešení, více než dostatečná. Samozřejmě do běžného PC co by systémový disk, nebo disk na hry nebo disk na rychlou práci s daty, je NVMe SSD dnes jasná volba, takže tady už HDD pšenka nepokvete :).
Výrobci HDD, kdy na trhu zůstali už jen tři, tohle dobře vědí. A upřímně, ani je to moc nevzrušuje. Všichni tři, speciálně pak WD a TOSHIBA jsou již významnými dodavateli NAND řešení, tedy SSD. Takže dokáží ztrátu HDD vyvážit svými SSD řešeními. I tak tedy z trojice WD, Seagate a TOSHIBA, kteří se dělí o těch cca 260 milionů prodaných HDD v roce 2020, se nejvíce dařilo SEAGATE. Ten má podíl necelých 43% a jako obvykle jej těsně následuje hlavní konkurent WD, který v roce 2020 urval 37% trhu. Na Toshiba pak připadlo velmi solidních 20% trhu, což je % dost slušný výsledek na tuhle firmu. Na druhou stranu se perou všichni o podstatně menší trh, který se neustále zmenšuje.
Nicméně prodeje HDD sice ještě klesat budou, až se jich zbaví i poslední klasické počítače, ale rozhodně se jich nebudou zbavovat datová centra. A právě provozovatelé CLOUD služeb apod. Zde jsou HDD nenahraditelná, kdy prostě taková objem za takovou cenu žádné jiné úložiště nenabízí. Takže výrazně roste poptávka po HDD s kapacitou 10TB+ a tím tak roste i celkový prodaný datový objem, i když počet prodaných HDD klesá. Stále to ale je a bude slušný business a pevné disky v dohledné době nezmizí. Výrobci u nich plánují výrazné inovace a nárůst kapacit na desítky TB, jakkoliv pro nás běžné uživatele budou zajímavé právě asi jen pro použití v NAS a podobných externích řešeních. Jaká kapacita HDD nebo disků obecně se vám dnes zdá pro vaše potřeby nejlepší?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|