Společnost AMD začíná veřejně mluvit o nové platformě a potvrzuje tak oficiálně některé věci.
Šéfka AMD ukázala jako překvapení večera na hlavní CES 2022 prezentaci dvě zásadní novinky roku. A těmi jsou zbrusu nová AM5 platforma a RYZEN 7000 (ZEN4) procesory pro ni určené. Od té doby se zástupci AMD začali oficiálně k těmto novinkám vyjadřovat, což můžeme brát jako zahájení příprav na oficiální vydání na trh. Kdy proběhne?
To je otázkou. AMD dalo jasně najevo, že to sice bude určitě letos, ale o pevném datu stále evidentně není rozhodnuto. Ono totiž nezáleží na výrobě samotných AM5 desek a ZEN 4 procesorů, ale stavu věcí kolem DDR5 pamětí. Vzhledem k tomu, že AM5 má být skutečně mainstreamová široce dostupná platforma, která ovšem spoléhá výhradně na DDR5, je nutné, aby tyto paměti byly také široce a bez problémů dostupné. A to alespoň trochu za přijatelné a rozumné ceny. Jinými slovy úplný opak současného stavu věcí :(.
Zástupci AMD oficiálně říkají, že prostě bez dobré dostupnosti a rozumných cen DDR5, nelze jednoduše uvést na trh platformu AM5 s procesory RYZEN 7000, natož APU varianty, které také dorazí (a AMD tedy oficiálně potvrzuje). Jak aktuálně vydávané 6nm REMBRANDT APU, které dorazily v mobilních RYZEN 6000 verzích, tak přímo 5nm ZEN 4 (RYZEN 7000) mají výhradně DDR5 řadič pamětí. Nejsou vůbec kompatibilní s DDR4 a nepočítá se tak s podporou tohoto končícího formátu pamětí. Bez DDR5 se tak neobejdou. Bohužel současný stav věcí kolem DDR5 je mizerný. Hlavním problémem je mizerná dostupnost hlavně desktopových variant, která táhne už tak vysoké ceny ještě výše. To je velký problém v současnosti pro Intel a zejména výrobce základních desek, kteří velkou část své nabídky postavily primárně pro DDR5. A určitě i částečně kvůli tomu jsou prodeje ALDER LAKE procesorů a Z690 desek mnohem horší než mizerné. A výrazně zaostávají za očekáváními.
- Mizerné prodeje Intel Core 12000 jsou ovlivněny i situací DDR5
Stále žádný Intel Core 12000 ani vzdáleně nepronikl mezi nejprodávanější mainstreamové procesory. Tam i na největším prodejci světě, tedy AMAZONU, dominuje AMD s RYZEN 5 5600X následovaný RYZEN 5 5600G a RYZEN 7 5800X na prvních třech místech. Čtvrtý je další AMD, tedy RYZEN 9 5900X a až na pátém místě je Intel. Jenže se stařičkým levným 14nm Core i5-10400 pro již ukončenou LGA 1200 platformu. Za ním jsou opět AMD, a to RYZEN 7 5700G a RYZEN 9 5950X. Všechny Intely také poráží v prodejích i starý RYZEN 5 3600, i když jeho prodeje upřímně moc nechápu dnes, když reálně stojí skoro jako RYZEN 5 5600X a 5600G, které jsou lepšími CPU.
