Už pár týdnů se o tom spekuluje, WD to tedy uvedlo oficiálně. Nová verze Velociraptorů přichází.
Edici pevných disků Western Digital Raptor zná řada nadšenců už celá léta. Jedná se o ty vůbec nejrychlejší klasické desktopové pevné disky s rozhraním SATA. Před dvěma lety byly uvedeny jejich zbrusu nové verze, které se zmenšili a z klasických 3,5“ jsou samotné disky velké jen 2,5“, ale montují se do 3,5“ rámečků. Co zůstalo je stále vysoká rychlost otáčení ploten – 10 000ot/min. Běžné HDD mají jen 5400/7400ot/min. Nicméně přeci jen Raptor už není takovou modlou výkonu, jako býval kdysi. Na obzoru se objevily SSD, kdy ty nejrychlejší jsou v mnoha ohledech prostě výkonnější. Klasické HDD a Raptory ještě ale neřekly poslední slovo.
Western Digital oficiálně oznamuje, že chystá novou generaci VelociRaptorů. Opět budou mít 2,5“ a prodávány budou ve 3,5“ rámečcích (Edice HLHX). Opět budou mít 10 000ot/min, nově ale budou mít rozhraní SATA6Gb/s a hlavně dvojnásobnou kapacitu. Takže čekejte modely 450 a 600GB! To znamená vysokou hustotu zápisu a další posunutí výkonu. Western Digital oficiálně udává, že nová generace Velociraptorů je o 15% výkonnější, než ty současné 150 a 300GB verze! WD dále slibuje vysokou spolehlivost, disky jsou také určeny do výkonných desktopových systémů a také do serverů.
Pokud se ptáte na cenu a dostupnost, tak 3,5“ verze (s rámečkem) míří aktuálně do obchodů. 2,5“ verze bez rámečku, přijdou o něco později v tomto čtvrtletí. Doporučená cena 450GB modelu s rámečkem (WD4500HLX) je 220 EUR tedy zhruba od 5500 korun včetně DPH. Cena 600GB modelu (WD6000HLHX) je pak 250 EUR, což je v přepočtu 6350 korun minimálně. Je pravda, že tyto klasické HDD se v některých ohledech nemohou měřit s rychlými SSD, ale zdaleka ne ve všech případech. Pořád jsou to pekelně rychlé pevné disky a hlavně mají proti rychlým SSD nezanedbatelnou výhodu. Tou je dlouhodobě prověřená spolehlivost (pořád není jisté, jak dlouho a kolik zápisů SSD vydrží) a záruka na Velociraptory je 5 let a pak také cenu a kapacitu. Rychlý SSD s kapacitou 128-256GB stojí zhruba 10 000 korun. Velociraptor má 450-600GB za cenu 5500-6500 korun. Nevýhodou je hlučnost, Velociraptor není bezhlučný, což SSD ano, ale není to tak velký problém a také nelze Velociraptor použít do Notebooku, asi by mu to dobře nedělalo. Nicméně pro domácí počítače a servery se stále jedná o velmi atraktivní modely. Snad se na nějaké to srovnání brzy podíváme …
nejrychlejší běžné desktopové disky se SATA rozhraním .... SCSI disky jsou samozřejmě ještě rychlejší, ale věř mi, že bys s ním nechtěl být v jedné místnosti
...tak isto, akoby som nechcel byť v jednej miestnosti so žiadnym z tých Raptorov ...ja už mám fakt plné zuby toho, že musím byť v jednej miestnosti s tým mojím vrčiacim 7200ot. systémovým diskom a nie to ešte s 10000ot. a viac...môj slogan znie: "No more HDD, SSD is future!!!" (samozrejme zatiaľ SSD iba pre systém...mať SSDčka ako sekundárne disky, tak ako to aby som išiel vyčistiť nejakú banku )
SAS disky jako je můj IBM 74GB 15k jsou mnohem rychlejší. Prakticky srovnatelné s SSD (pocitově, dle testů jsou samozřejmě o něco pomalejší i když v read/write levnější SSD překonává).
Jo a prodávam ho, kdyby někdo chtěl.. forum EHW. Akorát potřebujete SAS řadič.
No, já jsem si tady kdysi přečetl, že Raptory jsou nadměrně hlučné, takže když jsem je později pořídil, zavřel jsem je do boxu od Silentmaxx a přestože dva Raptory mám v raid poli jako systémový disk a počítač mám na stole, půl metru vedle hlavy, tak jedinné co slyším, je aerodynamický hluk ventilátorů, ale o obou Raptorech a jednom Velociraptoru vůbec nevím, že je v počítači mám.
Čímž se mi jeví tvrzení o plných zubech hlomozících desetitisíciotáčkových discků jako poněkud přehnané, ale nic ve zlém
raptor hlucny je a to velmi (osobne 2x 150GB)..... Velociraptor je uplne o necem jinem tam se da bavit o tom ze je o malinkato hlucnejsi nez 7200 RE3,4 disk
za posledni mesic jsem instaloval 2x 300GB Velociraptor a ty jsou o proti Raptorum 3,5" opravdu tiche....
ale on psal, že má raptory v silentboxech, což je krásně utlumí. Navíc hlučnost raptorů byla spíš v tom, že hodně vibrovaly. A v silentboxu a pevné case o nich nebylo vědět. (v různých strojích mám raptory už od prvního 36GB modelu až po jeden z posledních 300GB modelů a platí to, že raptory musí být v silentoboxu, velociraptorům stačí slušná case)
jinak, od té doby co SSD podporují RAID a TRIM zároveň můžou velociraptory bojovat jen zvyšující se kapacitou... novou generaci velociraptorů už asi nevyzkouším
ten starsi raptor 160GB v antecu p182 prakticky vubec neslysim kdyz sem ho mel zapojenej normalne na stole tak jediny co bylo docela neprijemny byl hluk seeku.
