Strana 1 z 2
- AMD má dobrý důvod, proč ZEN 3 procesory
nepoběží jinde než na X570/B550 deskách. Ale?
Není to jen o AMD. Problém AMD ovšem je, že to neumí komunikovat směrem k zákazníkům.
Na rovinu řeknu, že jsem já sám i všichni novináři a nadšenci do IT čekali, že nové RYZEN 4000 procesory (ZEN 3 architektury), budou prostě kompatibilní se staršími deskami. Tedy hlavně s populárními X470/B450. Ostatně AMD samo slibovalo, že AM4 udrží kompatibilní nejméně do roku 2020. To sice splnilo, ale nakonec chystané nové RYZEN 4000 AM4 ZEN 3 procesory (2020/2021) oficiálně do starších desek nepůjdou. Tedy přesněji, fyzicky je tam dát můžete, ale nepoběží, protože AMD neudělá potřebný mikrokód, pro starší čipsety, tedy A320/B350/X370/B450 a X470. Mám to oficiálně potvrzené a taková je současná pozice AMD:
AMD nebude oficiálně podporovat nové 7nm+ ZEN 3 procesory na jiných deskách než X570 a B550. Zároveň nová B550 platforma nebude podporovat starší procesory RYZEN 2000/1000 včetně RYZEN 3000G (tedy APU, což jsou technicky RYZEN 2000 tedy ZEN+).
A protože AMD samo oficiálně neudělá potřebnou AGESA verzi, tedy základní mikrokód, který by podporu umožnil, výrobci základních desek nebudou ani ze své vůle dělat podporu na vlastní pěst. Taková je alespoň současná pozice AMD a výrobců desek. Mluvil jsem s několika zdroji, včetně samotného AMD a výrobců desek a tohle mě bylo oficiálně i neoficiálně řečeno.
Takže se asi ptáte, proč tomu tak je a co se s tím dá dělat. A hlavně může se u některých X470/B450 desek podpora pro RYZEN 4000 objevit?
Začněme tím, proč je celá situace vnímána jako problém a žhavé téma. Souvisí prostě s tím, že AMD slibovalo dlouhou podporu AM4 socketu a procesorů. Především z toho pohledu, jak AMD několikrát v posledních letech zdůrazňovalo velkou výhodu, že drží podporu nových procesoů na starších deskách. Speciálně když Intel tohle nedělá. AMD specificky a přímo kritizovalo Intel za to, že mění platformu velmi rychle (Intel drží podporu 2-3 roky tedy 2 procesorové generace obvykle). Teď má AMD ale samozřejmě potíž, když technicky-opticky udělá to samé.
Problém mají pak někteří výrobci desek, speciálně třeba MSI, které přímo na svých stránkách slibovalo, že ZEN 3 procesory poběží třeba v B450 deskách. Je nutné říci, že tohle slibovalo jen a pouze MSI nikoliv AMD (ani další výrobci desek). Ovšem MSI, které se tak snažilo udělat své desky atraktivnější v očích uživatelů proti ASUS, Gigabyte atd., kteří tuhle podporu neslibovali, to tak zavařilo i AMD, protože to vypadá, jako že AMD řeklo MSI, že tohle může inzerovat a je to v pořádku. AMD ale nikdy podporu ZEN 3 procesory pro B450/X470 a starší desky neslíbilo! Jen jsme ji prakticky všichni tak nějak očekávali, když AMD slibovalo AM4 podporu do roku 2020 (což splnilo a technicky o AM4 v roce 2021 nikde nebyla řeč) a nedávalo nám moc smysl, proč by nebyla.
Problém je to teď i proto, že B450 je stále zcela aktuální platforma a mnozí si tuhle desku kupovali (a kupují i teď) i s tím, že budou mít možnost do nich osadit další generaci procesorů. Jenže v tuto chvíli to vypadá, že nebudou. I teď je ovšem B450 jedinou možností v případě že nechcete připlácet na X570, což nemá pro většinu uživatelů smysl. AMD si to zkomplikovalo samo, když B550 má roční zpoždění! B550 totiž měla být původně uvedena na trh spolu s X570, což se nestalo. Tyhle desky oficiálně dorazí až v polovině června 2020. A teprve nyní se ale od AMD dozvídáme, že B450 nebude RYZEN 4000 prostě podporovat. To považuji osobně za mimořádně nešťastné a vyloženě selhání komunikace AMD směrem k zákazníkům. I když chápu, že B550 nemá zpoždění kvůli AMD samotnému a jeho X570 čipset je dávno na trhu a má podporu jak starších, tak nových čipů.
Pravdou prostě je, že to opticky nevypadá jako celek dobře. Zejména když AMD teď udělá to, co výrazně kritizovalo u Intelu. Tak to prostě vypadá, i když realita je o dost složitější a primárním důvodem v tomto případě není zvednout prodeje desek a komponent pro ně (protože ty paradoxně vyrábí z velké části Intel i pro AMD desky, nikoliv AMD, takže to nemá v tomto smyslu zdaleka takový důvod nutit uživatelům nové desky).
