Nejnovější tabulka kompatibility mezi procesory a čipsety na AM4 vyvolává hodně otázek.
Současná mainstreamová platforma a patice AMD je tu už od roku 2016, což je neuvěřitelné. Zejména když si uvědomíme, že do stejné patice lze na některých deskách osadit několik generací zcela odlišných procesorů. Bavíme se o procesorech na 28nm BULLDOZER architektuře, ale také první generaci ZEN, pak ZEN+, nejnověji ZEN 2 a AMD oficiálně nyní potvrdilo, že tam půjdou i ZEN 3! Což je neuvěřitelné, vzhledem k obrovským technologickým rozdílům, které mezi generacemi těchto procesorů jsou. Konkurenční Intel nedokáže udržet kompatibilitu ani když doslova jen přejmenovává technicky jinak úplně totožné procesory. Například LGA 1151 pro Core i9-9900K končí, ačkoliv se ten samý procesor jen přejmenuje na Core i7-10700K ale musíte pro něj pořídit novou LGA 1200.
Nicméně je nutné říci, že ani ta kompatibilita všech AMD AM4 procesorů se všemi AM4 deskami, není zdaleka absolutní. Do hry totiž vstupuje mnoho technických faktorů, zejména kvalita konkrétních základních desek, jejich omezení z hlediska paměti BIOSu a tedy počtu možných podporovaných CPU atd. Jinými slovy, není to úplně jen na AMD samotném, zda starší AM4 desky budou podporovat nové procesory a naopak, starší CPU budou běhat na nových deskách.
Je ovšem rozdíl, když se bavíme o situaci u Intelu a AMD. Ne proto, že se bavíme o AMD a Intelu, jak to někteří pojímají a fandí/hejtí z nějakého důvodu jedno nebo druhé. Ale kvůli tomu, že Intel mění patici často „bezdůvodně“. Jak říkám, drtivá většina nových Intel Core 10000 procesorů jsou prostě staré přejmenované čipy. Stejná architektura, stejná výroba, přesto pro ně udělal zbytečnou novou patici. A primárním důvodem není technologická nutnost, ale fakt, že Intel vyrábí velké množství čipů pro samotné základní desky (včetně těch pro AMD) a chce vydělávat, takže potřebuje donutit všechny kupovat stále nové desky. V případě AMD se ale bavíme o technologické nutnosti, kdy patice sice zůstává stejná, ale mnoho dalších věcí se mění, na rozdíl od Intelu, kde z pohledu technologií a výbavy se často jen přejmenovává jeden a ten samý čipset. Z490 (LGA 1200) = Z390 (LGA 1151) a Z390 = Z370 a Z370 = Z270, kde dokonce Intel použil názvem stejnou patici LGA 1151, ale procesory i tak nebyly kompatibilní ze Z370, přestože se jedná o stejnou architekturu a výrobu. To je to, co nám vadí a na co upozorňujeme. Nová patice nebo nekompatibilita není z principu špatná věc, ale musí mít opravdu dobrý důvod, který u některých generací ale není.
AMD čipsety se také na rozdíl od Intelu, výrazně technicky liší od sebe a velmi výrazně se liší architektury jednotlivých generací procesorů. Jsou tu samozřejmě výjimky. B350 s B450 a X370 s X470 nejsou od sebe příliš odlišné, proto podpora starších procesorů pro ně není takový problém. Ale podpora novějších, výrazně architekturou odlišných čipů, už je. X570 čipset je naprosto jiný proti X470. Jde totiž o zcela odlišný čip od zcela odlišného výrobce, a to samé bude i B550, také zcela odlišný nový čip a změny ve výbavě. A to nemluvíme o změnách v procesorech samotných, kdy ZEN a ZEN+ jsou výrazně odlišné od současného ZEN 2. A chystané ZEN 3 bude opět úplně jiné architekturou. Kdyby AMD jen přejmenovávalo RYZEN 7 1800X na 2800X a 3800X, tedy to co dělá víceméně Intel, nebyl by ke změnám důvod, ale RYZEN 7 1800X, 2700X a 3700X jsou všechny zcela technicky i architekturou odlišné čipy. AMD se přesto snaží samotnou AM4 platformu udržet bez nutnosti výrazných změn, jak dlouho to jde. Ale jsou tu technické limity. Pokud by jen přejmenovávalo procesory a drželo stejnou architekturu a výrobu jako Intel, nebyl by problém a každá AM4 deska by podporovala všechny AM4 procesory (teoreticky).
- AMD oficiálně bude podporovat ZEN 3 procesory
jen na X570/B550, podpora ZEN+ na B550 není?
Proč o tom mluvíme. AMD vydalo oficiálně novou tabulku ohledně toho, jak to bude s podporou ze strany jednotlivých čipsetů a generací procesorů. A z ní je patrné, že zatím neohlášené ZEN 3 procesory (RYZEN 4000) osadíte do stávajících X570 a nových B550 desek. Ale už ne do starších desek (X470/B450). Je zde ale nutné říci, že tohle je oficiální AMD podpora. Tedy to, co může garantovat AMD ze své pozice dodavatele řešení. Jak tomu bude ve skutečnosti se staršími deskami, ovšem záleží na konkrétním modelu a konkrétním výrobci desky. Kategoricky bych tedy nevylučoval, že do některých X470 a B450 desek, nové RYZEN 4000 půjde přeci jen osadit (ale jistě to samozřejmě nevím a tak to neberte jako jisté), protože výrobci mohou (ale nemusí) nabídnout podporu aktualizací formou BIOSu.
