BIOS pro X370 desky podporující RYZEN 5000 existuje, ale z dobrého důvodu se nešíří.
ASRock údajně nechal uniknout jeden ze svých testovacích BIOSů, který umožňuje rozchodit RYZEN 5000 procesor na staré X370 desce. Nicméně neměl by to dělat. AMD výrobce desek přímo varuje, aby podporu nových procesorů pro staré desky zákazníkům nenabízeli. A má pro to velmi dobrý důvod.
RYZEN 5000 alias ZEN 3 architektura procesorů, existovala v době vývoje X370 platformy tak leda ve snech vývojářů. AMD vůbec nevědělo, jak bude ZEN 3 vypadat, či zda vůbec nějaké ZEN 3 bude v době, kdy dokončovalo vývoj platformy X370. Ta byla určena pro první generaci ZEN procesorů, se kterou ta současná (ZEN 3), má společného tak maximálně část toho jména. Co by architektura je úplně odlišná, základní stavba architektury i samotného CPU je zcela jiná.
AMD navíc v době uvádění X370 slibovalo podporu nových procesorů do roku 2020. A to do puntíku dodrželo. X370 desky oficiálně podporují RYZEN 1000, RYZEN 2000, RYZEN 3000. Poslední jmenované v podobě čipletových ZEN 2 modelů ovšem jen některé desky, protože tady už začíná potíž s výrazně odlišnou architekturou a stavbou celého PC proti původní ZEN, pro kterou byl X370 udělán.
Pokud si pamatujete, AMD původně nechtělo nové ZEN 3 podporovat ani na X470/B450 deskách, protože se bálo jejich výrazné technologické generační odlišnosti, a když tomu dá oficiální podporu, muselo by to garantovat 100% na všech deskách, které ovšem vyšly dávno před dokončením vývoje ZEN 3 … takže AMD by vlastně muselo každou existující základní desku vzít a podrobně na ní testovat novou ZEN 3, aby mohlo podporu garantovat. Nakonec tak byl dojednán kompromis. AMD oficiálně doporučuje a ze své strany podporuje v případě RYZEN 5000 jen X570/B550 a A520 čipsety a desky s nimi, které vznikly už s ohledem na ZEN 3. Ze své strany tedy negarantuje 100% podporu na starších X470/B450 deskách, ale nakonec dodalo výrobcům desek potřebné mikro-kódy a veškerou možnou podporu, aby oni mohli vydat BIOS pro tyto desky. Většina X470/B450 desek tedy nakonec osazení RYZEN 5000 podporuje, ale ne všechny a není to 100% garantovaná funkčnost ze strany AMD. Nemůže být.
Nicméně někteří výrobci šli dál a udělali BETA verze BIOSů pro stařičké X370 desky, kdy tak některé modely mohou s novými RYZEN 5000 procesory fungovat. AMD si ovšem výslovně nepřeje, aby tuhle podporu výrobci zaváděli. A z dobrého důvodu. Jakkoliv výrobce dokáže tu základní podporu rozjet, nedokáže 100% garantovat funkčnost. A za jakékoliv potíže, které by třeba mohly vést až ke zničení procesoru, by veřejně bylo popotahováno právě AMD. X370 desky vyšly na trh v únoru 2017, to jsou více než 4 roky! A jejich kvalita zpracování, robustnost ani náhodou nedosahuje úrovně současných X570 které pro čipletové 16jádrové ZEN 2 a ZEN 3 generace byly navrženy. V mnoha směrech jsou dnes na trhu kvalitnější mainstreamové B550 desky než většina X370. Nemluvě o tom, jaký vliv na stav a kvalitu desek a jejich čipů a částí, zanechají 4 roky provozu.
Je zkrátka nerozumné, nabízet podporu nových RYZEN 5000 procesorů na tak starých deskách, kdy prostě nemůžete jako výrobce garantovat vůbec nic ale samozřejmě, pokud něco fungovat nebude, budete za to zodpovědní a zákazníci se na vás zlovit. Jakékoliv potíže za tohle prostě nestojí. AMD slíbilo a dodrželo velmi nadstandardní dlouhou podporu prvních AM4 desek. A to nemá v historii obdoby. RYZEN 1000, RYZEN 2000, RYZEN 3000 nejsou procesory, co se liší jen jménem, ale naprosto zásadně se liší designem, stavbou, konstrukcí, výrobním procesem a vším. Fakt že můžete do staré desky pro 14nm maximálně 8jádrový ZEN 1 osadit o tři roky mladší zcela odlišný až 16jádrový čipletový 7nm ZEN 2, je prakticky zázrak. Známe jiné firmy, které neumožňují do starší desky s jinak stejnou paticí osadit i úplně stejný čip stejné architektury a stejným počtem jader jen s o číslovku vyšším označením.