Mám doma 150 GB Velociraptor, s rámčekom a vlastne aj pasívnym chladením do 3,5" pozície. Používam ho ako systémový disk. Ako dátový mám 1 TB WD Green 2-platňový, s 500 GB na platňu. Ani o jednom disku neviem čo sa týka hlučnosti. 7200 otáčkový WD 640GB AALS bol počuť, ale 150GB Velociraptor vôbec. Keby mi neblikala červená dioda na case, že disk vykonáva nejakú činnosť, tak by som si myslel, že mi ukradli počítač. Pravda, case mám LianLi, a nie nejaký šunt. Odkedy som vymenil predošlé skrinky za poriadnu, mám absolútne tichý PC. A to ho mám meter a pol od hlavy keď spím, a beží nonstop.
Nejrychlejší bývaly tuším 20k disky, ale asi se už nevyráběj.. teď budou nejrychlejší velkokapacitní SAS 15k. Daj se koupit tušim 150/300 GB možná i víc..
Hitachi asi veľmi nemáš rád, že??? Séria Dekstar sú klasické veľmi kvalitné no veľmi lacné HDDčka, no séria Ultrastar je trošku iná trieda...dovolil by som povedať, že sú to tie najlepšie HDD disky na trhu alebo aspoň teda z tých najlepších, nech ma tu podaktorý neukameňujú(stačí, že ma tu podaktorý ukameňovali mínuskami zato, že som ich siahol na ich Raptoríkov...), no len tie ceny pri nich sú aj trošku extrémnejšie...no a čo sa týka ich rýchlostí, tak máš v tejto sérii aj 7200ot. do 2TB, 10000ot. do 300GB, no 15000ot. máš až do 600GB a tie sú teda skutočná špecialitka, čo sa týka rýchlosti, tak i prevádzkových vlastností a spoľahlivosťou (na čom si vlastn Ultrastar séria základá a preto sú aj tak drahé)...no ale prečo preboha vyhadzovať také obrovské prachy za vysokootáčkové disky, ktoré aj tak nech budú akékoľvek relatívne čo najstlmenejšie, no vždy budú statočne hlučné a ja mám dosť hlučnosti 7200ot. diskov a nie to ešte viac, takže HDD už považujem ako minulosť a pre systémový disk už nechcem nič iné ako SSD a keď spadnú ceny, tak snáď sa raz dostaneme i ku sekundárnym diskom v podaní SSD...to bude krásne ticho - SSD a pár Noctuí(a nejaké to tiché čerpadlo ) ...btw ja momentálne najviac slintám nad parádnym OCZ Colossus LT v 120GB verzii, no sakra 350 je celkom moc za disk...chcelo by to tak aspoň o stovku menej a neváham ale tak ani tých 350 nie je zase tak moc...je to tak skôr primerane v porovnaní s ostatnými dostupnejšími diskami na trhu(keď si vezmete kapacitu a rýchlosť).
ultrastar jsou stejne jako wd re nebo seagate constellation serverove disky. kvalitou jsou vsechny tyto serie srovnatelne a stojej i srovnatelny peniz. na desktopove pouziti jsou ale lepsi klasicke disky a z nich je nejlepsi wd black, kterej ma bezne i 64MB cache oproti 32MB ultrastarum.
Ja osobne mam s raptormi dobre skusenosti. Mno dufam, ze tie co mam tak skoro nebudem musiet menit kazdopadne je vidiet, ze o zaujimave novinky v tomto segmente nie je nudza a tak mozem kludne povedat, ze klasicke pevne disky este nepovedali svoje posledne slovo
Ten tvůj chladič od Acutake vypadá jako klon mých Silentmaxx a jak jsem koukal, maximální použitelná výška disku je 25 mm, stejně jako u Silentmaxx HD Silencer, ale Velociraptory mají na výšku 26.1 mm. Ovšem podle zásady, že když to nejde silou, jde to silou ještě větší, jsem Velociraptor do boxu narval díky tomu, že jsem na dno nenalepil tu samolepící teplovodnou fólii.
Mám ale za to, že pro Velociraptor ani tenhle box nepotřebuješ, protože ten masívní blok okolo disku tlumí hluk a odvádí teplo sám o sobě. Velociraptory jsou prý obecně tišší a chladnější, než bývaly Raptory.
No koukám, že jsem teda chudej příbuznej. Ceny SSD se za poslední rok prakticky nezměnili. 30GB by mi na Ubuntu stačilo, ale za ty ceny, velebnosti, to je sodoma gomora.
Pokiaľ zoberiem do úvahy, že údaj o veľkosti platní 200GB by bol správny, tak 600GB model použije 3 platne a 450GB model by potom potreboval tiež 3 s tým, že veľká kapacita bude nevyužitá.
Očakával by som skôr kapacity 600, 500, 400, a tď.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!