Je to stejné, jako když vidíte, že AMD oficiálně udává podporu RYZEN 3000 procesorů, pouze s X470 a B450 deskami. Z praxe ale mnozí víme dobře, že existují X370, B350 a dokonce A320 desky, do kterých lze osadit klidně RYZEN 3000 osadit (včetně 16jádrového RYZEN 9 3950X) a funguje to bez potíží. Nicméně tohle prostě záleží na výrobcích desek, zda mohou a dají podporu nových CPU pro konkrétní starší modely.
U některých desek, kde výrobci opravdu šetří, došlo třeba také k tomu, že podpora některých čipů být přidána nemohla, protože se jednoduše nevešla do paměti. Někteří výrobci to neřešili vůbec, někteří to vyřešili vydáním nových desek nových revizí s větší pamětí pro BIOS a někteří prostě rozdělili BIOS podle podporovaných CPU a vypustili podporu starších čipů a podobně.
Obecně je pro nás uživatele mnohem menší problém, když starší procesor nemohu osadit do zcela nové desky, než když nový procesor nemohou použít do starší desky. Takže fakt, že třeba RYZEN 1000 procesory nejsou podporovány v X570 a B550 deskách nikoho trápit nebude. Ovšem to, že nové RYZEN 4000 půjdou podle AMD oficiálně jen do X570 a B550, už by mnohé uživatele mrzet mohlo. Jak ale důrazně říkám, tohle je oficiální garantovaná podpora ze strany AMD. A to prostě nemůže výrobce desek nutit a nemůže tedy zajistit, že budou nové čipy podporovat u všech starších desek. A pokud AMD tedy samo nemůže zajistit, že každá X370/B350 deska bude 100% podporovat RYZEN 3000, tak prostě podporu nemůže oficiálně uvádět, ačkoliv dobře víme, že prostě některé starší desky a jejich výrobci podporu „oficiálně nepodporovaných“ třeba RYZEN 3000 u X370, B350/A320, dnes nabízí. Stačí ale aby jedna X370 deska tohle nenabízela a už se někteří budou zlobit přímo na AMD, že uvádí podporu RYZEN 3000 u X370, i když ví, že to na všech deskách nefunguje. Takže AMD ji prostě neuvádí.
Nutno říci, že RYZEN 4000 (ZEN 3) je opět architekturou zcela odlišný od RYZEN 3000 (ZEN 2). Prostě není to tak jednoduché, udržet stejnou patici pro několik skutečně odlišných generací procesorů (tedy neliší se jen názvem). AMD se tím na jednu stranu docela omezuje. Jenže jak samo říká, patici změní, až k tomu bude skutečně pádný důvod a ten nastane u opět výrazně odlišné ZEN 4 architektury, tedy 5nm generace procesorů chystaných na přelom 2021/2022 s nástupem DDR5 pamětí a PCIe 5.0.
Jako uživatelé vnímáme přístup AMD pozitivně ohledně AM4, a tu podporu novějších CPU jen v nových deskách akceptujeme za podmínky, že k tomu vidíme reálný přínos a důvod. A naštěstí na rozdíl od Intelu, AMD ty důvody zatím dává. Funkční PCIe 4.0, výrazné přínosy výkonu, efektivity nových procesorových řad a architektur atd. Samozřejmě budeme rádi, pokud stejně jako RYZEN 3000 nakonec fungují v některých kvalitnějších starších deskách, kde AMD samo oficiálně podporu neudává, bude to samé platit i pro RYZEN 4000 alespoň u některých kvalitních starších X470/B450 desek. A jistě všichni chápeme, že je rozdíl mezi výrobci a jednotlivými staršími deskami a tím, co AMD jako dodavatel technologií může 100% garantovat pro všechny jako celek v rámci nových. Vše koneckonců záleží i na tom, jak kvalitní desku/výrobce si sami vybereme, tak kvalitní podporu můžeme očekávat.
- Závěr? Zatím to není jisté!
Takže znovu opakuji, to že AMD oficiálně z dobrého důvodu nemůže uvádět podporu zbrusu nových RYZEN 4000 procesorů pro dávno existující starší X470/B450 desky, neznamená, že se ta podpora u některých desek nakonec neobjeví. AMD ji ovšem prostě nemůže uvádět jako celek, protože u některých starších desek zkrátka určitě nebude, protože výrobce desky třeba nedodá BIOS apod. Zatím nevím, jak tomu bude ve finále. ZEN 3 je ještě poměrně daleko, ale u některých kvalitnějších X470/B450 desek by podle mého názoru být podpora nakonec mohla. Podobně jako některé kvalitní X370/B350/A320 desky podporují RYZEN 3000, ačkoliv jak vidíte, tak AMD přímo říká, že tyhle platformy s RYZEN 3000 kompatibilní oficiálně nejsou. S jistotou budeme vše vědět někdy na přelomu Q3/Q4. Samotné X570 (a možná X670) a nová B550 jsou ale samozřejmě hotová věc, B550 dorazí za měsíc do prodeje a nahradí přímo B450. Proti té přináší PCIe 4.0 pro všechny a lepší výbavu celkově.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|