- Podpora nových CPU na starších platformách
přináší nové potíže a omezení
Takže ačkoliv jako uživatel chápu tu snahu některých dostat do X370 desky nový RYZEN 5000 procesor, současně jsem si vědom faktu, že funkčnost toho nelze prostě 100% garantovat. ZEN 3 je úplně jiná architektura a CPU stavba. X370 nikdy nebyl na něco takového designován. Fakt že to vůbec těmi BETA BIOSy lze nějak rozjet (bez jakékoliv záruky na to že to bude dobře fungovat), je technický zázrak. Ale z pohledu jak výrobců desek, tak speciálně AMD, které by případné potíže poškodily, prostě nelze tu podporu vyžadovat. A v tomto případě je v pořádku, že AMD skutečně brání výrobcům ty BETA BIOS pro X370 publikovat a není od ASRocku zrovna fér je distribuovat „pod pultem“. X370 měla více než dlouhý a dobrý život i bez RYZEN 5000. Ty jsou navíc už tak postiženy tím, že prostě musí být kompatibilní s platformou (AM4), kterou AMD vyvíjelo před rokem 2017 pro potřeby první zcela odlišné generace ZEN. RYZEN 5000 by dokázaly jet rychleji, efektivněji a s lepším výkonem, pokud by nebyly pro AM4 platformu, kde prostě podmínky napájení, DDR4 a dalších věcí jsou pevně dané roky neměnnou paticí. AMD jak víte dokonce záměrně RYZEN 5000 procesory vydala s úplně stejnou spotřebou jako mají RYZEN 3000 modely, to proto aby tu kompatibilitu dokázala jednodušeji zajistit. Není ale tajemstvím, že RYZEN 5000 by mohly být prostě lepší, pokud by AMD mohlo upravit některé aspekty patice a platformy.
To je prý jeden z důvodů, proč AMD váhá s uvedením tzv. ZEN 3+, tedy vylepšenou ZEN 3. Protože prostě AM4 platforma, kam by měly tedy CPU směřovat, je jasně ohraničena a omezena už dnes a omezuje už ZEN 3 v mnoha směrech. Navíc ještě jednou připomínám, že se původně počítalo s AM4 „jen“ do roku 2020. Obvykle navíc na trhu (díky Intelu) byla podpora maximálně dvou generací CPU v jedné generaci čipsetu (a to také ne vždy). Nicméně pomalejší vývoj na poli DDR5 pamětí a další věci způsobily, že zásadně nové prvky, kvůli kterým má smysl dělat novou patici, jsou hotové až nyní.
Nicméně musíte je také zapracovat do procesorové architektury a stavby, takže to je právě chystaný 5nm ZEN 4, pro novou „AM5“ patici s podporou DDR5 a PCIe 5.0. Mimochodem stále nevíme, jak přesně „AM5“ patice vypadá. Ale velmi brzy se to dozvíme, protože procesory a celá platforma brzy vstoupí do širší fáze před-finálního testování. Spekuluje se o tom, že AMD stejně jako u velkých ThreadRipper a TRX40/80 platforem, přejde na LGA patici. Tedy piny se přestěhují z procesoru do patice, jak to používá Intel i u mainstreamu dlouho. Ale nevíme to jistě. Fakticky u levnějších procesorů mají piny výhodu, protože jejich nahrazení, výrobní složitost jsou jednodušší a náklady nižší, než když zničíte pin na výrobně složitější základní desce. Navíc nové generace i mainstreamových CPU mají tendence navýšit počet pinů, což dělá osazení na procesory komplikovanější a zranitelnější.
Intel například současnou mainstreamovou LGA 1200 patici, nahradí na přelomu roku LGA 1700. To je značný nárůst pinů. Lze předpokládat, že u AMD AM5 také bude nárůst. Současná AM4 má mimochodem 1331 pinů. Každopádně osobně preferuji, pokud mají produkty dlouhý život a jsou podporovány dlouhodobě, a to platí hlavně o základních deskách. Vše má ale své limity. Nemyslím si, že je dobrý nápad tedy tlačit podporu RYZEN 5000 na stařičké X370 desky, nemůžete tu podporu 100% garantovat. Navíc X470 byly znatelným zlepšením proti X370 a dají se sehnat za slušné ceny dávno, stejně jako X570, které jsou pro RYZEN 5000 přímo navržené a počítalo se s nimi. Z pohledu AMD je už takhle široká zpětná podpora na hraně toho, co lze garantovat, takže fakt že kreslí tlustou čáru a X370, je zcela v pořádku. Jakékoliv problémy by dopadali i na jeho hlavu, jakkoliv by za ně prostě nemohlo. Takže soudnost majitelů X370 je v tomto případě také na místě a výrobci desek by ji měli mít také. Na trhu i v bazarech je dnes dostatek desek za více než rozumné ceny, u kterých lze funkčnost ZEN 3 garantovat snadno a bez potíží, takže v tom nevidím problém. A samotné X370 lze osadit širokou paletou procesorů, včetně RYZEN 3000 modelů s výkonem a vlastnostmi, o kterých jsme v době vydání X370 pro RYZEN 1000, ani nesnili ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|