Společnost Western Digital to pořádně a zaslouženě schytala, ale snaží se o nápravu.
Jistě jste i od nás zaznamenali zprávy o tom, že výrobci disků, speciálně WD, prodávali modely, u které neuváděli, že jde o SMR technologii. Problém s tím měli i oba konkurenti, ale u WD to byl obzvlášť problém, kvůli tomu, že prodávalo SMR modely v rámci RED řady, určené pro NAS a podobná nasazení, kam se SMR v některých případech přímo nehodí, protože má mnohem horší výkon. Potíž je, když to prostě zákazníkům neřeknete a ti pak na ty problémy narazí. Pěkně je to vysvětleno zde:
Samozřejmě pro WD nastaly velké potíže. Firma je právem žalována a téměř určitě ji tak čeká odškodňování zákazníků a náhrady disků. Společnost se omlouvá ze vzniklou situaci a přijala opatření, kdy pochopitelně bude modely s SMR řádně označovat, WD RED tedy ve stávajících verzích zůstávající na trhu. Současně uvádí na trh „novou“ diskovou řadu RED PLUS, která bude obsahovat modely bez SMR. Společnost vydala oficiální vyjádření k celé věci.
Následující část článku je přesně citované vyjádření, které nám WD oficiálně zaslala:
Chceme poděkovat našim zákazníkům a partnerům za zpětnou vazbu týkající se našich síťových disků (NAS) řady WD Red. Vaše poznatky z praxe sdílené prostřednictvím důkladných recenzí, blogů, fór a od našich důvěryhodných partnerů přímo přispívají k naší práci na rozšiřování modelů a přehledném výběru pro zákazníky. Pokračujte ve sdílení svých zkušeností a očekávání od našich produktů, protože tyto informace ovlivňují náš vývoj.
Vzhledem k tomu, že použití NAS je stále rozmanitější, usnadňujeme nyní uživatelům nalezení vhodného disku pro jejich aplikace a pracovní zatížení – od středně náročných malých kanceláří/domácích kanceláří (Small Office/Home Office – SOHO) po intenzivní použití v malých a středních podnicích (Small- and Medium-Business – SMB) a náročnější prostředí.
Řada WD Red
Zde je přehled našich produktů pro případy použití NAS:
Naše současné disky řady WD Red se zápisem DMSMR (Device-Managed Shingled Magnetic Recording) (2 TB, 3 TB, 4 TB a 6 TB) budou dobrou volbou pro většinu majitelů NAS, kteří vyžadují menší zatížení v prostředích SOHO.
WD Red Plus je nový název pro disky NAS se zápisem CMR (Conventional Magnetic Recording) (CMR) v rodině WD Red, které zahrnují všechny kapacity od 1 TB do 14 TB. Toto bude dobrá volba pro ty, jejichž aplikace vyžadují náročnější pracovní zatížení v prostředí SMB, jako je souborový systém ZFS. Disky WD Red Plus v kapacitách 2 TB, 3 TB, 4 TB a 6 TB budou brzy k dispozici.
Naše řada WD Red Pro (CMR 2 TB až 14 TB) pro nejintenzivnější použití zůstává stejná.
Správná cesta pro uživatele z prostředí SOHO
Z našich zkušeností víme, že většina uživatelů z prostředí SOHO využívá své systémy ke sdílení kancelářských souborů, domácímu zálohování nebo archivaci obsahu. Pro tyto typy pracovního zatížení SOHO je klíčovým faktorem přenosová kapacita a doba nečinnosti. Jak je vysvětleno na našem blogu, stejně jako v recenzích médií, tyto jednotky preferují dobu nečinnosti k provedení operací na pozadí, přičemž bez ní může disku trvat dokončení příkazu déle. Naše analýza případů použití ukazuje, že pracovní zatížení v prostředí SOHO se vyznačuje krátkými obdobími přístupu k jednotkám. Výsledkem je extrémně nízká průměrná přenosová rychlost (ve srovnání s dostupnou přenosovou rychlostí disku), což poskytuje dostatek doby nečinnosti pro jednotku se zápisem DMSMR k provedení nezbytných operací na pozadí, která je proto ideálním řešením pro tuto aplikaci.
Z hlediska sekvenčního výkonu naše testy potvrzují, že naše disky WD Red se zápisem DMSMR jsou srovnatelné s našimi stávajícími disky CMR. Také testování třetími stranami potvrzuje výkon jednotek WD Red DMSMR ve srovnání s ostatními disky podle obecných benchmarků pevných disků používaných v prostředí NAS. Ve scénáři obnovení pole RAID s použitím typické platformy Synology nebo QNAP (bez ZFS) fungují jednotky WD Red se zápisem DMSMR stejně jako jednotky CMR nebo vykazují mírně delší doby obnovení pole RAID, v závislosti na stavu disku a požadovaném rozsahu obnovení. I když se výsledky testů mohou mezi různými metodikami a podmínkami testů lišit, uznáváme, že v některých případech může zápis DMSMR z důvodu doby nečinnosti způsobit delší dobu obnovení.
Pro uživatele s aplikacemi náročnými na pracovní vytížení a se souborovým systémem ZFS: CMR
Dnešní exploze objemu dat vyvolala široké spektrum případů použití NAS i stále náročnějších aplikací. Patří sem také používání souborového systému podnikové třídy ZFS. Zvýšené množství trvalých náhodných zápisů během procesu synchronizace (resilvering) souborového systému ZFS (podobnému obnovení) způsobuje, že jednotkám se zápisem DMSMR se nedostává doby nečinnosti, aby mohly provádět interní úkoly správy dat, což vede k výrazně nižšímu výkonu, na který poukazují uživatelé. Zatímco spolupracujeme se společností iXsystems na řešeních se zápisem DMSMR pro zákazníky využívající ZFS s nižším pracovním zatížením, v současné době doporučujeme naše disky WD Red založené na CMR, včetně disků WD Red Pro a nadcházejících disků WD Red Plus.