- AMD i výrobci desek mají ovšem dobrý důvod!
Znovu musíme připomenout, že AMD a jeho AM4 platforma nemá obdoby. Podporovat několik naprosto odlišných architektur a generací procesorů v jedné platformě, je něco, co prostě není běžné, a hlavně technicky jednoduché. Jsou tu velké nevýhody, které jako zákazníci ale nevnímáme, protože pro nás je super, že můžeme teoreticky i prakticky na některé desky osadit první RYZEN 1000 procesory a po letech klidně i 16jádrový RYZEN 9 3950X. Ještě nikdy neexistovala PC platforma s tak širokou nabídkou procesorů, a hlavně ohromným rozdílem výkonů.
Potíž je, že z hlediska výrobců desek je zde obrovská porce dodatečné práce, kterou musí udělat pro dávno prodané desky. AMD i výrobci desek by v případě, že by chtěli RYZEN 4000 ZEN3, tedy opět zcela odlišnou architekturu procesorů, podporovat i na starších B450/X470 deskách obecně, vzít a podrobně testovat nové procesory se všemi kombinacemi HW. Tedy hlavně paměťmi atd. A tím myslím úplně všechny starší desky, všechny oficiálně podporované DDR4 atd. Museli by mít prostě jistotu, že všechno funguje, aby AMD mohlo říci, že ZEN 3 je kompatibilní s X470/B450. Jenže to je potíž z více důvodů.
AMD, ani výrobci desek, prostě nemají tolik lidí ani času, tohle všechno zvládnout. Tohle je jeden z důvodů, proč se Intel ani nesnaží o něco podobného, a mění platformy co 2 roky. Ušetří tím obrovské množství času a peněz.
AMD nyní jednoduše objevilo praktické limity podpory několika generací nových CPU na starých deskách. 2 generace jsou ještě zvládnutelné, ale 4 generace? Technicky to ovšem možné samozřejmě je! I pokud AMD oficiálně neudělá podporu samo a nedodá potřebnou AGESA pro podporu starých CPU na nových deskách anebo nových CPU na starých deskách, výrobci desek sami by technicky mohli reverzním inženýrstvím udělat potřebnou podporu sami. Jenže je tu stejný problém. Výrobci desek mají malé teamy na vývoj a testování BIOSů, a už teď mají co dělat, aby všechno zvládali a vyladili. Práce, kterou by vyžadovalo testování a ladění BIOSů pro podporu nových CPU na starých deskách atd., není prostě rozumně zvládnutelná ani pro ně. Takže nejen AMD, ale ani výrobci desek prostě nechtějí řešit podporu RYZEN 4000 na B450/X470 obecně. Existují výjimky, o těch povím na konci článku.
Jsou tu i další technické a praktické limity. V první řadě, reálně se prostě podpora pro všechny AM4 procesory nevejde do běžné paměti BIOSů základní desky. Prostě se tam nevejde, čipy jsou malé (paměťově). Tohle je tedy hlavní oficiální technologické vysvětlení, proč i AMD říká, že RYZEN 4000 na X470/B450 nebude. Bohužel nevysvětluje ten zbytek. Teoreticky by šlo tu paměť navýšit, což u některých desek existuje, jenže to stojí extra peníze, miliony dolarů, když to děláte ve velkém pro všechny desky. Možností je samozřejmě rozdělit podporu BIOSů. Tedy jednu verzi pro starší CPU druhou pro novější. To existuje a funguje, jenže tím vytváříte nový problém.
Ten souvisí s uživatelským komfortem a hlavně zkušenostmi „běžných uživatelů z ulice“. Takže výrobce vyrobí desku, nahraje do ní nějaký BIOS a deska míří do prodeje. Tam si poleží dobu v regálu, než ji někdo koupí a osadí na ní nějaký AM4 procesor. Jenže ouha, buď je to novější CPU, který prostě vyžaduje aktualizaci BIOSu, což je problém, když to nejede anebo je to starší procesor a je to stejný problém. Běžný uživatel nebo prodejce prostě teď mají v rukách „mrtvou“ sestavu a neví, co s tím, protože prostě většina uživatelů nesleduje situaci tak podrobně, jako na DDWorld.cz. Uživatelská zkušenosti je tedy mizerná a AMD má dalšího otráveného uživatele/zákazníka, který chtěl zkusit AMD, ale nakonec skončí zase u Intelu, protože ten má sice nízký výkon, je drahý, ale prostě koupíte CPU, koupíte desku a funguje to na první pokus. To je výhoda, když jako Intel měníte patici/kompatibilitu co 2-3 roky a neřešíte tedy kompatibilitu.
Takže to pojďme shrnout …
|