Nová generace čipsetů AMD je odložena na příští rok, pravděpodobně pro zbytečnost …
Ze stejného důvodu AMD nedávno vydaný AMD 785G označila příslušností k AMD 7xx a nikoliv k řadě 8xx, kterým měl původně být. Na vině je pravděpodobně zpoždění vlastně všech technologických novinek, co se nových verzí standardizovaných technologií týká, jako jsou USB 3.0, SATA 6G, či PCIE 3.0. Podle původního plánu měly být čipsety řady 8xx vypištění letos na přelomu 3/4Q.
Víceméně by ale vlastně nic ve stávající situaci nepřinesly a ani nemohly přinést. AMD 7xx jsou v současnosti plně vyhovující, moderní, spolehlivé, propracované a dobře fungující čipové sady, které zcela ovládly AMD platformu. V podstatě jim není moc co vytknout a vzhledem k odložení technologických novinek ze strany standardizovaných formátů a také vzhledem k faktu, že AMD minimálně do poloviny roku nebude mít na trhu ani 32nm procesory (předělávky současných Phenom II), tak vlastně v současnosti vydání čipových sad nové generace a řady nějak kompletně ztratilo smysl.
Podle všeho se tak pokračuje v jejich vývoji a pravděpodobně se rovnou dočkáme implementace USB 3.0 i SATA 6G najednou. Oficiální vypuštění na trh by se pak mohlo konat v Dubnu příštího roku. Mluví se také o tom, že AMD vydá 32nm procesory se stávající architekturou v polovině roku 2010. AMD totiž nemá moc na výběr, protože její stávající 45nm procesory mohou v klidu soupeřit s 45nm Core 2, částečně ještě mohou soupeřit i s 45nm Core i5, ale dost těžko proti 32nm modelům Core i3 atd., které Intel začne prodávat od Q1 2010, včetně 6 jádrového 32nm Core i9.
pokud mluvíš o serverové oblasti tak ano, tam AMD jasně zaostává, však už také na příští rok vyjde po mnoha letech nová serverová platforma. Pokud ale mluvíme o desktopových čipsetech, tak není co vytknout čipsetům AMD - jsou levné, vysoce funkční a slušně vybavené.
šmankote není žádný serverový a desktopový chipset. Zvláště né na straně jižního můstku, který se stará o všechny I/O zařízení. Samo AMD počítá s SB800 do serverů.
Jediné v čem se liší desktopové a serverové chipsety jsou můstky severní. Zde se AMD uplatnilo díky integrované grafice, se ktrou se sice dá machrovat v desktopu, ale na serveru se to nepoužívá. Bohužel pro AMD celá řada SB450, SB600, SB700, SB710, SB750 trpí závažnými bugy a nedostatky, což je přesně ten důvod, proč s tím šaškujou pouze na desktopu, kde to můžou zachrańovat integrovanou grafikou a chlácholit se tím, že domácí uživatel si připojí jeden disk.
Já mám AMD 790FX mám na tom 6 disků +2 a žádný problém ...
PS: Oni ale ty na serverech od NV nejsou žádná výhra - DDWorld má nový server na AMD a samozřejmě s čipovkou NV a raději jsme pořizovali řadič od Intelu pro disky protože samozřejmě používáme RAID 10.
Na vetsine serveru se pouziva int. grafika aby se dali resit veci i lokalne a hlavne ta int. grafika nezabira slot a nepotrebuje aktivni chlazeni takze zadny zdroj komplikaci, jenom bonus a v rade aplikaci idealni reseni(neexistujou servery jen v serverovnach ale i na lokalnich mistech se specifickymi pozadavky)...
Mimochodem s tema raidama ma DD pravdu, vsude radeji pouzivame pridavne raidy protoze vyjma Intelu se objevuji casem komplikace jak nV tak AMD.
Vyzkoušej si na AMD čipsetu rozchodit RAID. Uvidíme jak se zapotíš Mně záchránilo to že MSI na své lepší desky pro AMD platformu prozíravě osazuje přídavný SATA řadič Promise
Mám AMD 790FX dokonce starý s SB600 a v raidpoli mám dva 74GB WD Raptor a další 4 disky na tom můstku + další 2 přídavné na přídavném čipu, takže na jaké problémy narážíš? jedu na tom už dva roky ...
