Strana 2 z 2
AMD a výrobci desek jsou v pasti. Na jednu stranu chtěli nabídnout opravdu dlouhou životnost platformy a podporu několika generací CPU, což do značné míry dokázali a je výhodou, a tak to také dlouhodobě propagovali přímo jako výhodu proti Intelu. Jenže s každou další novou generací CPU roste objem nutných prací, které vyžaduje testování a programování podpory pro starší desky i případné podpory starých CPU na nových deskách. Jenže teamy na to jsou pořád stejně velké a času na vše mají stejné množství (tedy málo). AMD jednoduše teď objevilo hranice toho, co se dalo zvládnout, co pojmou BIOSy samotné atd. A víme, že už u RYZEN 2000 a RYZEN 3000 to byl problém, zejména když běžní uživatelé skončili doma s deskou se starým BIOSEM a novým CPU, ale neměli, jak ten nový BIOS na tu starou desku nahrát. A už jen to, že tohle museli řešit, spousta uživatelů otrávilo a nahnalo možná část lidí zpět k Intelu.
Takže udělat RYZEN 4000 kompatibilní s B450/X470 a zároveň starší čipy s B550 atd.? To by byl nejpracnější a největší úkol, kterému by v historii výrobci desek ale i AMD čelili. Množství nutných testů všech HW kombinací, aby to zaručeně fungovalo a bylo vyladěné, by bylo enormní. A to je hlavní důvod, proč AMD i výrobci desek raději teď budou řešit naštvané uživatele starších desek, a že si nebudou moci osadit nové RYZEN 40000 ZEN 3 procesory ani do stále aktuálních B450 a X470, než se snažit měsíce testovat staré věci a utrácet peníze a čas na vývoj vlastně do značné míry zbytečné podpory pro staré věci, které stejně plně nepoběží protože některé nové věci mají jen nové platformy. Tím by navíc mohly trpět nové věci a řešení jejich případných problémů. Jak jsem poslouchal AMD ale hlavně lidi od výrobců desek, tak je prostě chápu.
Potíž je, tohle vysvětlit běžným uživatelům. A tady AMD ale i někteří výrobci desek, prostě selhali. Všichni věděli (nebo minimálně tušili) co to technicky bude obnášet držet tu podporu 4 generací zcela odlišných procesorů. AMD přitom sice slíbilo, že AM4 podrží do 2020, ale nikdy neslibovalo, že všechny AM4 procesory půjdou do všech AM4 desek. Nicméně to už běžným uživatelům těžko vysvětlíte, když pro ně je AM4 jako AM4. Někteří výrobci desek (ehm MSI), navíc přímo slibovali podporu ZEN 3 v B450 a teď mají problém.
Jako uživatelé nemáme potíž s výměnou patice, ale jen když je to skutečně nutné a vidíme přínos tohoto kroku. To je bohužel problém u Intelu, kde ten přínos je v posledních letech jen pro Intel samotný, ne pro uživatele. Současná situace AMD a Intelu není to samé. Intel neměnní architekturu procesorů, většina je úplně stejná (například nový Core i3-10300 = Core i7-7770K doslova!), a tak jeho výměna patic je prostě v posledních 4-5 letech hlavně proto, že je to pro něj výhodné, méně práce s BIOSy, více peněz z nových desek a komponent pro ně, ale není tam technologická nutnost. V tomto případě u AMD je ale technologická nutnost, kdy nové CPU a plaformy prostě umí nové věci a jde o nové generace v pravém slova smyslu. Zcela nové procesory, zcela nové čipsety atd.
Nepříjemnost z hlediska přehlednosti je, že AM4 samotná prostě končí. B550 bude pravděpodobně se ZEN 3 procesory posledním dějstvím. O to je to trapnější, že AMD a výrobci desek přišli až teď na to, že z praktických důvodů nelze držet kompatibilitu s tolika generacemi CPU tak dlouho, jak by rádi. Takže do B550 určitě 5nm ZEN 4 nedáte, a bude tak jen na jednu generaci CPU. B450/X470 nebude obecně a oficiálně podporovat poslední generaci AM4 RYZEN procesorů (tedy ZEN 3). AM4 prostě došlo na hranici možností a příští generace 5nm ZEN 4 s DDR5 atd. bude vyžadovat změnu, což nastane v první polovině roku 2022.
Současná pozice AMD a výrobců desek je, jak jsem napsal. AMD nebude oficiálně dělat mikrokód a podporu RYZEN 4000 ZEN 3 pro B450/X470. AMD nicméně vnímá rostoucí kritiku tohoto oznámení, kdy mnozí máme problém hlavně s tím jak a kdy tohle AMD oznámilo. Kdyby to řeklo při vydání (tedy před rokem) RYZEN 3000, že B450 už nebude podporovat ZEN 3, což už AMD muselo tušit, že s tím bude problém, nebylo by to rozčarování zdaleka tak velké, jako když to řekne teď, když B450 má spousta lidí doma a stále je hlavní platformou v prodeji! AMD má opět problém s komunikací směrem k zákazníkům, což je dlouhodobě, a evidentně zůstává, hlavní potíží AMD.
Je nutné říci, že AMD tohle neoznámilo jen tak samo, ale i ve spolupráci s výrobci desek. I u nich jsou ale lidé, kteří s tím nesouhlasí. Ti jsou tak poslední nadějí, že alespoň některé kvalitní X470/B450 desky tu podporu pro ZEN 3 dostat mohou. To je má zpráva pro vás na závěr. Existují lidé u výrobců desek, kteří nejsou rozhodnutím nepodporovat nové procesory na X470/B450 spokojeni. A stejně jako existují A320/B350/X370 desky, kam lze osadit RYZEN 3000, ačkoliv to AMD oficiálně nepodporuje, je zde stále určitá šance, že alespoň nějaké X470/B450 desky podporu pro ZEN 3 nabídnou. Je v technických možnostech výrobců desek (i AMD) tu podporu realizovat. Je to stále hodně práce kolem, ale pokud by podpora zůstala jen u několika vybraných modelů, dá se to zvládnout. Je to něco, co se dá řešit i dodatečně.
Hlavní starostí teď pro všechny je ovšem maximální funkčnost B550 (vychází na trh 16.6.2020) a X570 se ZEN 2 a novými ZEN 3 procesory. Je důležité zdůraznit, že je to tak správně. V tuto chvíli tedy není podpora ZEN 3 na B450/X470 deskách žádnou prioritou. Samo AMD určitě nezmění oficiální názor (a je to pochopitelné, nemohlo by prostě garantovat 100% funkčnost) a nebude uvádět podporu RYZEN 4000 na B450/X470 (stejně jako neuvádí RYZEN 3000 na X370/B350/A320. Co by mohlo, je alespoň některé výrobce podpořit neoficiálně a dodat jim potřebné mikrokódy a nechat na nich, zda a na které desce to zprovozní. AMD ale nechce riskovat teoretické problémy, které by pak logicky případně dopadly zpět na něj a značku jako takovou, i když by za ně mohli výrobci desek. Situace je tedy stále částečně otevřena, ale oficiálně ze strany je zatím rozhodnuto.
To o co jde především, je podle mého prostě ta nezvládnutá komunikace AMD, kdy mělo říci dříve, že X470/B450 nebudou z praktických důvodů podporovat ZEN 3, či že to nechá na výrobcích desek jen u některých modelů. Vůbec nic by se bývalo nestalo. Ale když to řekne teď a takovým způsobem? Někdo to úplně nedomyslel … speciálně když to samo o sobě z AM4 neudělá horší platformu, protože je pořád lepší, než cokoliv, co má konkurence …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|