A kde jsou tedy ALDER LAKE? Nejprodávanějším modelem je Core i7-1200KF až na 11 pozici. TOP model v podobě Core i9-12900K jako konkurent RYZEN 9 5950X, tedy procesor určený pro luxusní Z690 desky spoléhající právě na DDR5, je pak až na nelichotivém 30.místě což vzhledem k tomu kolik a jaké produkty jsou v pořadí před ním je otázkou, zda se vůbec nějaký prodal. Každopádně vzhledem k tomu, že RYZEN 9 5950X je na 7mém místě, a přede všemi ALDER LAKE modely, není to zrovna lichotivý obrázek. A situace s DDR5 tomu určitě částečně přispívá, i když největší měrou se na tom podílí jistě fakt, že prostě ALDER LAKE nejsou lepší procesory. Jsou jen důstojnější konkurencí než ROCKET LAKE, ale nejsou vyloženě lepší. Ba naopak, ceny Z690 desek proti X570, nároky těch 10nm Intel CPU, pokud mají ten vysoký konkurenceschopný výkon poskytovat, to vše nahrává AMD a jeho RYZEN 5000 sérii, která je efektivnější a méně náročná, a hlavně ji lze osadit do starších desek, nově dokonce i X370/B350 a A320. Z pohledu cena výkon tyhle bazarové kousky a sestavy s nimi tedy rozsekají novou nabídku Intelu. Nicméně prodeje nových CPU, a hlavně desek, jsou citelně zasaženy dostupností a cenami grafických karet, které jsou velký problém. A i tohle určitě hraje v taktizování AMD roli.
- AMD musí zvolit termín s ohledem na stav DDR5 i GPU
Pokud jde o situaci s GPU, AMD i NVIDIA říkají, že situace se má znatelně zlepšit v druhé polovině roku, těsně před startem nových již 5nm generací někdy na přelomu Q3/Q4 2022. To je pro obě firmy žádoucí, protože i ony si všímají, že zákazníci a herní fandové ztrácejí radost a nadšení pro nový HW a stavění PC, když si nemohou nové karty za rozumnou cenu koupit.
Nicméně pro AMD je zásadní situace s DDR5. Jejich dodávky musí být stabilní, aby tak klesaly jejich ceny. Ty jsou logicky vyšší, což je normální u každého nového standardu pamětí. Ovšem současné ceny jsou kvůli mizerné dostupnosti mnohem vyšší, než by nutně byly. Ceny DDR5 by správně měly být zhruba o 60 až 80% vyšší proti srovnatelným DDR4, jenže reálně jsou nyní minimálně 2x vyšší. A i za obyčejný DDR5-5200/5600MHz kit zaplatíte kolem 10 tisíc, což je prostě neakceptovatelné pro drtivou většinu uživatelů.
A vydávat za této situace AM5 platformu s procesory RYZEN 7000 a 7000G, která se bez takových pamětí neobejde, je prostě nesmysl. Skoro nikdo by to nekupoval, podobně jako dnes ALDER LAKE, kde to zachraňuje podpora DDR4 alespoň u některých desek. Bez toho jsem si 100% jistý, že by ALDER LAKE nekupoval vůbec nikdo. Vydání AMD RYZEN 7000 a AM5 je tedy přímo závislé na stavu věcí kolem DDR5 pamětí …
- Kdy vyjde RYZEN 7000X/7000G a AM5?
Ze zákulisních zdrojů vím, že pokud by byl zájem, tak k představení RYZEN 7000X (ZEN4) procesorů a X670 desek by mohlo klidně dojít už začátkem července, s dostupností během srpna. AMD a výrobci desek jsou na takovou eventualitu připraveni. Následně o měsíc dva později by měly dorazit také RYZEN 7000G (Rembrandt APU) a B650. Z pohledu výroby procesorů i desek je tohle realistické. Ale současně jde o nejoptimističtější scénář, který by vyžadoval výrazně lepší situaci na poli DDR5 pamětí.
Podle mě musí DDR5 být široce dostupné skladem a bez potíží, a s cenami v rozpětí 30 až 50% nad DDR4 aby mělo pro AMD smysl uvést alespoň výkonnější RYZEN 7 a RYZEN 9 7000X procesory s luxusnější X670 platformou. Následně by ceny DDR5 s dobrou dostupností musely padnout někam na maximálně těch 30% nad úroveň DDR4, aby mělo smysl vydat také levnější RYZEN 7000G a B650. Podle mě je tedy nejrealističtější vydání RYZEN 7000X + X670 někdy nejdříve v srpnu, možná září, zatímco na RYZEN 7000G + B650 dojde tak v říjnu, spíše listopadu. AMD je ohledně DDR5 opatrně optimistické, takže doufejme, že se věci v dalších měsících na poli DDR5 začnou rapidně zlepšovat. Měly by, protože DDR5 se stalo mainstreamem v mobilních platformách a současně dorazí v druhé polovině roků i do serverů, takže objem produkce a věcí s tím související včetně tedy cen, tomu začne odpovídat. Osobně očekávám, že při dobrém vývoji věcí budou letos ceny DDR5 o těch 30 až 50% stále překonávat ceny DDR4, a jde o optimistický scénář. Každopádně za 8 měsíců se může současná mizerná situace hodně změnit. A doufejme, že se změní, AMD ji pochopitelně může ovlivnit jen okrajově.