Mezi kazdymi chipsety jsou rozdily, male nebo velke. Clovek opravdu musi premyslet i nad tim jaky chipset si koupi a hlavne pro jake ucely. Dle meho nazoru si vybere kazdy presne to co potrebuje, ale musi peclive vybirat. A urcite nenajdete desku ktera by mela vsechny cipsety (mustky a pod.) ty nejlepsi co jsou na trhu. Takze vytknout temer cokoliv nVidi ci AMD iNTEL se da vzdycky. Ze si koupim desku s 6SATA portama a 2eSATA nezjistim si podrobne informace, tak se mi pak muze stat ze zapojim 6xSATA do RAIDu a prestanou mi bezet externi disky, protoze radic neumoznuje kombinaci techto dvou rezimu. To je moje chyba, treba jsem si mel precist manual pred koupi - nebo nekde zjistit podrobne tech. informace. A dalsi podobne problemy tohoto druhu. Pracuji zhruba na 3PC
1. L1N64SLI n680a 2xOPT FX72 2,8GHz 12HDD SATA RAID5 6TB
2. 790GX M4A78-E X3-2,6GHz(OC X4-3,2GHz) 5 SATA RAID5 3TB
3. Notebook nVidia 8300 Turion 2,2GHz bez RAIDu
vse v RAIDU vcetne boot system atd a nikdy jsem zadny problem s rozchozenim systemu nebo disku nemel. Ale kazdopadne to jednoduche neni ale to je vzdy a na vsech platformach, je uplne jedno jestli AMD INTEL NVIDIA.....
mam SB750 a raid1 (2x 1TB HDD) a nemam žádný problem ... web rozhrani raidu je suprovy, obcas mi chodi i maly ze se neco delo (nevim co ale task 30 times timeout na jednom HDD)
zapis je cca 70MB/s (kopirování z druheho PC přes LAN ve Vistach)
jediny co mi vrta hlavou az dam dám dalsi dva (ty samy disky) tak jestli mam odzalohovat data a nebo jen ve web rozhrani dat migrate to raid 10
zalohovat jestli to lze vzdy!!!! Migrovali jsme pole z 1,5TB RAID1 na RAID5 2,2TB a diky vadnemu novemu WD disku jsme skoncili na OBNOVE DAT. 1,5TB obnovit neni levna zalezitost a budou to delat min 5dni. Pozor na jedno dulezite omezeni. Jestli migraci zvetsite diskove pole nad 2TB a nemateho v GPT rezimu bude cely diskovy oddil necitelny RAW. A z pole vetsiho jak 2TB nektere systemy nemuzou bootovat (zalezi na radici)
Na domacom PC mam raid na AMD 770, bez problemov 2x HDD v raid 0 + dalsi 1TB na porno Predtym nForce 430, AMD 690 a v pohode. Na pracovnom PC mam zase raid na intel doske, 2x 1TB a tiez bez problemov. Dneska tie integrovane softwarove raidy su na dobrej urovni a vycitat by sa im dala maximalne tak vzajomna nekompatibilita raidovych poli.
Všechny čipsety jsou za poslední asi 3-4 roky uplně zbytečný, jediný co se událo, bylo zvýšení USB portů z 10 na 12 A pak se člověk ani nediví proč nVidia pořád přeznačuje, protože to bohatě stačí, a zákazníci si stěžovat nebudou, protože chipset už drahnou dobu o výkonu počítače nerozhoduje.
Ukludni sa prosim ta. Obycajny preklep... Chod si dat studenu sprchu radsej Uz nebudem ani komentovat tvoj krasny SPAM. Teraz k článku : kazdopadne AMD ma tuto generaciu ako tak vyrovnanu pretoze exceluje hlavne pomerom ceny/vykonu. No nova generaciu pre AMD nevyzera ako zelena pastvinka. AMD musi prist s nejakou zvucnou technologiou ako nVidia s PhysX a CUDA