Nasloucháme vám.
Kromě toho, že bereme vážně zpětnou vazbu od zákazníků a partnerů, provádíme interní testování disků řady WD Red z hlediska kompatibility, výkonu, odolnosti a dalších faktorů. Tyto jednotky jsou obvykle ověřovány na kompatibilitu na mnoha platformách od výrobců NAS, jako jsou Synology, QNAP, Asustor, Buffalo, Netgear a Thecus. Jednotky se zápisem DMSMR splnily všechny naše testovací požadavky a aktivně spolupracujeme s výrobci systémů, jako je Synology, abychom zajistili, že případy použití budou pro zákazníky ověřeny.
Jakožto lídr v oblasti HDD a flash technologií jsme odhodláni řešit vyvíjející se potřeby našich zákazníků a nabízet správnou technologii pro každou implementaci. Tato filozofie přinesla před několika lety disky WD Red a od té doby jsou na špičce ve své oblasti. Neustále zapojujeme zákazníky a partnery a analyzujeme data z praxe, abychom nabízeli řadu disků WD Red pro NAS – od HDD po SSD – které slouží všem pracovním zatížením a aplikacím.
Poznámka by DD:
V celé věci nejde prostě o to, jestli SMR nebo CMR technologie jsou lepší než horší. SMR je prostě zásadní pro růst kapacit za rozumnou cenu. Potíž je, že v některých konkrétních situacích je funkčně horší. Což by nevadilo, pokud by provozovatel takových systémů, kde k tomu dochází, věděl o tom, že ty disky SMR mají. WD to ale prostě neuvádělo. A i když nebylo samo, potíž je, že WD mělo SMR disky v RED modelech, které prostě směřovaly do systémů kde je SMR nevhodné. A zákazníci o tom nevěděli.
Je nutné říci, že pro většinu zákazníků samozřejmě SMR žádný problém není a speciálně pokud jde o naše domácí NAD a ukládání dat, není s touhle technologií žádná potíž. Takže cíleně se jim vyhýbat nemusíte. Nicméně ano, CMR je funkčně zajímavější. A proto také je na dražších modelech. Stojí prostě víc. V případě WD RED řady HDD tak budou SMR jen 2 až 6TB modely, v případě WD RED PLUS a RED PRO budou disky bez SMR. Značení je tedy teď jasné. A určitě oceňujeme krok firmy, která slíbila, že si na to dá větší pozor a příště bude vše více testovat.
Abychom neskončili jen tak, tak tu máme oznámení nového produktu v podobě dostupnosti 18TB WD GOLD 3,5“ disku, který je bez SMR :). Rekordman v kapacitě v nabídce WD disků stojí zhruba 18 tisíc korun, k dispozici je také 16TB verze za 16 tisíc. V obou případech atraktivní poměr cena/kapacita, kdy na domácí videa a fotky z dovolené tak máme konečně zase trochu více místa :).
Žádný zmatky, Byl to záměr jak se víc napakovat. Sakra ono se to provalilo, no nic nasypeme si popel na hlavu a jedeme dál. Nekritizuji jen WD, je to bohužel velmi rozšířená taktika výrobců zatajovat, v lepším případě mlžit pokud jde o o informace o produktech. Potravinami počínaje letadly konče.
No měli by to značit všichni. Jinak na archiv to bude určitě v pohodě.
Jen by mě zajímalo jak to je vhodné pro domácí NAS používaný na video, mám tam ZFS ale jinak zápis jednou za čas a čtení jen tak že dvou zařízení najednou max.
Mám domáce NAS-ko ale SMR by som nechcel ani keby mi WD hneď podaroval dva nové 14TB disky. Tej technológii neverím a pomaly o 50 percent vyššia poruchovosť a nižšia výdrž rady (údaje z datacentra kde pracuje bratranec) EFAX proti staršej EFRX nie je dobrou vizitkou aj keď samozrejme do disku nevidím a spomínané negatíva môže spôsobovať aj niečo iné ako SMR.
Právě, že v datacentru jsou velké objemy + změny dat.
SMR má vyrovnávací pamět asi 256MB, a když je překročena zapisuje na jinou část disku normálně ale později jí převede jinam na SMR(trojnásobná práce navíc kvůli kapacitě).
Domácí soubory jsou většinou malé(dokumenty, fotky, ...) nebo velké ale neměnné(filmy, hry, ...).
pozor, pozor! Tohle je hodně zavádějící tvrzení! Moderní datacentra mají tiering, a tak tam zcela jistě mají taky coldstorage, kam se TEORETICKY SMR disky můžou hodit. A to za předpokladu, že řadič pole, respektive storage systém (protože dnešní storage už dávno nejsou klasické PC+HW RAID řadič) je připraven na tento nevyrovnaný výkon a nevyhodnotí toto standardní chování disku jako vadný disk.
Problémy se SMR ale bohužel nejsou jen při zápisu dat, ten problém se objevuje hlavně při rebuildu pole, kdy elektronika disku se často "odpojí" a chroustá si data z cache na plotny, protože rebuild i u coldstorage znamená pro vyměněný disk příval nových dat k zápisu - a bohužel nikoli jen sekvenční, protože degradované pole bývá stále online.
Raz darmo oligopol je pre zákazníkov čisté zlo. Seagate disky stále zdochýnajú na firmwaroch (menej ako v minulosti ale výrazne viac ako "konkurencia") a aby toho nebolo málo WD začali zase rásť rohy. Ešte šťastie, že som si na to dal pozor a ostal pri EFRX sérii.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!