- AMD počítá u AM5 s dlouhou životností …
Současná AM4 platforma je historicky nejlepší mainstreamová PC platforma všech dob. A také platforma s nejdelší životností, kdy je výrazně v kontrastu s tím, co dělal/dělá Intel, který obvykle drží kompatibilitu platformy jen s dvěma generacemi CPU. A to často i přes fakt, že třeba další generace není vyloženě nová (Intel dokonce jednou ani nezměnil patici, ale vyžadoval prostě novou desku s novějším čipsetem). AMD s AM4 dokázalo udržet kompatibilitu s celou škálou generací CPU, a to včetně diametrálně odlišných architektur, konstrukcí a výrobních procesů. AM4 začalo na 28nm APU Bulldozer, podporuje ale i 14nm ZEN 1, 12nm ZEN +, ale také čipletové 7nm ZEN 2 i ZEN 3. Přitom technologické rozdíly mezi RYZEN 1000 a RYZEN 5000 jsou brutální, že podpora ve stejné platformě na stejné desce je bez přehánění technologický zázrak. Tím spíše, že při dokončení AM4 před mnoha lety AMD nemohlo ani tušit, jak bude vypadat ZEN 2 a ZEN 3 … a není tajemstvím, že AM4 přeci jen limituje a omezuje současné RYZEN 5000 v některých ohledech.
AM4 je populární z velké části i proto, že slušnou desku můžete dnes i z druhé ruky pořídit za pár korun a osadit si do těch kvalitních desek i nejnovější RYZEN 5000 procesor a bude to prostě fungovat. AMD tuhle dlouhou životnost kdysi slibovalo, ale nikdo tomu moc nevěřil. Všichni znali hlavně to, co dělal Intel. Oficiálně byla slíbena podpora AM4 do roku 2020. Jenže máme rok 2022 a i letos do AM4 vyjdou ještě nějaké nové procesory (posledním bude asi RYZEN 7 5800X3D), ale to už bude opravdu konec. AMD tak začalo nyní slibovat dlouhodobou podporu i u AM5.
Zatím tedy neřeklo, jak dlouhá bude, ale evidentně se pokusí o podobný scénář jako s AM4. Navíc to bude o něco jednodušší, protože dnes už výrobci desek vědí, čeho je AMD schopno. A tak se nebudou u nových AM5 X670 desek držet opatrně zpět, jako se drželi u AM4 X370, kde až X470 verze byly opravdu pořádné a bez kompromisů. Určitě tak můžete počítat s tím, že AM5 X670 bude podporovat 5nm ZEN 4. ale i 4nm nebo dokonce 3nm ZEN 5 a pravděpodobně i jeho nástupce. Intel a jeho aktuální nově vydaná LGA 1700 patice na Z690 deskách pro ALDER LAKE přitom bude podporovat jen tyto procesory a jejich letošní 10nm refresh RAPTOR LAKE. Skutečně novou 7nm generaci Intel CPU už tam neosadíte, zase pro ně přijde zcela nová platforma. Což je další důvod, proč se lidi do nákupu Z690 a ALDER LAKE moc nehrnou. Už teď je LGA 1700 Z690 mrtvou platformou. Tím spíše, když investice do ní se vší všudy (tedy i s DDR5) je minimálně stejně velká, jako bude investice do 5nm ZEN 4 a AM5 později tento rok, která ovšem vydrží aktuální mnoho následujících let …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|